Приватна українська гімназія в Чорткові була відкрита у 1911 році. Кураторія повсякчасно ущемлювала інтереси українських освітян. Утиски проявлялися в обмеженні доступу до гімназії патріотично настроєних учителів, насильному введенні до навчальної програми польської мови, у позбавленні закладу права прилюдності, а в 30-х роках дійшло й до арештів українських студентів.
І все-таки у 1931 році Чортківська гімназія досягла рівня, коли вперше був утворений 8-й клас, а назву її увінчало почесне ім’я галицького просвітителя Маркіяна Шашкевича. У 1937-1938 рр. українське громадянство Чортківщини згуртувалося довкола шляхетної мети — спорудження власного приміщення чортківської гімназії, адже до цього часу вона містилася у приватних будинках за наймом. Будівництво очолив видатний місцевий громадський і політичний діяч, адвокат за фахом, голова кружка Українського педагогічного товариства «Рідна Школа» Михайло Росляк. З Божої волі приміщення української гімназії постало поруч з тюрмою та Окружним судом і в цьому контрастному сусідстві виглядало як виклик, як символ ментальної і духовної незалежності в противагу чужинській великодержавній підлеглості. Перед Другою світовою війною чортківська гімназія ім. М. Шашкевича досягла вершини свого розвитку. Більшовицька окупація в 1939 р., що тривала до 1941 р., та відновлення радянської влади у 1944 р. мали однозначний вислід для чортківської гімназіі — повну її ліквідацію і злиття з радянською середньоосвітньою десятирічною системою. Щодо гітлерівської займанщини в міжчасі комуністичного урядування (1941-1944 рр.), то за відносну, ілюзорну свободу активне гімназіяльне студентство, як і за комунопанування, платило страхом арешту і ризиком життя — до цього зводилася сутність німецького «культуртрегерства».
Чортківська гімназія ім. Маркіяна Шашкевича відновила свій гімназіяльний статус в незалежній Україні у 1992 році. Колишні випускники гімназії приурочили до цього свята світовий злет. Посивілі вихованці злетілися до незабутньої альма-матері з усієї планети. Їхній розум і дух виявили себе в різних сферах діяльності. Культурному світові, зокрема, відомі імена художника Якова Гніздовського, фахівця в царині менеджменту Богдана Гаврилишина, співака Йосипа Гошуляка.
Нині Чортківська гімназія є своєрідним елітним закладом у середньоосвітній системі навчання. У її стінах за ускладненою програмою здобувають знання найздібніші молоді люди, яким випала честь розбудовувати звільнену від рабства державу.
Андрій Базалінський.