“Кожен читач знайде для себе певну грань і відблиск Господнього світла, що міститься у поетичній збірці Лесі Геник. За покровом соціальних вуалей авторка, філософ і релігієзнавець за освітою, задає собі питання, чи вона схимниця, нескорена обітниці?..”
Душі полинова ріка
“Speak the words, I wanna hear, / To make my demons run” – “Metallica”, пісня “The Unforkiven II”.
В епіграф я вніс два рядки однієї з найкращих балад відомого гурту про слова, які змушують демонів втекти чи хоча б, загалом негативи. Зміст усієї книги може мати назву, як і попередня «Від душі до душі ІІ», як і «Непрощенний ІІ» «Металіки». Бо ж основним дієвим персонажом творів є душа поетеси. У творах є чимало смутку, печалі, але це світлий сум, сприйнятий душею, осмислений розумом і переданий поетичним словом для світу, для його світлої і конструктивної частки. То ж не дивною постає роль поетеси: «Од світу межуватися думками / ховатися за пам’яті плече» – с. 68. І останні рядки того ж віршу, з якого взята цитата: «У неозорості гіркої карми / Господнє світло осінить й мене». Кожен читач знайде для себе певну грань і відблиск Господнього світла, що міститься у поетичній збірці Лесі Геник. За покровом соціальних вуалей авторка, філософ і релігієзнавець за освітою, задає собі питання, чи вона схимниця, нескорена обітниці? І тут же відповідає у стилі незбагненного Сковороди: «Та світові вловити не вдається…». Цитата про духовне бачення: «Ти роздивись ув осені той слід, / Що день веде до капища святого» – с. 86. Зараз початок травня, проте не менш вагомим є уміння побачити образне святе капище, що криється у глибинах душі десь неподалік від Полинової ріки кожного з нас.
І на завершення, про музи, наснагу тощо. «Де тулиться натхнення до віконця / У прагненні омріяного лету» – всім, хто пише, варто прийти і подивитися на Лесині вікна!
Ярослав Дзісяк,
організатор літературних зустрічей, м.Чортків