Освітянський ринок України впродовж останніх років пропонує майже ідентичний з європейським програмно-акредитаційний рівень навчання зі здобуттям висококваліфікованих професійних якостей і знань у різних сферах: як гуманітарних, так технічно-природничих, зосереджуючи, головним чином, свою увагу на кампанію міжнародної співпраці обміну досвідом навчального процесу передових країн світу: Польщі, Англії, США.

Власне, мова йде не так про безпосередній спосіб оцінювання, перевірки знань у студентів, а їх теоретично-практичну підготовку та місце в загальнодержавній сітці працевлаштування. Попри різну ситуацію економічної, просвітянської віхи населення, потреба у висококваліфікованих спеціалістах є нагальною й завжди може бути втіленою в життя при єдиному бажанні абітурієнтів (на основі базового чи загального рівня підготовки) здійснити крок назустріч мрії. Бажання знайти добру роботу рівнозначне бажанню знайти добре підготовленого працівника!
Обʼєктом нашого ,,квазіполювання” за таким собі інвестиційним фондом ,,Навчання-працевлаштування” стало Чортківське вище професійне училище, розташоване в смт. Заводське Чортківського району. З-поміж багатьох ВНЗ в Тернопільській області аграрно-технічного спрямування це вирізняється тим, що за укомплектованим набором різного типу спеціальностей співпрацює з багатьма агропромисловими підприємствами на рівні району-області, міжобласними ТОВ харчової продукції та відпочинково-туристичними базами. Нам вдалось поспілкуватись із декількома учнями-випускниками, котрі цьогоріч, в спекотну пору липня, отримують свої довгоочікувані дипломи кваліфікованого спеціаліста (тракториста-машиніста с/г виробництва категорії А1, А2, В1; слюсара з ремонту с/г машин та устаткування III розряду; опоряджувальника будівельного (штукатур, маляр, лицювальник-плиточник, монтажник гіпсокартонних конструкцій та ін.). Поспішаючи, юнаки (Петраш Андрій, Величенко Ярослав, Федорів Валерій) розповідають, що після трьох років навчання вже місяць як працюють на підприємствах державного значення (ПАП ,,Дзвін”, ТОВ ,,Агрополіс”, ТОВ ,,Нива”, ПАП ,,Довіра”, ПАП ,,Обрій” та ін.). Окрім цього, ДНЗ разом із керівництвом району за дорученням голови державної обласної адміністрації Степана Барни від 28 травня 2015 року надали перші робочі місця дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування Щербію Ігорю (ПАП ,,Дзвін” с. Дзвиняч), Павловському Богдану (ТОВ ,,Нива” с. Біла). А все почалось з того, що, пройшовши після 2 курсу з 26 червня до 20 жовтня кільказмінну практику, юнаки старанністю зарекомендували себе й стали претендентами на вакантні місця декількох підприємств. Про це мовить фахівець з персоналу ТОВ ,,Агрополіс” Бариська М.О., зазначаючи, що попри недосвідченість молодих працівників, організація радо зустрічає тих, для кого профпраця посідає не останнє місце в житті. Так, один із учнів Чортківського ВПУ, шукаючи роботу, при перепідготовці ,,пішов по методу подальшого навчання й має можливість працювати на іноземній техніці, придбаній за постачанням офіційних в Україні дилерів…”. Працівники ТОВ ,,Агрополіс” також закріплені в базах безкоштовного проживання та харчування с. Торське, с. Джурин, смт. Товсте та смт. Мельниці-Подільській. Річні премії від виробництва, можливість карʼєрного росту до голови підприємства, щорічні участі в конкурсах, зокрема, ,,Кращий механізатор” в межах агрокомпанії ,,Кернел”, котра передбачає високий дохід – не єдиний перелік розвитку й збагачення як самого підприємства, так і його кадрів.
Головний запит підприємств зорієнтовний на тому, щоб молоді спеціалісти, крім загальної підготовки, приходили із посвідченням водійських прав на керування різнокаліберною машинною технікою. Така можливість є! ,,ДНЗ в межах навчальної програми проводить підготовку водіїв категорії ,,С” (водії автомобілів, призначених для перевезення вантажів). В училищі також діють спеціальні курси підготовки водіїв категорії ,,А, В” (водіїв сучасних автомобілів, – мотозасобів) – зазначає майстер виробничого навчання Дяк І. О.
Серед інших спеціальностей навчального закладу свою популярність не втрачають професії кухаря-кондитера, кухаря-офіціанта-бармена, оператора з обробки інформації та програмного забезпечення, оператора компʼютерного набору, касира торговельного залу, продавця продовольчих товарів. Учні, пройшовши належну профпідготовку улюбленої справи зможуть з легкістю влитися в колективи ресторанного, туристичного, продовольчого й, безперечно, тех-інформаційного бізнесу. В училищі регулярно класи, майстерні забезпечуються новітнім устаткуванням.
Професійна підготовка учнів разом із профспілково-виховною має на меті ,,укорінити загальнолюдські правила поведінки, правила субординації, етикету, карʼєрного зростання…” – мовить викладач професійно-теоретичної підготовки, класний керівник механізаторського набору Візнюк С.Є., викладацький шлях якої увінчався досягненнями вже другого випуску учнів. Основна виховна робота в соціальному, національно-патріотичному, духовно-культурному зростанні дає свої плоди – а це найголовніше для молодого покоління. Наше майбутнє – у наших дітях!

Надія САСАНЧИН