15 травня важлива духовно-культурна подія відбулася в Бережанах – біля Вірменської церкви Св. Григорія відкрито й освячено пам’ятник до 100-річчя геноциду вірменського народу. На пам’ятнику, який має вигляд традиційного вірменського хачкара кам’яної стели з різьбленим зображенням хреста, напис: “Жертвам геноциду вірмен 1915–2015. Спілка вірмен України”. Хачкар, за словами вірмен, вирізьблений з надзвичайно твердої породи – вулканічного туфа, і його привезли з Вірменії, адже такого матеріалу в Україні немає.
Церемонію освячення пам’ятника, встановленому за фінансової підтримки Спілки вірмен України, провели єпископ Маркос Оганесян – глава Української єпархії Вірменської Апостольської церкви, священик цієї церкви та священики Бережанського деканату УГКЦ. У молитовному дійстві, вшануванні пам’яті загиблих вірмен під час трагічних подій столітньої давності, взяли участь керівники району та міста, представники вірменських громад Тернополя, Львова, Кам’янця-Подільського та деяких інших міст, мешканці Бережанського краю. Перед присутніми виступили духівники, голова Тернопільської вірменської громади Марат Геворсян, голова райдержадміністрації Володимир Петровський, директор ДІАЗ Василь Зорик та інші, котрі наголошували на важливості єднання в мирі та дружбі українського та вірменського народів, котрі зазнали геноцидів, переслідувань, воєнних агресій, і нині повинні розбудовуватись та міцніти серед світової спільноти.
Нагадаємо, що 26 – 27 вересня 2014 р. в м. Бережани проходила Міжнародна науково-практична конференція на відзначення 250-річчя спорудження Вірменської церкви Св. Григорія «Вірмени в соціокультурній еволюції українських земель». Відрадно, що нині Вірменська церква Св. Григорія в Бережанах (єдиний храм вірмен в області) за підтримки Бережанського деканату УГКЦ, ДІАЗ, місцевої влади і, звичайно, вірмен Тернопілля та всієї країни, відроджується, оновлюється, в ній проводяться богослужіння, тож віриться, що спільними молитвами ми наблизимо час миру й процвітання в Україні, де в дружбі й толерантності житимуть усі миролюбні спільноти.
Тетяна Бідзіля.