У праці «Від депортації до депортації» можемо віднайти оцінку українсько-польських історичних взаємин і названо жертви, які поніс кожен із народів у ході подолання цього важкого суспільного випробування. Аналізується також роль Берестейської унії в історичній долі Холмщини та її вплив на подальші україно-польські стосунки.
«Від депортації до депортації»: нове осмислення подій минулого
Макар Юрій, Горний Михайло, Макар Віталій, Салюк Анатолій. Від депортації до депортації. Суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців (1915-1947). Дослідження. Спогади. Документи. – Чернівці: Букрек.
Історична доля українців, які зазнали депортації, досі залишається складною темою для вивчення фахівцями і суперечливим питанням суспільної дискусії. Потреба фахового висвітлення цього питання назрівала давно. І чотири дослідники – Юрій Іванович Макар (доктор історичних наук, професор ЧНУ), Михайло Михайлович Горний (кандидат економічних та історичних наук), Віталій Юрійович Макар (кандидат політичних наук, доцент) та історик-краєзнавець Анатолій Іванович Салюк зібрали і підготували до видання цінні спогадові, дослідницькі та просто рідкісні архівні матеріали. Так, видання «Від депортації до депортації. Суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців (1915-1947). Дослідження. Спогади. Документи» від самого початку заплановано як тритомник, перший том книги вийшов у 2011 році в чернівецькому видавництві «Букрек», другий том – 2014 року в цьому ж видавництві і презентований на цьогорічному Форумі видавців у Львові, наразі ведеться робота над третім томом. Книга друкується заходами МПП ВКФ ГЕЛІКОН, а також за підтримки Меморіального фонду ім.Теодоти та Івана Климів, Вічного фонду Целестина й Ірини Суховерських і Меморіального фонду ім. Марусі Онищук та Іванка Харука з Канадського інституту українських студій в Альбертинському університеті. Видання друкується згідно з рішенням Вченої ради ЧНУ.
«Взялися ми за цю справу щонайменше з двох причин. По-перше, зважаючи на вкрай заплутану історію цієї гілки українського народу, поставили собі за мету відтворити хоч трохи об’єктивну картину нашої минувшини. По-друге, зберегти для нащадків вигнаних з рідного краю людей пам’ять про те, звідки походять їх корені», – розповідають упорядники книги.
У праці «Від депортації до депортації» можемо віднайти оцінку українсько-польських історичних взаємин і названо жертви, які поніс кожен із народів у ході подолання цього важкого суспільного випробування. Аналізується також роль Берестейської унії в історичній долі Холмщини та її вплив на подальші україно-польські стосунки.
Наведення конкретного історичного фактажу в поєднанні з живими свідченнями тих, для кого депортація – факт родинної біографії – становить направду цінну історичну працю, яка дає відповідь на багато запитань, проте водночас ставить питань ще більше. Історична пам’ять – національна цінність, яку свідомий свого походження громадянин прагне зберегти і донести майбутнім поколінням. Історія цілого відгалуження – холмсько-підляських українців – у цій праці максимально відтворено документально і вдумливо проаналізовано в уже новітніх дослідженнях.
Книга буде цікавою для тих, хто вивчає історію України, історичний аспект міжнародних відносин нашої держави, краєзнавцям, політологам та ін…
Іванна СТЕФ’ЮК