7 січня в чернівецькому центрі культури «Вернісаж» відкрилася незвичайна виставка – свої роботи презентувала Закарпатська школа живопису. 11 митців-живописців, 84 роботи і повне різноманіття кольору, настрою та техніки – виставкова зала «Вернісаж» за сприяння Мукачівського міськвиконкому, Мукачівської картинної галереї, Закарпатської ООНСХУ та Чернівецької ООНСХУ познайомила чернівчан та гостей міста з творчістю сусідів-митців.
Директор центру «Вернісаж» Лариса Канюка розповіла, що закарпатський живопис має потужне підґрунтя – творчість Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая та багатьох інших видатних художників. Вони розвивають свої традиції і водночас кожен митець виробляє власний, характерний лише для нього мистецький голос.
Гостей-митців з гостинністю зустріли і політичні діячі краю – депутати ВРУ Микола Федорук та Максим Бурбак. Микола Трохимович зазначив, що чернівчанам дуже цікаво і важливо бачити мистецький погляд сусідів, тим більше – в такий буремний час.
«На київському Майдані також виставки картин, працює бібліотека – всі ми це знаємо, як і знаємо те, що справжній митець ніколи не стоїть осторонь часу. Митець має свою відповідь соціуму, бо він – серце суспільства, а отже, чи не найкраще його відчуває», – зазначив Максим Бурбак.
«Насправді такий обмін досвідом дуже потрібен, особливо студентству, в якого ми прагнемо сформувати мистецький смак і широкий світогляд. Студенти-архітектори, з якими працює саме наш факультет, активно цікавляться мистецтвом, а тому, сподіваюся, вони активно відвідуватимуть «Вернісаж», – розповів декан факультету архітектури Ігор Фочук.
Самі ж закарпатські митці розповіли, що такі ось обмінні виставки – насправді дуже цінні і цікаві, особливо якщо йдеться про різні області, адже творчість представників кожного регіону базується на різному історичному досвіді. Так, Заслужений художник України Золдан Мичка наголосив на тому, що карпатська культура – особлива: «Висококультурна нація в самому центрі Європи – їй є що сказати країні і світові. Для митця все починається з краси, а наш світ, наша первинно багата природа – то суцільна краса».
Андрій Чебикін, Антон Шепа, Андрій Іванчо, Атла Коприва, Золтан Мичка, Іван Бровді, Ігор Луценко, Лариса Бровді, Олександр Андялоші, Юрій Шеневицький, Петр Фехдемі – саме ці художники представили свої роботи на досить масштабній виставці. Варто зазначити, що колективної виставки закарпатських митців чернівецька публіка не пригадує уже давно – організатори висловили сподівання, що такі зустрічі стануть доброю традицією.
«Буковина започаткувала такі взаємні виставки, – розповідає голова Чернівецької ООНСХУ Ігор Хілько, – перша була в Мукачево, цього жовтня.
В лютому планується виставка в Тячеві,в кінці лютого, Буковину представлятиме приблизно тридцять авторів, серед яких О.Литвинов, Ю.Гушкевич, Ю.Твердохліб та І.Хілько. Сьогоднішні гості-митці – це справді потужна школа, їхнє мистецтво самобутнє, яскраве, впізнаване, бачимо долю умовності в подачі сюжету і водночас абсолютну гармонію кольору».
Серед картин, що користувалися особливою популярністю серед присутніх на відкритті чернівчан – робота Івана Бровді «Попередження (Майдан-2014)», «Старе Закарпаття» Антона Шепи та «Рік Коня» Лариси Бровді.
Іванна СТЕФ’ЮК (м.Чернівці)