Із нагоди відзначення 70-річчя  Перемоги над нацизмом  у  Європі  і завершення Другої світової війни на Бережанщині відбулося ряд важливих заходів.

У навчальних закладах району проводились виховні години із використанням документальних та художніх фільмів про події Другої світової війни (1939 – 1945 рр.). В музеї книги відбулася учнівська науково-пізнавальна конференція «Бережани у Другій світовій війні. Події. Люди».  У районній бібліотеці проведено  урок мужності «Цих днів із пам’яті не стерти». У дворику ратуші  краєзнавчий музей спільно з міською громадською організацією «Рідне місто» організували кінопоказ «Війна без переможців». На другому поверсі ратуші відкрито виставку фото- та інфографіки  “Україна у Другій Світовій війні”  та ілюстративну виставку «Ніколи знову».

8 травня, в День пам’яті та примирення, за організації краєзнавчого музею та  ГО  «Бережанський майдан» відбувся  «круглий  стіл» «Декомунізація в Україні: Бережанщина в процесах очищення від радянського минулого», який відбувся у Бережанському краєзнавчому музеї. У заході взяли участь голова районної держадміністрації  Володимир Петровський, заступник голови районної ради Роман Висоцький, представники міської ради, освіти, культури, державного історико-архітектурного заповідника, громадської ради при райдержадміністрації. За результатами «круглого столу» прийнято проект резолюції, що спонукає активістів та місцеву владу скласти єдиний реєстр пам’яток Другої світової війни 1939 – 1945 років (стаття 4 Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років»), реєстри пам’яток тоталітарного минулого на Бережанщині з метою їх подальшого демонтажу, єдиний реєстр пам’яток із вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті на території району, здійснити демонтаж недійсних вуличних покажчиків із радянськими найменуваннями вулиць,  аналіз написів на пам’ятниках, пам’ятних знаках, меморіалах, на інформаційних стендах, будівлях, стінах з подальшим обговоренням результатів і прийняттям відповідних рішень. Планують розробити та забезпечити реалізацію програми наукових та історико-краєзнавчих досліджень злочинів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років на території району. У першій половині червня буде проведено «круглий стіл» за темою «Виконання «Програми збереження культурної спадщини Бережанського району на 2011 – 2015 роки». До  24 серпня має бути завершено виготовлення повного пакету документів Меморіального комплексу «Лисоня».

Цього ж дня на міському цвинтарі біля пам’ятника учасникам ІІ Світової, меморіалу Борцям за волю України, членам ОУН, УПА і могили полеглого учасника АТО Олександра Філя пройшло віче-реквієм. У жалобному дійстві взяли участь духовенство, керівники району й міста, установ та організацій, представники громадськості. Із промовою виступив голова районної держадміністрації Володимир Петровський, який зазначив: Україна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. Пам’ять про трагедію українців у Другій світовій війні робить нас сильнішими і стане запорукою неминучості нашої перемоги сьогодні.

Хвилиною мовчання, квітами, молитвою й жалобними піснями присутні вшанували пам’ять жертв Другої Світової війни, воїнів, загиблих у визвольних змаганнях, під час Революції Гідності, у боях на Сході України.  Священики різних християнських конфесій відслужили панахиду пам’яті полеглих українських вояків.  Тужливо лунали звуки скрипки (Мар’яна Кіндрат) і флейти (Андрій Зембович), пісні у виконанні церковних хорів, народного аматорського жіночого вокального ансамблю «Бережаночка». Завершилось дійство спільним виконанням Державного Гімну України.

Нині вся світова спільнота повинна усвідомити, що Україна була в епіцентрі Другої світової війни. Криваві воєнні роки мають стати уроком, аби запанував мир  для всіх наступних поколінь.  Низько вклоняємось перед відвагою незламних воїнів, які віддали життя за рідну землю, щиро дякуємо всім, хто воював за Україну. Ми пам’ятаємо, і ми – переможемо!

Тетяна Бідзіля,  м. Бережани.

2015_05_08 073

2015_05_08 059

2015_05_08 060

2015_05_08 007

2015_05_08 009

2015_05_08 008