Дім, який обійшовся у сім тисяч доларів, стоїть на мішках з глиною та цементом…
Будинки «не як у всіх» звели на своїх обійстях двоє жителів Тернопільщини. Першим вразив уяву земляків Ярослав, житель селища Велика Березовиця під Тернополем. Він збудував кулясту споруду з великими п’ятикутними вікнами у вигляді радянського знака якості. Подібний дім-сферу спорудив неподалік райцентру Бережани й дизайнер Павло Банников.

Такі споруди мають спеціальну назву – геодезичний купол або купольний дім. Це винахід американського інженера й архітектора Річарда Бакмінстера Фуллера у 1951 році. Сфера, як запевняють фахівці, є найбільш оптимальною при сильних вітрах, снігах, землетрусах. Серед інших переваг – багато світла, повітря і, що важливо, економія до 30 відсотків на будматеріалах.
– Каркас будинку я зробив за чотири дні, стіни покрив бітумною черепицею, – каже пан Ярослав. – Зовні будинок невеликий, та всередині розрахований на три поверхи.
Цьогорічний сніговий «армагедон», весняні і літні грози успішно пережив дім-пів’яйце Павла Банникова.
– У моєму будинку все з природних матеріалів – дерева, глини, піску, скла, – перераховує переваги своєї оселі Павло Іванович. – Дім стоїть на мішках з глиною та цементом, стіни – це «сотовий» каркас з 15-сантиметрового модринового бруса, оббитого дошками, підлога – з дубових полін, засипаних глиною і накритих пресованою тирсоплитою, штукатурка – з євроруберойду. Кругла форма будинку – це данина матінці-природі. Де ви бачили у природі квадратні чи прямокутні гнізда, нори? Вони круглі, овальні, з вільним простором. Мій дім вітро- і сейсмостійкий, нагадує перекинуту тарілку: не зміститься, не просяде, бо немає сторін, які тиснули б на неї. У моїй хаті багато тепла, позитивної енергетики. Раджу всім позбуватися стереотипів, включати нестандартне мислення.
«Юрта» обійшлася господареві у майже сім тисяч доларів. Дім не лише у рази дешевший за цегляний, але й економніший у використанні тепла та енергії. Опалюється «купол» дровами, всередині оздоблений власноруч зробленими Банниковим меблями. Павло Іванович планує збудувати цього літа також сферичний гостинний двір з банею.
51-річний умілець з Бережан колись працював монтажником, охоронцем на Південноукраїнській АЕС, виконробом у колгоспі, навчав дітей бойових мистецтв. Зараз оформляє ресторани, кафе, житлові будинки, церкви.

Світлана Клос,
Тернопільська область

http://visnyk.lutsk.ua