Магічне плетиво реальності і фантазії, гри та життя, вибору та відповідальності. І все це ― у книжці «De Profundis» української авторки фентезійних романів Любові Базь. У 2018 році роман отримав грант від Президента України та був виданий редакцією журналу Однокласник. Роком пізніше, після перевидання, відбулася низка презентацій роману в різних містах країни. Зокрема, на Форумі Видавців у Львові. То про що ж ця таємнича пригода?

Головна героїня Катерина опиняється в глибокій криниці. Усі намагання згадати, як вона туди потрапила ― марні. Щось заважає їй це зробити. Шматками власних спогадів вона впродовж роману складає великий та моторошний пазл власної ідентичності. Катерина ― літературознавиця та любителька фентезійної гри «Битва семи королівств». Одного разу на її персонажку у грі нападають і вимагають продати душу. Після цього життя Катерини раптово змінюється. Їй телефонують, дають чудернацькі вказівки, вимагають «повернути товар» та стежать за її бабусею. Катерина намагається розкрити дивних переслідувачів. Натомість вона знаходить правду про своє таємниче походження й раптово починає розуміти, чого насправді хоче. У цьому їй охоче допомагає друг Нікс, її учень Олег, колишній «майже хлопець» Жорж та письменник-фантаст Урановський.

Цікавим у цій історії є вибір назви. Твори з таким заголовком можна знайти в Оскара Вайлда чи Федеріко Лорки. «De Profundis» ― це початок 129 псалма латиною про прощення грішників. На українську його можна перекласти як «з глибини». І справді, мотив глибокості в цій книжці має цікаве значення. Адже історія буквально про дівчину, що потрапила в криницю. Та з іншого боку, ця глибинність прослідковується і в самому написанні твору. Фрагментарність історії та поділ її на частини вимагає уважного прочитання, повного занурення в історію. Також така назва асоціюється з криком людини у відчаї. Що здатне краще описати стан загубленої дівчини?

І хоч уже згадана історія Катерини ― центральна, та не єдина. Час від часу вона переривається іншими загадковими оповідями. Описи пригод оркині та некромантки, лікаря та Хвороби, відьми та Інквізитора виникають неочікувано і здатні спантеличити читача. Що ж їх пов’язує? Відповідь на це запитання доведеться шукати на останніх двадцяти сторінках.

Ці вплетені історії стають чи не найбільшою загадкою роману. Любов Базь пропонує читачеві самостійно віднайти перетин між ними. Це сильні та цілком незалежні фрагменти, що могли б увійти до збірки окремих оповідань.

В результаті маємо нестандартно оформлену підліткову історію. Читачі знайдуть тут складний шлях дорослішання та пошуку і важливу проблему вибору. «De Profundis» розповідає, що ми часто не усвідомлюємо, на що спроможні, і притлумлення наших можливостей може призвести до невідворотної втрати себе.

Анна СЄДИХ