Часу до дня всенародного волевиявлення зосталося зовсім мало. Нас уже майже звично лякають з трибун, телеекранів і сторінок преси, що ці парламентські вибори будуть надзвичайно важкими, смакуючи у щоденних новинах перипетіями передвиборчої гонитви між політичними опонентами – хтось вирушає на буремний Схід, хтось озброює армію, хтось закликає до рішучих дій, частина кандидатів притримується геть протилежної політичної позиції, переслідуючи власні амбіції, далекі від інтересів держави…
Словом, скандал за скандалом. Відверто кажучи, шкода того пересічного українця, котрий, незважаючи на всі ці брудні ігри політиків у день виборів зважиться віддати за когось свій голос. Але за кого? Кожна політична постать, у вишиванці чи без, з макіяжем або ж без нього, всілякими способами намагається привернути до себе увагу пересічного виборця, представитись якнайефективніше. У ці складні дні агітаційні ролики обіцяють виборцям, як завжди, ледь не «золоті гори», добробут і комфорт. Проте, більшість із нас у ці «дешеві трюки» вже давно не вірить – виросли, чи що. За останні місяці українці неабияк втомилися плекати сподівання. Люди відверто опускають очі, проходячи повз білборди з політичною рекламою, які у народі давно нарекли «біґмордами»: зовсім не тому, що в українців прекрасне почуття гумору. Важко повірити, що той, хто здатен таку силу-силенну грошей викинути на рекламу свого обличчя, в результаті перейматиметься долею країни та її народу.
Усвідомлюючи всю безвихідь, багато хто не готовий йти на вибори, проте нинішні дні змушують нас покинути думку: «там й так все вирішать без мене». Але сьогодні це – не привід не скористатися своїм законним правом, і соціологічні дослідження останніх днів свідчать, що на вибори не підуть близько 15 % виборців. Справді: що більше людей зостанеться вдома, то легше провести маніпуляції та щось сфальшувати. Незважаючи на це, серед електорату надалі є люди, котрі прагнуть отримати за це якусь винагороду, мовляв: «нічого й так не зміниться, а так хоч гроші отримаю». Проте, під загрозою втратити країну торгувати голосами – остання справа.
Наш народ свідомо доведений до зубожіння, щоб ним легше було маніпулювати. Цілком зрозуміло: людина, котра думає, як вижити, не переймається долею всієї країни. Найстрашніше у цій ситуації – те, що люди настільки доведені до відчаю й подекуди безграмотні, що навіть не усвідомлюють шкоди, якої завдають собі ж. Відповідно, коли заходить мова про низькі зарплати, погані дороги та дурнів, котрі по цих дорогах їздять на дорогих іномарках, куплених державним коштом, можемо нарікати на себе, на свій часто несвідомий вибір або проданий голос.
Сьогодні, хочеться вірити, більшість уже почала змінюватися, розуміючи, що брудні, навіть криваві гроші за голос врятують сьогодні, проте занапастять завтра і надалі. Адже ціна питання тут зовсім не якихось там кількасот гривень, вона значно вища – майбутнє. Багато з нас чомусь не може ототожнити себе з державою: ніби ми це ми, а от держава, у якій живемо, це щось абстрактне й далеке. Ні! Україна, любі мої, це і є ми. Якого депутата собі оберемо, такого і будемо мати.
Лише ми здатні бодай щось змінити. На вибори іти дуже потрібно. Використати своє право громадянина України, в першу чергу, для того, щоб гордо заявити: «так, я українець, і мені не байдуже майбутнє країни». Було б нерозумно сидіти вдома перед екраном телевізора чи комп’ютера і сподіватися, що все вирішиться само-собою. Отож, наше головне громадянське завдання – піти на дільницю і проголосувати, як підказують сумління і здоровий глузд, зберігаючи при цьому спокій і терпимість до тих, хто має інші погляди. Вибори не мають розділяти членів спільноти, назва якої «український народ», а навпаки – об’єднувати. По-друге, необхідно переконати всіх людей, на яких маєте вплив, зробити теж саме. Якщо Вам відомо щось про будь-які злочини або махінації стосовно виборчого процесу – підкуп чи тиск на виборців та членів виборчих комісій, можливі прояви сепаратизму, негайно повідомте про це правоохоронні органи. Ваша пильність буде достатнім внеском у безпеку виборчого процесу. Оскільки, дискусії, непорозуміння, сутички, різного роду протестні заходи, суперечності між кандидатами, що стають наслідками неправомірної роботи виборчих комісій, скандали із невизнанням виборів на ОВК, суперечки щодо офіційних результатів виборів – все це загрожує вщент розхитати нестійку рівновагу в державі. Відтак, можливість невизнання виборів загрожує Україні державним провалом, що для всіх українців буде, без перебільшення катастрофою.
Тож будьмо гідними громадянами й доведімо, що маніпулювати нами не вдасться. Пам’ятаймо – лише ми можемо обрати собі достойну владу в рамках закону, не сподіваючись, що хтось інший зробить це за нас. Інакше долю нашої з вами країни вирішимо не ми, а спритні чужинці, агресори.
Прийти та проголосувати. Не продавати голос, мислити свідомо. Скористатися власним громадянським правом, виборця, відкривши нашій державі дорогу у стабільне, безпечне та багате майбутнє.
Володимир Вільшанський