23 травня, в День Героїв України, на Бережанщині стартував Рік повстанської звитяги, проголошений Тернопільською обласною радою в честь 55-ої річниці останнього бою вояків збройного підпілля ОУН–УПА біля хутора Лози (Божиківська сільська рада, на межі Бережанського й Підгаєцького районів).

Відзначення Року повстанської звитяги розпочалось із таборування патріотичної молоді «Лози – 2015». Учасники табору, учні Потуторської, Літятинської, Саранчуківської, Божиківської шкіл, члени БГМО “Рідне місто” вшанували пам’ять відомого громадсько-політичного діяча, заступника голови Проводу ОУН, депутата обласної ради Івана Гавдиди на його могилі у с. Саранчуки, де їх привітав голова Бережанської районної держадміністрації Володимир Петровський, урочистою ходою пройшли до місця таборування поблизу хутора Лози. Упродовж двох днів військово-патріотичний вишкіл “Захисти свій дім” проводив Микола Більчук (псевдо “Котигорошко”) з побратимами (м. Тернопіль), комендантом табору Оленою Різник, виховниками, лікарем Петром Трачом. Проходили заняття з ідеології українського націоналізму, українознавства, історії України, політології. Практичну частину складали орієнтування на місцевості, туристичні техніки, фізична підготовка та ін. Увечері біля молодіжної ватри натхненно і дзвінко лунали повстанські й стрілецькі пісні.
У неділю, 24 травня, мешканці та гості Бережанщини у вишиванках, з національними прапорами й хоругвами, взяли участь у заходах з відзначення Року повстанської звитяги. Під супровід Тернопільського муніципального духового оркестру «Оркестра волі» багаточисельна громада зі священиками, керівниками області та району, громадськими активістами, численними журналістами пройшли колоною від церкви Святого Миколая х. Лози на лісову гору, до пам’ятного хреста на місці загибелі повстанців, де відбулися панахида та мітинг-реквієм. У спільній молитві брали участь народний депутат України Тарас Юрик, голова обласної держадміністрації Степан Барна, голова обласної ради Василь Хомінець та їх заступники, керівники району – голова районної держадміністрації Володимир Петровський, голова райради Степан Кленик та їх заступники, дочка Головного командира, генерала армії УПА Романа Шухевича – Марія Шухевич-Трильовська з чоловіком Максимом Трильовським (м. Львів), племінниця Марії Пальчак – Марія Федів, брат Олега Цетнарського Михайло Боліновський зі Львова, тітка О.Цетнарського Марія Федів, учасник АТО, майор, заступник командира батальйону «Тернопіль» Олег Іванійчук, переселенці з Донбасу, члени сім’ї Орел, щирі патріоти України. Представники влади і громадськості до підніжжя хреста поставили букети живих квітів.
У своїй промові голова облдержадміністрації Степан Барна зазначив, що 55 років тому, у 1960 році, невелика повстанська група не відступилась від своїх ідейних переконань до останнього, її представники поплатились за майбутню незалежність України ціною власного життя. Такі приклади змушують нас задуматись над своїм обов’язком – брати активну участь у боротьбі проти ворога. Сьогодні ми продовжуємо відстоювати незалежність – військовослужбовці борються зі зброєю в руках, волонтери допомагають армії, будівельники зміцнюють лінію оборони, тож продовжують справу повстанців. Герої не вмирають, допоки нащадки вшановують їх пам’ять.
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять полеглих повстанців, Героїв Небесної Сотні, учасників АТО, незламних українських бійців-патріотів.
Педагог Марія Федів – племінниця Марії Пальчак («Стефи») розповіла про важку долю своєї славної родички та її побратимів і прочитала зворушливий власний вірш. 14 квітня 1960 року у лісі неподалік хутора Лози відбулася збройна сутичка між трьома вояками УПА та кількома сотнями «кадебістів» із каральних органів тодішньої комуністичної системи. Повстанська боївка «Петра», до складу якої входили Петро Пасічний («Петро», «Чорний»), його дружина Марія Пальчак («Стефа») та Олег-Василь Цетнарський («Клим»), кілька років переховувались у криївках, у лісі біля с. Шумляни та х. Лози. Наприкінці 50-х років вони вели підпільну політичну боротьбу. У жовтні 1959 року боївка «Петра» вбила оперуповноваженого Бережанського райвідділу КДБ. Кадебісти (оперативна група Тернопільського УКДБ) провели облаву для ліквідації повстанської групи. Під час нерівного бою усі троє отримали поранення. Петро Пасічний та Олег Цетнарський застрелились. Марія Пальчак два рази стріляла в себе пораненою рукою, та вижила й зазнала страшних знущань і катувань, жахів сибірських тюрем і концтаборів. Була засуджена до розстрілу, але смертну кару потім замінили на 15 років ув’язнення. Останні роки життя проживала в сестри в с. Шумляни Підгаєцького району. Пішла із життя 2 квітня 1997 року. Похована у селі Шумляни. Де поховані Петро Пасічний та Олег Цетнарський – досі невідомо. Мешканці навколишніх сіл пам’ятають події кривавого Страсного четверга – 14 квітня 1960 року – і бережуть пам’ять про нескорених