У Чортківському коледжі економіки та підприємництва ТНЕУ нещодавно, 20 березня, відбувся літературно-мистецький освітньо-виховний захід, присвячений 201-ій річниці з дня народження Великого Кобзаря. Мистецький захід складався з кількох частин і мав на меті, за словами організатора заходу викладача коледжу Христини Ходоровської, відобразити різні грані генія Шевченка. Захід проходив під гаслом «Борітеся – поборите, вам Бог помагає!».

Директор коледжу, доцент Тетяна Жовковська, відкривши захід, наголосила, що «поетичні строфи Пророка нації повинні наснажувати нас до життя і боротьби». Студенти читали поезії Кобзаря, схвильовано звучало «Реве та стогне Дніпр широкий» під музичним супроводом Ігоря Лоїка. Гучними оплесками вітали гостей заходу – вихованців дошкільного закладу №1 «Золота рибка» (директор – поетеса Раїса Обшарська), які виконали пісенні композиції «Ми роду козацького діти», «Зацвіла в долині» (музичний керівник О. Яковенко). Також з вітальним словом звернувся історик, викладач ЧННІПІБ Ярослав Дзісяк
Після Переяславської ради українська мова підпадає під лінґвомосковський шлях розвитку. Як наслідок, у ХVІІІ ст. поширюється явище українсько-російської двомовности, за яким українську загнано лише у селянський побут та до горстки інтелігенції. Причиною варварської русифікації була не тільки виняткова агресивність, ворожість російської великодержавної доктрини, а й наша дивовижна поступливість і терпимість! Своєю чергою, це спинило формування української літературної мови як чинника об’єднання нації. За рік до смерті поета журнал «Отечественные записки» вмістив анонімну рецензію на видання «Кобзаря» 1860 року, де зазначено, що «поява Шевченка переможно завдає поразки старим забобонам про зручність і незручність писання тією чи тією мовою; знищує перевагу, що надається панівним народностям. Мова малоросійська, яка до того часу була об’єктом насмішок, або впадала у манірну книжність, у Шевченка набула такого напряму, який – природно – не відходить від засвоєного народом способу, але разом з тим не чужий сучасним ідеям освіченої людини».

Світлана Снігур,
доцент, канд. філос. наук,
викладач економічного коледжу підприємництва і бізнесу.