Всеукраїнська Акція Протесту професійно-технічних закладів освіти за право на збереження державного фінансування, організована 29 січня цього року в столиці України, зібрала значущу верстку небайдужості. Педагоги, профорги, майстри виробничого навчання з усіх кутків країни під адмінбудівлями скандували єдине – «Зберегти європейське майбутнє економічної сфери держави, основа якої – профтехосвітні заклади навчання».

Передумовою такого педагогічного мітингу і не тільки стала ст. 26 ухваленого Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», яка передбачає, що з 1 січня 2016 року діяльність ПТНЗ має здійснюватися на основі фінансування з бюджету органів місцевого самоврядування. Себто частка новоутворених громад, округів, повітів мала б взяти на себе обюджетнення громіздких закладів освіти, маючи недостатню кількість коштів на забезпечення власного житлово-комунального, медичного та інших галузей господарства. Ухвалений закон з великою ймовірністю розчинив би професійно-технічні заклади у сфері раптового зникнення з лиця землі. За даними Міносвіти у місцевих бюджетах взагалі не передбачили фінансування 78 закладів профтехосвіти у 33 містах 14 областей. А це усіляким чином підірвало б й реформу освіти в Україні!
Саме тому проведена Акція направила спільну Петицію до органів влади (Голови Верховної ради України В.Гройсмана, премʼєр-міністра України А.Яценюка, міністра освіти і науки України С.Квіта, голови комітету з питань науки і освіти ВР України Л.Гриневича). За підписами працівників професійно-технічних навчальних закладів, членів галузевих профспілок та батьківських комітетів мовлено своє останнє слово обурення і надії на привернення уваги влади і суспільства до нагальних проблем професійно-технічної освіти України. На варті збереження ДНЗ «Чортківське ВПУ» виступили член профкому училища, вчитель історії Ю.Шамрило та голова трудового колективу училища, майстер виробничого навчання І.Бахур. «Ми захищаємо не тільки інтереси викладацького й учнівського колективу, але й інтереси майбутніх потенціальних учнів, що навчатимуться у наших навчальних закладах, більша частка яких – це сироти і діти із малозабезпечених сімей» – заявив Ю. Шамрило.
«Згідно з класифікатором професій, в державних ПТНЗ готують робітників більше 500 професій, які охоплюють всі сфери виробництва, результатами праці яких користується все населення держави. Настала пора чиновникам зрозуміти, що у нас «перевиробництво» фахівців вищої школи, керівних працівників середньої ланки, яким не буде скоро й ким керувати» – зазначено в одній із пунктів Петиції.
Врешті, народному зверненню дано зелено світло – прохання спершу почуто, а потім погоджено. Очільники влади заступник Міністра освіти і науки України П.Хобзей, народний депутат Г.Кужель, народний депутат В.Парасюк, радник Міністра внутрішніх справ А.Геращенко, вийшовши до народу, всіма «ЗА» підтримали мітингувальників. А у день 4 лютого депутати Верховної Ради України з підтримкою 297 обранців унормували питання розподілу повноважень при фінансуванні закладів профтехосвіти між обласними бюджетами. Згідно закону передбачається, що ця освітня сфера фінансуватиметься за рахунок коштів обласного бюджету та бюджету обласних центрів, а також за рахунок освітніх субвенцій з Державного бюджету.
Отак, слово народу в щомалий раз почуто. Та без всенародних акцій й протестів все ж не обійшлось!

Надія Сасанчин

DSCN2325

DSCN2291

DSCN2315