Нещодавно у Бережанах побував один із найвідоміших письменників сучасності, знавець і популяризатор правдивої історії, літератури й культури України, автор надзвичайно популярних романів-бестселерів, зокрема «Чорний ворон» («Залишенець»). Ця творча зустріч, що відбулася у краєзнавчому музеї за сприяння громадсько-політичного діяча Руслана Кулика, для бережанців була надзвичайно захоплюючою, адже улюблений письменник презентував свою нову книгу про боротьбу за волю і любов під назвою – «Маруся».
Василь Шкляр – уродженець Черкащини (Холодний Яр), член Національної спілки письменників, Асоціації українських письменників, лауреат багатьох престижних літературних премій, володар гран-прі Всеукраїнських конкурсів на кращий роман «Золотий бабай» та «Коронація слова», премії «Золоте перо», міжнародної премії «Спіраль століть», австралійської премії «Айстра», премії Ліги українських меценатів «Ярославів Вал» та ін. Улюблена літературна відзнака Шкляра – «Автор, чиїх книжок найбільше викрали з магазинів». У 2011 р. Комітет з Національної премії імені Тараса Шевченка присудив Василеві Шкляру найвищу літературну нагороду за роман «Чорний Ворон» («Залишенець»), однак письменник-патріот відмовився отримувати премію на знак протесту проти перебування на посаді тодішнього міністра освіти, «бандюківця» Табачника. Згодом у Холодному Яру вперше в нашій історії автору «Чорного Ворона» було вручено Народну Шевченківську премію. Усі гроші (260 тис. грн.) письменник переказав у фонд екранізації роману «Чорний Ворон». Друкувати свої твори почав ще школярем, з 1967 року. Окремими виданнями вийшли книжки прози «Перший сніг» (1976), «Живиця» (1982), «Черешня в житі» (1983), романи «Праліс» (1986), «Ностальгія» (1989), «Ключ» (1999), «Елементал» (2001), «Кров кажана» (2003), «Залишенець» («Чорний Ворон», 2009) та ін.
Кожен новий роман батька українського бестселера Василя Шкляра викликає неабиякий резонанс у суспільстві. Тираж «Чорного Ворона» уже сягнув за 200 тисяч. Культовий роман «Ключ» нещодавно витримав десяте видання. Постійно перевидаються романи «Елементал», «Кров кажана». Письменник володіє вірменською мовою, свого часу активно займався художнім перекладом. Твори В. Шкляра також перекладено багатьма мовами, зокрема англійською, болгарською, вірменською, шведською, словацькою, російською та іншими.
“Маруся», за словами автора, – документальна історія про справжню українську «амазонку» Олександру Соколовську. Про юну тендітну дівчинку-гімназистку, народжену не для війни, а для щастя. Після того як загинуло троє її братів, вона стала отаманом. Вела за собою величезне українське військо, аби очистити нашу землю від московських загарбників. Марусю знало багато людей, котрі вважали її легендарною. Важко зрозуміти, як 16-річна дівчина могла очолити тисячне військо козаків, де були навіть старшини, котрі мали досвід Першої Світової війни. Цей роман Шкляр, за його словами, планував ще задовго до подій на Майдані, а він виявився пророчим… До речі, тут згадуються й Бережани, тож чимало бережанців залюбки придбали це видання й одержали автографи самого популярного письменника.
Багатьом у душу запали слова щирої любові, вболівання за долю України, за наших військових, що воюють із ворогами-терористами, путінськими посіпаками на сході України. Будучи справжнім патріотом, націоналістом, Шкляр не приховує прихильності до «Правого сектору», який, на його думку, несе в собі психологію переможця. А ще він побував у гостях у бійців полку «Азов», яким подарував свої відомі романи «Чорний ворон» та «Маруся». Ці вчинки талановитого інтелектуала свідчать про те, що він є людиною високої культури, глибокого національного духу, правдивим Героєм, Учителем-Провідником.
Тетяна Бідзіля,
м. Бережани
На світлинах: письменник Василь Шкляр дарує автографи бережанцям,
фото обкладинки нового роману.