Статую Збруцького ідола, яку кілька днів тому встановили на горі Богит, що на Тернопільщині, демонтували. Робив ідола місцевий краєзнавець. Як пише в себе на сторінці Ярослав Свистун з Чорткова, до того голову ОДА Олега Сиротюка повідомляли про те, що ідол встановлять.
– Маю відомості про те, що 23.10.2014 року Тернопільська обласна адміністрація демонтувала Світовида. Нагадаю всім небайдужим про те, що рівновелика подоба Збруцького ідола була урочисто встановлена три дні тому в урочищі Богит. Її вирубав із пісковика на власний кошт краєзнавець і патріот. Цей плід його тримісячної роботи заслуговує на статус пам’ятки монументального мистецтва. Він зарання, у письмовій формі повідомив голову обладміністрації про мотивацію цієї благородної ініціативи і попросив дозволу на встановлення в належному місці. Для ясності уточнюю, що Богит – археологічна територія, що перебуває під охороною держави. Функцію нагляду за збереженням, виконує обласна комунальна інспекція охорони пам’яток історії і культури в лиці Марії Ягодинської, яка перебуває у структурі управління культури обласної адміністрації.
Сама ж пані Ягодинська відповіла.
– Ярославе, Ви не праві. По-перше, це територія пам’ятки національного значення, на території якої не можна втручатися в культурний шар навіть археологу, не то що простій пересічній людині, бо це шкодить унікальній пам’ятці. А просто так собі щось поставити, бо це хтось так захотів – взагалі нонсенс. З будь-якою найблагороднішою метою. По-друге, це територія державного заповідника, де є свій особливий і дуже суворий режим. Там навіть гриби, ягоди і трави не можна збирати. Не то щоб ходити і землю шпортати десь на території заповідника і не обов’язково на пам’ятці. Там навіть мені, археологу і автору пам’ятці, досліджувати пам’ятку не можна.
Ярослав називає організацію бюрократичною імперією.
– Я член колегії обласного товариства охорони пам’яток історії і культури звертався неодноразово з приводу грубих порушень Закону України “Про охорону культурної спадщини”. Зокрема, повного знищення пам’яток архітектури в історичному Чорткові (охор.№1812,1754). За фактом пограбування городищ Княжої доби (охор. №2882, 2883,2884,2885) Незважаючи на наявність очевидців і винних і підозрілих, з 2007 року реагування – нуль. Очевидно і прокуратура не бачить складу злочину у бездіяльності посадових осіб обладміністрації та органів місцевого самоврядування. Проте, на формальне порушення з метою відродження національної пам’яті, реагування миттєве. Що це? Банальне окозамилювання, чи брутальна відрижка недобитої сучої держави???