Нову книгу «У пошуках Івана Сили», документальне дослідження про українського силача Івана Фірцака в Києві презентував письменник, журналіст Олександр Гаврош.

Про Івана Фірцака легенди ходили ще за життя. Хоча це реальна особа родом із села Білки, що на Закарпатті. В народі відомий як Іван Сила на прізвисько Кротон, найсильніша людина планети.
Документальні дані про Івана Фірцака майже не збереглись. Відомо, що одним з перших, хто розповів українцям про силача – це журналіст Антон Копинець, книга якого вважається єдиним джерелом біографії закарпатського атлета. Чи правдиво подав інформацію автор достеменно не відомо. Адже в передмові до книги «Іван Сила на прізвисько «Кротон» він пише: «Повість в основному побудована на фактичних матеріалах, але в ній використано й легенди та перекази з народних уст».
Іван Сила вже став загальнонаціональним брендом, у той же час, як про реального Івана Фірцака відомо не так вже й багато. Це й стало поштовхом до написання книжки «У пошуках Івана Сили», над якою Олександр Гаврош працював довгих десять років. «Були зафіксовані лише дві дати з життя Фірцака: народження і смерті, які я відшукав на його могилі. І на цьому нитка обірвалась, — каже автор. — Хапався за кожен факт, кожну деталь. Вдалося навіть розшукати і поспілкуватись з найменшим його сином Богданом. Люди мене питали: «Син Івана Сили живий?». Так живий! Чимало матеріалу у книжці публікується вперше. Але й це не дає закінченої картини. Сьогодні постать Івана Фірцака викликає ще чимало запитань».
Олександр був першим журналістом, який поспілкувався з Богданом Фірцаком і дізнався чимало цікавих фактів з життя легенди Закарпаття, які кожен читач зможе знайти на сторінках книги «У пошуках Івана Сили».
На презентацію завітав поважний дядечко, Микола Бідзіля, який на власні очі бачив у повній красі Кротона. Він настільки перейнявся розповіддю про побачене, що з’являлося відчуття, ніби й ти разом з ним побував на тому виступі.
«Я був ще малим, — пригадує пан Микола. — Але добре пам’ятаю той день, коли сам Кротон-Фірцак рекламував свій виступ. Це звучало так: «Люди добрі, беріть коруни і приходьте завтра»,  Кротон буде виступати, гнути обручі на колесах воза, залізо і ланци розривати. Людей прийшло багато, що ніде й голці було впасти. Я тільки рота відкривав і диву давався».
За словами цього доброзичливого пана Іван Фірцар із залізного обруча вигинав вісімку, забивав рукою цвяхи в дубову дошку і розривав міцні ланцюги на своєму тілі. От тільки люди тоді жартома казали, що то була тонка дошка і ланцюг.
Молоде покоління має виростати на прикладі історичних героїв, так вважає режисер Віктор Андрієнко. «Ми не можемо робити героями бетменів, суперменів чи людину-павука. Хай буде Котигорошко, козак Байдак і Голота. Пригадуєте фільм «Іван Сила», відзнятий за мотивами книжки Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»? Так от, для мене, як для режисера, найбільшою нагородою була реакція дітей, які, як під копірку, аплодували стоячи нам, а після його перегляду питали: хто сильніший — Іван Сила чи Дмитро Халаджи? Будь то фільм чи книга, але вона має насамперед спонукати до роздумів і стимулювати до хороших дій», — додав актор.
Так як художня стрічка про Івана Фірцака вже існує, Олександр Гаврош нам зізнався, що буде відзнята і перша документальна. Після прочитання книжки «У пошуках Івана Сили» загорівся ідеєю зняти документальний фільм про легенду Закарпаття тележурналіст та режисер Максим Мельник. Зйомки розпочнуться вже найближчим часом.

Валентина КОВАЛЬЧУК

Олександр Гаврош