В Чорткові, місті обласного значення, журналістська діяльність має особливу, периферійну суть – її обмежують, а вона все ж продовжує діяти! І продовжує діяти тільки тому, що анонсувати обʼєкт-інформацію доводиться на декількох інтернет-ресурсах, в одно-двотижневих газетних виданнях ,,віддзеркаленого бачення” (коли подія уже відбулась), або ж люблених часом і людьми культурно-інформаційних веб-сторінках, котрі й досі не мають офіційного джерела черпання інформації.

В атмосфері позачасся й безпростровості, великими кроками прямуючи до Європи – на усіх рівнях, обходимо усіма стежками дороги комункульту й провладної диктатури. Маємо за честь таку справу й в журналістиці. Так, ми змінюємось, але частково. Бо й досі в провінційному містечку, місті обласного значення немає того, щоб називалось звичаєвим словом – «проінформованістю». Стиснений в лещатах бюрократичного порядку інформаційний ресурс тиняється десь вчорашнім словом вчорашнім днем, розбігається десятими чутками з-посеред людних вулиць, безпрецендентно наклеюється тисячними міні-листівками… Справжнє життя: от так, як воно є: без залишку відповідальності про сказане, зроблене!
Ні телебачення, ні друкарні, ні новинних сайтів міської і районної рад, котрі би щодня оновлювалися… Здавалось би, що над Чортковом зависла карма безпросторовості. По-просту, пересічному жителю ніде дізнатись що, де, коли відбувається чи відбуватиметься у рідному місті. Єдине, що втішає – створені на міжрегіональному рівні інтернет-ресурси – інформаційний сайт Бучацької єпархії, новинне джерело ,,Золотої Пекторалі”… Однак й ці організації інформаційно-аналітичні у своїй сутності) не мають офіційних джерел, звідки б черпали інформацію та анонсували про події, що відбудуться у надсеретовому місті. Завжди доводиться працювати в пришвидшеному темпі – з одного балу на інший…
Справжня біда – не вистачає інформаційного кисню! Та ні, вистачає! Не вистачає тільки правових дій і ,,обдуманості” влади, бо писати, повірте, є про що!
Після прийнятого Верховною Радою України законопроекту №1123 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» від 25 листопада цього року роздумуємо, що й не кожен друкований засіб забезпечить своє існування. Усе – залежатиме від рейтингу видання! Якими залишимось і з чим? У правовій діяльності ЗМІ, підтриманими державою залишаються дійсними тільки електронні ресурси – цебто офіційна прес-служба міської чи районної ради. Що покладається на неї? Діяльність прес-служби у даному типі закону ґрунтується на ,,вчасному, оперативному та об’єктивному поширенні інформації про діяльність міністерства, іншого органу центральної виконавчої влади через засоби масової інформації; сприяння формуванню об’єктивного уявлення у вітчизняної громадськості, державних структур…”. І насамперед, – фахове повідомлення для громадськості про події, що відбудуться…
В Тернопільській міськраді давно напрацьований досвід інформаційного розповсюдження новин для громадськості міста, розповсюдження тематичних ,,аплікацій” сесій, їх час і дату зібрання, розповсюдження інформації про зустрічі, форуми, засідання, про кожен крок міського голови та його команди… Хіба ж ми, чортківчани, не одного племені-роду?
Новообраний голова міської ради Володимир Шматько у своїй передвиборчій програмі наголошує на відкритості своєї діяльності через її оприлюднення, хоч би у такій частині – ,,відкриємо доступ до інформації щодо формування дохідної та видаткової частини міського бюджету, налагодимо он-лайн трансляції роботи міської ради через оновлений офіційний сайт створимо «гарячу лінію» та сервісну службу міської ради для постійного спілкування з жителями міста”
За словами новопризначеного прес-секретаря голови міськради Аліни Франків, журналістки за фахом, ,,прес-служба в м. Чорткові ще не створена, очікуємо подання на сесію!”. Втікаючи від інформаційного голоду, хочеться вірити словам колеги у провадженні нового джерела інформації з новими рамками і цінностями – обʼєктивними й гуманними! Все ж – крокуємо до Європи!

Надія Сасанчин