Схід Сонця. Збірка за результатами конкурсу фентезі-прози “Аль Мор”. — Київ: Моторний Равлик, 2021. — 200 с.
Збірка оповідань «Схід Сонця», що у 2022 році вийшла другим накладом у видавництві «Моторний Равлик», – книга для любителів фентезі. Кожна з історій затягне у світи, де щодня відбувається щось незвичне.
Оповідання не пов’язані ні тематикою, ні сюжетами. Кожне з них є оригінальною, не схожою на інші історією. Серед такого різноманіття кожен читач зуміє знайти щось собі до смаку.
«Під Багрезою» – оповідання про прийняття добра і зла у собі. Цікава історія, де сучасне життя переплітається з магічним світом мольфарської сили.
«Про дим, жінок та лисиць» – таємнича історія про справедливість із незвичним колоритом. Автор не дає жодних згадок про культуру чи територію, де відбуваються події. Однак ми відчуваємо східний вплив у образах жінки та чарівної лисиці. Також цікавими є уявлення про обман, злочин та справедливе покарання. Оповідання запрошує подумати про питання смерті, життя та вічності.
«Час, коли злітаються стерв’ятники» – оповідання, від якого чекаєш продовження. Цікавий сюжет показує як утворюються міцні зв’язки між людьми. Лінія лиходія-Бориса є доволі предбачуваною. Однак вона показує згубний вплив жадоби влади на людину.
«Туди, де мешкають дракони» – ще одна історія про драконів та принцес. Однак тут акцентом є дівчинка, яка не хоче бути сильним воїном. А дракон виступає не злим охоронцем, а закоханим рятівником. Оповідання є нагадуванням, що жінка має право бути слабкою.
«Ярчук» – детективна історія на теренах Давньої України. Сильно резонує невідповідність між епохою та діалогами героїв. Також впадають в око чужоземні «ярд» та дюйм». Цікавою є форма оповіді, де історія Конрата загорнута у історію зустрічі у корчмі.
«Що не так із цією карамеллю?» – оповідання, яке показує не альтернативне минуле, а ймовірне майбутнє. Мала кількість деталей, невідомий читачу персонаж робить оповідання дуже схематичним. Однак така небагатослівність дозволяє використати свою уяву, щоб із цікавої задумки розгорнути цілу історію.
«Давня професія» – комічне оповідання. Автор від самого початку грається із читачем. Уся історія побудована таким чином, що фінал видається зовсім непередбачуваним. Після прочитання оповідання виникає бажання прочитати його ще раз, щоб зрозуміти правильно.
«Хибний крок» – складна історія, де під маскою магічних перевертнів показано домашнє насилля. Тут жертва намагається зняти із себе відповідальність, однак оточуючі лише гніваються за спричинені їм негаразди. Отже жінка-жертва хоч і намагається звільнитися від біди, однак може це зробити лише на обмежений період часу. На перший погляд чарівна історія несе дуже реальний посил про життя.
«Катря» – історія виглядає свіжою завдяки цікавому оповідачу. Світ, побачений очима ляльки дає читачеві можливість заново відкрити його для себе. Оповідання показує, наскільки жертовною може бути любов.
«Самайн» – зацікавить любителів ірландської міфології. Новий погляд на народу сагу. Ми можемо зазирнути у душу короля і почути його історію кохання.
«Захисник» – нагадає, що перевертні не завжди вовки. ЗА кожен вчинок прийдеться відповідати. І не завжди тим, хто цей вчинок зробив. Історія, де любов до ближнього, до народу переважає над любов’ю до сім’ї.
«Як зійде Сонце» розповість читачеві про хоробрих людей, що боронили свій край. Історія показує звичного нам незворушно могутнього коваля. Однак головним образом є не він, і не мужня жінка-захисниця. Головним у оповіданні є сонце, присутність якого відчувається постійно.
Книга легко та цікаво доносить вічні істини про добро, справедливість та хоробрість. Вона підійде для читання під час подорожі чи коли в обмежений час хочеться поринути у геть інший світ.
Уляна КОМАР