У Дніпропетровській обласній бібліотеці для молоді відбулась презентація тритомного електронного збірника #За нашу і вашу свободу, створено завдяки співпраці з Дніпровською академією неперервної освіти та Дніпропетровською обласною організацією Національної спілки письменників України.

У підготовці матеріалів посібника (за ред. проф. Віктора Сиченка, упорядники – Еліна Заржицька та Іван Безена) брали участь письменники, журналісти, науковці, студенти-дослідники, краєзнавці й бібліотекарі.

Одними з перших, хто привітав учасників заходу, було подружжя засновників Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» –Тетяна та Юрій Логуші. Адже первинна ідея підготовки книги науково-популярних/художніх дописів про життя й діяльність письменників епохи літературно-мистецького покоління Розстріляного Відродження належить саме їм. За домовленістю, вони передали цю естафету Дніпру. Ініціативна група дніпровських письменників та науковців розширила «видноколо», поглибила проблематику, і «на гора» було видано тритомник #За нашу і вашу свободу.

Розвідки дописувачів різноманітні за тематикою; це не лише біографічні дослідження, а й літературознавчі. Автори розповідають і про таких видатних особистостей, як Улас Самчук, Максим Рильський, Микола Бажан, Лесь Курбас, Микола Хвильовий, і про менш відомих широкому загалу – Аркадія Казку, Григорія Епіка, Петра Лісового, Михайла Дубовика, Олеся Завгороднього, Ганну Світличну, Мирослава Ірчана… До збірника увійшли розробки уроків і позашкільних заходів, підготовлені вчителями регіону та дописи науковців, письменників, краєзнавців, присвячені трагічним долям літераторів України, які боролись за свободу й Незалежність України.

Свої відеопривітання переслали автори з багатьох куточків України й закордону: Анна Багряна (Болгарія), Ольга Полевіна (м. Кропивницький), Любов Сердунич (смт. Стара Синява), Тетяна Череп-Пероганич (м. Київ), Любов Яковенко (США).

До презентації долучились також працівники Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки (дир. Надія Тітова) і – онлайн – Львівської дитячої бібліотеки № 13 (дир. Марія Майкут). До речі, Золота письменниця України Любов Відута привітала дніпрян разом із директоркою Марією Майкут не тільки із презентацією, але й із Днем бібліотек та Днем працівника освіти.

Співавтори розповідали про створення видання, про кропітку роботу над кожним дописом, що увійшов до збірника, наголосили про важливість цього видання.

Про створення видання розказали Золота письменниця України исьменниця Еліна Заржицька; завідувач кафедри соціально-гуманітарної освіти Академії, кандидат філософських наук, доцент Іван Безена; львівська письменниця Любов Відута; професорка кафедри філології та мовної комунікації «Дніпровської політехніки» Ірина Цюпʼяк; завідувачка краєзнавчим музеєм м. Підгородного, письменниця Лариса Омельченко; член НСПУ Євген Безус.

Членкиня Конгресу літераторів України та Асоціації композиторів Дніпропетровської обласної організації Національної всеукраїнської музичної спілки, поетка і композиторка Олена Швець-Васіна виконала пісні на вірші борця за Незалежну Україну Івана Сокульського та поетки з Америки Оксани Маковець.

Ініціатори створення книги сподіваються, що збірник допоможе поглибити знання про нашу славну історію й літературу. Книги рекомендовано Вченою радою Академії від 31.03.2022 року № 5 для методичного застосування в освітньому просторі школи.

Тритомник розміщено за посиланням – https://dobm.dp.ua/elektrona-biblioteka/?fbclid=IwAR3MAnBLTfx__a8y2KW_JGzsrWrHm_w4X3sEWZgdddgQVZf6G40nshqMo0I

Надія Антоненко,

редакторка Дніпропетровської обласної

педагогічної газети «Джерело»