Так промовисто назвала літературно-музичні гостини педагог великої і небайдужої до рідного слова душі Майя Дриган, запропонувавши своїм вихованцям-десятикласникам Новодністровської ЗОШ ІІ–ІІІ ст. поринути у незбагненно глибокий світ Буковинської орлиці у напрочуд вдало створеній атмосфері Новодністровської міської бібліотеки.

На великій картині, збереженої у фондах міського історичного музею, серед принадної тиші Буковинських Карпат, здавалось, завмерла мить захопливого діалогу двох велетів Слова – Івана Франка та Ольги Кобилянської. А поряд – змістовна виставка творів знаменитої буковинки, котра одна з перших в українській літературі звернулася до відображення долі і прагнень жінок-інтелігенток, що хочуть вирватися з міщанського середовища, і при всьому тому завжди залишалася справжньою жінкою.
Саме 27 листопада, у день 155-річчя славетної землячки, читальна зала дихала поусюди минулим, у якому жила, творила, «плакала поезією в прозі» пишна троянда української літератури – Ольга Кобилянська, на розмову про котру гостинно запросила товариство завідуюча міською бібліотекою Людмила Мідріган і передала слово ініціатору цього незвичайного уроку Майї Миколаївні. Із перших хвилин її розповіді на фоні вдало підібраного музичного супроводу усі присутні пересвідчились в особливій манері зацікавлювати навчальним матеріалом зокрема і літературними скарбами в цілому, притаманній саме цьому педагогу, яка не просто залюблена у рідне слово, а уміє навчаючи захопити, водночас, мимоволі захоплюючи, майстерно навчати, мудро підказувати і просто – направду бути НАвчителем!
А між тим завдяки старанним ученицям-десятикласницям слово за словом, сторінка за сторінкою ми всі по-новому відкривали для себе життєву і творчу історію звичайної-незвичайної жінки, письменниці, улюбленою порадою якої для оточуючих було «завершувати кожен день книгою». І не просто слухали, а підсвідомо уявляли саме ось ту Ольгу Юліанівну, котра, як згадував співробітник «Буковини» Денис Лукіянович, «чарувала своєю появою, вдачею і своїми речами. Була вона струнка, висока, смаглого лиця, брюнетка з незвичайно живими огнистими очима. Крім такого симпатичного вигляду, брав у полон ніжний, тихий тон у її бесіді та й якийсь глибоко затаєний смуток, що в хвилі радості і на знак вищості грав легкою, мимовільною усмішкою».
Мені ж, запрошеній на це літературне стрічання із «царівною духу», було надзвичайно хвилююче згадувати таке ж 27 листопада, але 2006 року, коли у літературно-меморіальному музеї Ольги Кобилянської у Чернівцях – у невеликому одноповерховому особняку, першій власній оселі видатної української письменниці, під час перших урочистостей з нагоди заснування отримала диплом лауреата літературно-мистецької премії (яка віднедавна вже має статус Міжнародної) імені Ольги Кобилянської у номінації «Поезія». Таке визнання здобувають щороку за найкращий літературний, художній або публіцистичний твір, наукову розвідку про життєдіяльність сучасної жінки в Україні, становище її в суспільстві, ситуацію щодо гендерної політики в державі; а засновниками премії були редакція газети «Буковинське віче» на чолі з Вірою Китайгородською та дирекція туристично-готельного комплексу «Буковина» – Валерій Чинуш.
У відповідь на запрошення я з приємністю подарувала і педагогу, і бібліотеці, і музею літературні альманахи, в котрих розміщено мої вірші та журналістські матеріали.
Своїми рясними на талант нотками збагатили цю зустріч талановиті і знані у нашому краї новодністровські виконавиці – вчитель закладу Наталія Власюк та цьогорічна випускниця Анастасія Чабан, котрі додали цій мистецькій композиції особливого буковинського пісенного колориту.
Як і завжди, на відстані небайдужої душі у цьому колі була і директор міського історичного музею Галина Разгонюк, котра неодноразово у творчому тандемі з Майєю Дриган організовувала пам’ятні уроки-екскурсії для учнів, що неодмінно зачіпають найтонші струни єства.
Ось так усім спільно вдалося майстерно виплести яскраву канву життя і творчості нашої славетної землячки, до творчості якої, як зазначала письменниця Соломія Павличко, «ми й сьогодні приходимо по естетичну насолоду і знання жіночого характеру, адже ж вона створила цілу енциклопедію жіночої душі».
Тому і згадались мені мої рядки присвят, написані свого часу до конкурсної добірки «Жіноча доля» на здобуття премії ім. Ольги Кобилянської:
Я біля вашого рояля
Одна розгублено стояла.
Всміхалась осінь за вікном
В очах заплаканих алей.
І у мовчанні цілий світ
Я із надією питала:
«Чи можна поряд у житті
Зустріть Людину між людей?!»

Горіло світло над столом,
Душа за всім спостерігала:
Ішла Царівна поміж рос,
До щастя линучи крильми.
Гірська орлиця в кожну мить
Букети осені збирала
І виглядала ще крізь скло
Нових вітрів за ворітьми.

Мовчав покинутий рояль,
Змарніла вишивка у тиші,
Годинник мовчки віддавав
Хвилини болю й самоти.
Жіноча доля ж попри все
В сльозах всміхається і пише
Рядки любові і розлук,
Надії й болю гіркоти.

***
Осінь мандрує на всій Буковині,
Тихо шепоче кругом падолист.
Скільки для щастя потрібно Людині,
Щоб два крила до небес піднялись?

Ниточка щастя сама собі в’ється
Десь від самотності й між суховій.
Жінці себе відчувати вдається
Просто Царівною в долі своїй?

Де ж тая доля – блукає у тінях,
Надто спішить, помилившись в думках?
Жінка – то погляд тривожно-осінній
Чи запізнілої радості птах?

Осінь дарує тепло на прощання,
Листя зітхає на голій землі.
Жінка для когось несе сподівання,
Прагнучи теж у щасливий політ.

Інна Гончар

IU