З початку збройного конфлікту на Сході України Президент України, Верховний Головнокомандувач ЗСУ Петро Порошенко видав два Укази про часткову мобілізацію(№303/2014 від 18.03.2014 року та №15/2015 від 14.01.2015 року). У зв’язку з цим Чортківським об’єднаним міським військовим комісаріатом було проведено шість хвиль часткової мобілізації військовозобов’язаних осіб та техніки. Як відбувався цей процес?
За перші три хвилі часткової мобілізації нам вдалося виконати планові завдання на 100 відсотків, наступні IV хвиля – 50,55; п’ята – 62,8 і шоста всього-на-всього на 43,2 відсотки. Трохи більше від запланованого було мобілізовано технічних засобів з національної економіки. Якщо з мобілізацією вантажних та легкових автомобілів, які були відправлені до підрозділів збройних сил України, ми справилися добре, то мобілізація військовозобов’язаних осіб за останні три хвилі у нас «забуксувала». Гадаю, що причиною цього явища, яке я вважаю ганебним, є спад патріотизму наших земляків, поширення панічних чуток з боку ворожих елементів, збільшення кількості так званих «вишиватників». Ось один з прикладів.
У період проведення шостої хвилі часткової мобілізації для медичного обстеження ми мали намір залучити 601 військовозобов’язаного. Медичне обстеження пройшли 168 осіб. З них виявилося непридатними до військової служби 16 осіб, обмежено придатні – 53 особи. Скеровано на додаткове медичне обстеження 114 осіб. Не повернулися з додаткового медичного обстеження 28 військовозобов’язаних чоловіків. 48 були визнані придатними до військової служби. Проте головна проблема полягає в тому, що на час проведення шостої хвилі мобілізації 2282 особи знаходилися у розшуку. Вони або виїхали за кордон, або переховувалися десь в інших населених пунктах у родичів чи знайомих. І це все відбувалося тоді, коли ми, з ніг збиваючись, вишукували можливості як замінити хлопців-військовиків, які були призвані під час третьої хвилі часткової мобілізації і більше року тримали оборону на лінії вогню. Ось вам, як кажуть, на лице, мужність і самовідданість одних та лжепатріотизм і «вишиватництво» інших.
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що своєчасне оповіщення та організація прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації покладається на органи місцевого самоврядування. Як виконувало положення цього законодавства наше місцеве самоврядування на Чортківщині? Найкраще спрацювала Білівська сільська рада(сільський голова – В.П.Шматько). Непогані результати роботи були у Джуринській сільській раді(голова – М.М.Чвіль), Горішньовигнанській сільській раді(голова – Б.В.Гевко), Нагірянській сільській раді(голова – П.Ф.Головацький), Пастушівській сільській раді(голова – В.М.Салямон), а також смт. Заводське. Водночас я змушений сказати про суттєві недоліки в діяльності з приводу мобілізації сільських голів з Базару, Босир, Капустинців, Ромашівки, Росохача, Сосулівки, Тарнавки, Улашківців та Ягільниці, звідкіль під час 4-ї, 5-ї та 6-ї хвиль мобілізації не подали жодного військовозобов’язаного. Доволі низькими темпами йшов процес мобілізації у місті Чорткові.
Станом на 17 вересня 2015 року було притягнуто до адміністративної відповідальності 42 особи з органів місцевого самоврядування. Також станом на зазначене число було відкрито кримінальні провадження на сімох сільських голів, вісьмох військовозобов’язаних та двох керівників підприємств. Шістьох сільських голів притягнули до кримінальної відповідальності лише під час 6-ї хвилі мобілізації. Працівники міліції були змушені розшукувати та у примусовому порядку приводити так званих «ухилянтів» від свого обов’язку захищати Україну до військкомату. На жаль, із 69 постанов з цього приводу правоохоронці змогли виконати менше ніж половину. Наші «захисники» просто-таки втекли і заховалися, натомість як їхні сусіди, односельці відважно боролись з терористично-російськими бандами, перекривши їм шлях просування вглиб української землі.
З якими ще проблемними питаннями ми зіткнулися в період мобілізації? Як вже йшлося у попередніх публікаціях, трапляються прикрі випадки, коли представників військкомату родичі військовозобов’язаних не пускають до помешкань, обзивають нецензурними словами або подають неправдиву інформацію про місцеперебування особи, яка підлягає призову на військову службу. На законодавчому рівні, і це дуже важливо, не врегульоване питання переміщення військовозобов’язаних осіб. Тобто у міграційній службі не вимагають відміток військкомату про перебування на військовому обліку. Відомості про зміну місця проживання осіб надають в кінці місяця. У цьому списку відсутнє точне місцезнаходження людей, які змінили своє місцеперебування. Немає у достатній кількості пального для проведення заходів оповіщення та перевірки пунктів збору сільських рад. Найприкріше, що посадові особи органів місцевого самоврядування проявили небажання брати участь у заходах з мобілізації. А сільські голови з Білобожниці та Мухавки взагалі відмовилися від отримання повісток для оповіщення військовозобов’язаних жителів цих сіл. І найважливіше, що у нас в рази знизилося почуття патріотизму, оскільки під час останніх трьох хвиль мобілізації зменшилась кількість добровольців служити в українському війську.
Я свідомий того, що тепер багато наших співвітчизників незадоволені діями влади. Інфляція, високі ціни на товари та продукти харчування, тарифи на комунальні послуги, невпевненість та розчарування, військовий конфлікт з численними жертвами і руйнуваннями… Влада, безумовно, має ефективніше вирішувати ці та інші питання. Але я, як кадровий військовий та просто громадянин своєї країни, категорично не погоджуюся з побутуючими твердженнями, що ми нібито воюємо за інтереси Порошенка, Яценюка, Турчинова та інших представників високої влади. Влада – це одне, а Україна абсолютно протилежне поняття. Тому, якщо над Україною нависла небезпека, ми зобов’язані її захистити! Альтернативи у нас не має.
Леонід Підручний, військовий комісар Чортківського ОМВК, полковник
Анонс. Статтю військового комісара полковника Леоніда Підручного та інші публікації з військової тематики читайте цього тижня в інформаційному бюлетені (бойовому листку) Чортківського ОМВК “Український воїн”.