Цього року українці купують все менше книг. «У всіх дуже мало грошей, і для звичайної української родини купівля книжки відійшла на другий план», – сказав в ефірі tvoemisto.tv програмний директор Міжнародного літературного фестивалю Форуму видавців у Львові Григорій Семенчук.
«І видавництва мають певні проблеми. Цього року не було такої черги, як в минулі роки (для участі в Форум видавців-2014, – ред.). Видавці намагаються брати дешевшу площу – не стенд, а намет, бо це коштує менше. Проте так завжди бувало в кризові роки», – пояснив Григорій Семенчук.
Щодо того, що цього року на Форумі немає російських видавництв і російського стенду, він зауважив, що самі видавництва не подали жодної заявки на ХХІ Форум.
«Традиційно, у минулі роки було 2-3 видавництва та був стенд російської літератури, який фінансував російський бюджет. Скільки на відсутності стенду втратив Форум? Розміщення стенду, якщо мені не зраджує пам’ять, – це 200 тис. грн. Приїжджали ті видавництва, які бачили тут ринок. Наразі ринку для своєї книжки в нас не бачать ні поляки, ні європейці. Взагалі, не знаю чи якась інша книга може зрівнятися з тим, як заповнює ринок в Україні російська книга. Це – робота, яка тривала 20 років», – сказав Семенчук.
З його слів, 75% книг на українському ринку – російськомовні.
«В нас немає українськомовної наукової літератури, нема перекладів сучасної художньої літератури. Єдиний сегмент, на якому Україна змогла створити свій культурний продукт – це дитячі книжки. Вони є впізнавані, вони – популярні. І видавництва, які займаються в Україні дитячою книжкою – їх є доволі багато, залишаються на плаву, оскільки це дає плоди… Якби заборонити російські книги в Україні взагалі, то українські книгарні закрилися б, бо в Росії є ринок, а в нас – ще ні», – каже Семенчук.
Водночас, він зауважив, що російських книг не варто забороняти.
«Треба стимулювати українського виробника. Адже в Росії велика кількість – книг це інвестиції держави. У нас цього нема, то й маємо такий результат. Хоча з кожним роком ситуація стає кращою», – додає він.