У луцькому Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків (МСУМК) стартував проєкт «КОСМОГОНІЯ», в межах якого планують створити найбільшу картину світу.

12-го листопада в Луцькому МСУМК відбулося відкриття проєкту та мистецька акція “Народження народження”, яка дала старт проєкту “КОСМОГОНІЯ”. Побачити як у Музеї Корсаків творять історію прийшло чимало людей, зокрема й представники художньої спільноти з різних куточків нашої країни. Висота новоствореної картини сягне 10 м, а ширина — 200 м, тобто її площа складатиме 2 000 м2. Вона буде сформована орієнтовно з 300 фрагментів, кожен із яких одночасно буде окремим самостійним арт-об’єктом. Цю роботу, впродовж півтора року, буде створювати знаковий український художник — Петро Антип. 

Назва проєкту «КОСМОГОНІЯ» походить від грецького слова «народження». Перформанс стане переосмисленням зображення історії від Великого вибуху до сьогодення та рефлексією про розвиток людства і сучасної Людини.

«Історія залишає тільки перших. Тож, якщо ми вперше щось зробимо, це залишиться в історії. І це стане потягом, який буде тягнути все наше мистецтво на світовий рівень. Адже сучасне українське мистецтво є, і має високу якість. Єдина проблема в тому, що про нього мало хто знає» — розповідає Віктор Корсак, куратор проєкту «КОСМОГОНІЯ» і фундатор МСУМК.

Сьогодні російська пропаганда поширює дегуманізуючі антиукраїнські меседжі та буквально краде українську культуру, особливо після низки військових успіхів України. За таких умов вкрай важливо показувати українські культурні досягнення, здобутки культурного фронту. 

«Кажуть, з музею у Херсоні росіяни вивезли п’ятнадцять тисяч картин. Вони грабують нашу історію. Величезну частину колекцій їхнього Ермітажу, Пушкінського музею складають твори, вивезені з України за останні 300 років. І, якщо забрати їх назад, то вже не буде того Ермітажу»розповідає Петро Антип. У 2014 році художнику довелось покинути рідну Горлівку Донецької області, адже за проукраїнську позицію та патріотизм його могли вбити. Сьогодні він живе і творить у Луцьку.

Впродовж 18 місяців, паралельно зі створенням найбільшого полотна у світі, в луцькому МСУМК відбуватимуться різноманітні заходи, пов’язані з тематикою “КОСМОГОНІЇ”: мистецькі акції, майстер-класи, пізнавальні лекції, наукові форуми, конференції тощо. Це дозволить відвідувачам, не лише отримати відповіді на непрості питання, а й сформулювати власне бачення ґенези всесвіту. Також, важливою складовою проєкту є те, що відвідувачі Музею стануть свідками найтривалішого у світі перформансу. Мистецьке дійство Петра Антипа триватиме понад 3000 годин.

Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків створений з метою розвитку духовності нації та пропагування українського мистецтва у світі. У музеї представлено роботи понад 100 видатних митців (більш як 1000 арт-об’єктів). Живопис, графіка, скульптура, інсталяція, відео-арт – тут зібрана колекція творів мистецтва найкращих українських авторів ХХ–ХХІ століть.

Представники музею від імені МСУМК постійно підтримують українських волонтерів, ініціюють власні проєкти (наприклад, марафон “АРТ-БАТАЛЬЙОН” – мистецький марафон, який триватиме аж до перемоги України. Він включає щоденні концерти, літературні зустрічі, вистави, перформанси, майстер-класи). На сьогодні проведено вже понад 100 заходів. Працівники музею самі є волонтерами, а усі зібрані кошти від проєктів передаються на благодійність та підтримку ЗСУ. 

Завдяки старту проєкту “КОСМОГОНІЯ” Музей Корсаків розширюється ще на 5000 м2. Загальна площа складе 12 500 м2. Автори проєкту переконані, що даний задум буде вагомим доробком і сприятиме приєднанню Луцька та України в цілому до когорти найвідоміших глобальних туристичних локацій.

У майбутньому розглядається можливість тимчасового експонування фрагментів полотна в музеях Європи та світу.