Вийшло українською мовою чергове число часопису «Нова Польща», народженого п’ятнадцять років тому думкою Єжи Гедройця, світлої пам’яті редактора легендарного польського еміграційного щомісячника «Культура».
Мирне майбутнє поляків і росіян неможливо без усунення взаємних упереджень – свідчила ця думка, – шлях же до їхнього усунення лише один: взаємне пізнання. «Наша історія – писав до російських і польських читачів «Новой Польши» Гедройць в останні місяці життя – це кровоточащий перелік несправедливостей та не зведених порахунків. Ці антагонізми поглиблені взаємним незнанням. Як серед поляків, так і росіян побутують деформовані уявлення одне про одного. Високої метою Вашого журналу буде залучення людей доброї волі з обох сторін, для того, щоб змінити такий стан речей».
Ці міркування можна з певністю застосувати і до стосунків між поляками та українцями, тим більш, що Гедройць впродовж усього свого творчого і політичного життя залишався рупором порозуміння та партнерства й між нашими народами. Небезпідставно Богдан Осадчук називав його «канцлером Речі Посполитої чотирьох народів» (польського, литовського, українського та білоруського): «На мій погляд, він був великим канцлером тієї символічної, нереалізованої Речі Посполитої, а розумом і візіонерською силою політичної уяви він переріс усіх політиків трьох каденцій незалежної Польщі від 1918 року»…
Перспектива партнерської співпраці обох країн була важливим пунктом програми колективу паризької «Культури». Тож не дивують слова Осадчука, записані після смерті її Редактора: «Жоден з існуючих у Польщі й Україні часописів і жоден із сучасних видавців і редакторів у наших країнах неспроможний замінити моральний авторитет і харизму Єжи Ґедройця й «Культури».
Незмінним головним редактором «Новой Польши» став Єжи Пом’яновський. Видавцем часопису є варшавський «Інститут книги». Хоча журнал було призначено для російського читача, він вже двічі виходив у форматі спеціальних випусків українською.
Цього року, під впливом подій на Майдані «Інститут книги» прийняв рішення про друк чергового українського збірника «Нової Польщі» та анонсує його розміщення ближчим часом його розміщенн на власній інтернет-сторінці часопису (http://www.novpol.ru).
У цьому числі читач знайде тексти Єжи Пом’яновського, Лєшека Шарути, Єжи Стемповського, Ярослава Івашкевича, спогади про Єжи Гедройця, розмови із Станіславом Лемом, Гжегожем Мотикою.
Отримуємо «Нову Польщу» поштою вже більше 8 років, за що вельми вдячні «Інституту книги». І цілком поділяємо думку редакції про те, що у нинішній непростий для нас час «українці й поляки мають наступний шанс на зближення, взаємопізнання та співробітництво, що ми не змарнуємо його, а використаємо».
Олександр Степаненко,
голова ГПО “Гельсінська ініціатива-XXI”