Дебютна книга молодого українського письменника Івана Байдака знайшла своїх читачів та набула неабиякої популярності серед молоді. Нещодавно автор презентував другу книгу “Рольові ігри”, у якій прагнув заглибитись у психологію людей, зробити своїх літературних героїв особливими. Він робить це яскраво та вміло. Але Іван завжди живе своїми новими творами, адже, як він вважає, “коли ти задоволений своєю працею – час подумати, чи не варто завязувати”. Я мала нагоду поспілкуватися про це із самим автором…
— Існує думка, що справжній письменник повинен бути незадоволенийсвоїми книгами. Він повинен постійно брати за мету все більші висоти. Чи згідні Ви з цим? Чи задоволені Ви своїми книгами?
— Хороше запитання, яке передає моє літературне кредо. Це стосується не лише письменників. Усіх людей, неважливо, в якій сфері вони працюють. Коли ти задоволений своєю працею – час подумати, чи не варто зав’язувати. Я ж завжди живу новими творами. Як тільки ставиться крапка – текст одразу стає неактуальни
— Де Ви берете своїх літературних героїв? Вони є прототипами з власного життя, чи, може, вигадані персонажі?
— Абсолютних прототипів немає. Звісно, вони можуть почерпнути деякі риси моїх знайомих, та й загалом я намагаюсь створювати реальних героїв. Інколи, буває, бачу людину, і про себе думаю: “це потенційний образ для мого оповідання”.
— Чому нова Ваша книга “Рольові ігри’ складається саме з 10 оповідань? Чи були Ви поставлені у певні рамки? Можливо, це число має якесь особисте значення для Вас?
— Насправді оповідань було написано більше. Вже з видавництвом ми відбирали кращі. Матеріалу було написано стільки, що цілком можна було видавати ще одну книгу. Хоча й мушу зізнатись – люблю красиві круглі цифри, проте певних рамок собі не встановлюю.
— Ваша попередня книга “Особисто Я Особисто Тобі” була дуже високо оцінена читачами, і я знаю, що у Вас багато фанатів. Чи зустрічаєте Ви час від часу якихось людей, які Вас впізнають і щасливо вигукують : “Я прочитала Вашу книгу! Це так круто!”
— Буває по-різному. Але варто зауважити, що письменники не можуть похвалитись поширенням співаків чи акторів, їхнє обличчя не настільки крутиться в етері.
— Як Ви ставитеся до критики?
— Як можна розкритикувати книгу, яка сподобалась читачам? І як можна розкрутити книгу, яка читачам не подобається? Відповім, що у мене склався трьохшаровий рівень критики: перший – я сам, у мене присутнє внутрішнє розуміння тексту. Мені вдається адекватно його оцінити. Друге – бета-рідери, тобто, люди, до яких я прислухаюсь. Саме вони становлять базовий елемент. Третє – читачі, яких я дуже ціную, та інколи в моменти певного відчаю саме їхні позитивні відгуки допомагають не опустити руки.
— Фрідріх Шиллер задля натхнення нюхав гнилі яблука, Вольфганг Гете – запліснявілий швейцарський сир, Густав Майрінк нюхав котячу лапку, а що надихає творити Вас? Можливо, Ви маєте певний зразок для наслідування?
— Якщо коротко: кава, артхауз, жінки, Львів, дощ, ніч, безсоння, розмови… спокій.
— Що стало поштовхом до написання останньої Вашої книги? Які теми є наскрізними у Ваших творах?
— Відповім таким чином: Якщо “Особисто я особисто тобі” була своєрідним підсумком того, як 20 -літній юнак бачить стосунки людей, то нову книгу можна вважати точкою відліку… точкою пошуку! Перш за все, відзначу, що я планомірно перейшов до написання коротших форм. До цього спонукає широка сфера зацікавлення, тому збірка наповнена широким тематичним спектром.По-друге, я люблю гратися з формою твору. Таким чином, збірка вийшла надзвичайно різноманітною в стилістичних аспектах. Стосовно концепції твору, то книга знову торкається психології, я знову вбиваюсь в мотиваційний аспект вчинків людей, в створення складних психологічних структур героїв. Також варто відзначити, що у книзі менше лірики!
— Дякую за розмову! До нових цікавих книжок!
Розмовляла Тетяна Корнійчук,
прес-клуб “Юний журналіст”
У перелiку джерел натхнення не вистачае тiльки ванiлi.