Мальовниче село Іване-Золо­те розкинулося в долині річки Дністер, на лівому березі за 15 км від Заліщиків. Оточене з усіх  природніми скелями, воно скидається на діамант у дорогій оправі. Лівий схил долини вхо­дить до заповідної зони регіо­нального ландшафтного парку «Дністровський каньйон». Хвиля­ста рівнина села порізана долиною потічка Золотий Луч численними глибокими ярами постійних та стічних водотоків.

Перша письмова згадка про село Іване – Золоте відома від 1349р. – року втрати самостійності Галицько-Волинським князівст­вом. Отже, за письмовим свідчен­ням воно найдавніше в районі. До 1900 року називалося Іванє, а від 1900 року має назву Іване-Золоте.Звідки ж пішла така милозвуч­на і дивна назва? Кажуть, похо­дить вона від імені Іван.Про виникнення села розпо­відають, що нібито колись давно в горах, які прилягають до села, були мідні рудники, де добували мідь. Найбагатшим з поселенців села був Іван, який мав багато міді. Він був засновником села, а тому воно дістало назву Іване-Золоте. В іншій легенді розповідається про те, як колись тут жив багатий пан. Селяни щотижня повинні були голити йому бороду. Коли дійшла черга до бідного Івана, пан поо­біцяв йому подарувати волів із позолоченими рогами. Так і став Іван першим багачем на селі, і воно отримало назву Іване-Золо­те. А ще є третя легендарна версія походження назви. Над річкою в кінці села жив один чоловік Іван Золотай. Якось через село про­ходили купці, їм потрібно було потрапити на другу сторону, але вони не мали чим переправитися через річку і звернулися до цього Івана. Він з радістю їм допоміг, а купці за це йому дали мішечок із золотом. Пізніше вони почали співпрацювати. Іван переправляв купців через річку, а вони йому платили данину золотом. Люди почали говорити, що він «озоло­чений», і так в його честь село на­звали Іване-Золоте.Та і це ще не все. Старожили можуть вам розказати і ще одну легенду, яку їм переповідали їх діди і прадіди.Давно- давно жив один сліпий старець. Він із своїм маленьким поводарем Івасиком жебракуючи ходив від села до села і одночас­но граючи на кобзі, співав народ­ні думи про мудрих легендарних козаків та гайдамаків. Саме перед Різдвом проходили вони і тими місцевостями, де нині розташова­не село. Та сталася біда, старень­кий дідусь захворів. Маленький хлопчик став просити сільського старосту дозволити їм залишити­ся зимувати у селі. Староста дав згоду, і навіть на краю села виді­лив їм стареньку хатину. Івасик наносив сухих гілок і, як міг, напа­лив у хатині.

Дідусеві не легшало, а става­ло дедалі гірше. Хлопчина дуже любив дідуся і тому майже всю ніч провів у молитві.. Він просив маленького Ісусика оздоровити дідуся і допомогти їм обом ще раз сісти за стіл до Святої Вечері.

Маленький так щиро молився, що лише над ранок заснув, а коли пробудився, то свою хатину не впізнав. В ній було тепло, затишно і чисто, а на столі стояло 12 страв.

Хлопчина тихенько підійшов до дідуся. Той міцно спав. Іва­сик клякнув на колінця і почав дякувати і прославляти Господа і Пречисту Діву Марію за отри­мані ласки. Згодом прокинувся і дідусь. Він розплющив очі і по­бачив маленького Івасика , який молився. Дідусь радісно вигукнув: « Я прозрів! Я прозрів, і зовсім не хворий. А який я дивний сон ба­чив! Ніби сам маленький Ісусик в нас побував і мене лікував, а Його Найсвятіша Мати-Діва Марія, нам вечерю готувала, тебе маленького приспала». А коли дідусь побачив

Святу Вечерю, то разом із хлоп­чиком на колінах дякували Ісуси­кові, Пречистій Діві Марії та всім святим за допомогу, за отриману Божу Ласку.

Вставши із молитви , Івасик скликав всеньке село до себе на Святу Вечерю. Він був щедрим, добрим і чуйним хлопчиком. Люди їх зразу полюбили і просили залишитись жити в селі постійно. Вони не могли надивуватися такій порядності і мудрості малого.

З віком Івасик ставав ще мудрі­шим і всяке діло у його руках горі­ло. Мав він чуйне і золоте серце, щиру і добру душу, вмілі до всякої роботи руки. До нього йшли за порадою і допомогою звідусіль. А коли питали їх: «Куди йдете?», то лунала відповідь: «До Івана Зо­лотого». Або: « Звідкіля йдете?»-, то лунала відповідь: « Від Івана Золотого». Так і стали називати село Іване- Золоте. Бо проживав тут Золотий Іван, який мав золоте серце і Божу Ласку.

У селі багато історичних пам’яток. Найперше – це цер­ква Перенесення Мощей святого о.Миколая , якій уже 120 років й інших споруд, які побудовані біля церкви.

Пам`ятний хрест святому о. Миколаю був поставлений ще до початку будови церкви 1880 року . Святий Миколай вважається по­кровителем Іване-Золотого, який оберігає і село, і усіх його жителів.

Олег Вістовський.