земляків. На горі у лісі, на місці останнього бою вояків УПА, встановлено символічний хрест, а на ньому напис: «На цьому місці 14 квітня 1960 р. в останньому бою з бандою НКВС загинули бійці УПА Петро Пасічний та Олег Цетнарський і була тяжко поранена Марія Пальчак. Слава Героям! Звеличує пам’ять світле нетлінне – безсмертя незламних Героїв-борців. Вони – маяки на шляху України, душевного здвигу і волі творці». Вдячні нащадки до підніжжя хреста ставлять свічки пам’яті й квіти. Планують спорудити тут капличку. Учасники останнього бою нагороджені відзнакою Президента України – медаллю «До 100-річчя з Дня народження Романа Шухевича» (посмертно). Цей епізод визвольних змагань увійшов в історію національного Руху опору як останній задокументований бій УПА.
Хвилюючу інсценізацію останнього бою УПА представили учасники студентського драматичного аматорського театру «Іскра Прометея» ВП НУБіП «Бережанського агротехнічного коледжу».
Дійство продовжилось на імпровізованому «Співочому полі» біля лісу, серед буяння трав і квітів, з «повстанською» кашею, юшкою та різними смаколиками.
Перед присутніми виступили голова обласної ради Василь Хомінець, голова обласної держадміністрації Степан Барна, голова районної держадміністрації Володимир Петровський, дочка Головного командира УПА Романа Шухевича – Марія Шухевич-Трильовська, заступник директора з наукової роботи краєзнавчого музею Олександр Коковін та інші. Як наголошувалось у виступах, ми завжди повинні пам’ятати своїх легендарних героїв, які, не вагаючись, віддали свої життя за незалежну Україну. Їхній подвиг повинен стати взірцем для молодих поколінь українців. Лише за таких умов ми переможемо.
Нація, за словами відповідального за організацію й проведення заходу, заступника голови районної ради Романа Висоцького, – мов велике дерево, яке корінням сягає в своє минуле, а кроною – в майбутнє, і тільки на добротному ґрунті національної ідеї, спадкоємності героїв визвольних змагань можна збудувати міцну Українську державу. Підтвердженням цього є як подвиги героїв Лозів 1960-го, так і подвиги героїв Небесної Сотні й АТО 1914–1915 рр.
Чудовим був концерт повстанської пісні, який спільно підготували аматори художньої самодіяльності Бережанського та Підгаєцького районів. Глядачі з великим задоволенням подивилися пролог «Ми стали волі на сторожі» у виконанні народного аматорського молодіжного театрального колективу Підгаєцького районного будинку культури (кер. Галина Жибак), пісні у виконанні народної аматорської хорової капели «Боян» (кер. Юрій Васенко), народного аматорського жіночого вокального ансамблю «Спогад» (кер. Марія Бугай), вокального ансамблю Божиківського сільського клубу, жіночого вокального ансамблю Волощинського сільського будинку культури (кер. Володимир Іванишин та Євгенія Марущак), тріо, дуетів, багатьох талановитих виконавців. Особливо порадував присутніх виступ Тернопільського муніципального духового оркестру «Оркестра волі» (художній керівник і диригент – заслужений працівник культури України Володимир Грицай). Учасників концерту глядачі нагороджували гучними оплесками та оваціями.
До проведення дійства, окрім оргкомітету та районної влади, чимало зусиль доклали Божиківська сільрада (сільський голова Володимир Щур), ДП «Бережанське лісомисливське господарство» (директор Олександр Левчук), зокрема Литвинівське лісництво (облаштування сцени, лавок для глядачів, впорядкування території), підприємець, щедрий спонсор патріотичних заходів Василь Колісник (с. Божиків), відділи культури Бережанської і Підгаєцької районних держадміністрацій, районні будинки культури, Божиківська і Саранчуківська школи та ін. Бережанці вдячні також організатору фестивалю «Чорна вишиванка» (х. Кулеби), депутату Львівської обласної ради першого скликання п. Роману Лопушанському за його сприяння в забезпеченні участі дочки Головного командира УПА Романа Шухевича – Марії Шухевич-Трильовської у багатьох заходах, які проводяться на Бережанщині, та всім небайдужим людям, котрі долучились до підготовки й проведення цього незабутнього дійства.

Тетяна Будар, м. Бережани Тернопільської обл.

На світлинах: урочиста хода від храму хутора Лози до місця останнього бою повстанців на лісову гору.

2015_05_24 029

панахида і мітинг-реквієм біля пам"ятного хреста,

панахида і мітинг-реквієм біля пам”ятного хреста,

у центрі - Марія Шухевич,

у центрі – Марія Шухевич,

родичі загиблих повстанців,

родичі загиблих повстанців,

слово голови Тернопільської ОДА Степана Барни

слово голови Тернопільської ОДА Степана Барни

бережанські активісти організацій "Самооборони" і "Самопомочі",

бережанські активісти організацій “Самооборони” і “Самопомочі”,

виступають аматори сцени з м. Бережани і м. Підгайці,

виступають аматори сцени з м. Бережани і м. Підгайці,

промова  Марія Шухевич,

промова Марія Шухевич,

грає "Оркестра волі",

грає “Оркестра волі”,

усім смакувала повстанська каша.

усім смакувала повстанська каша.

2015_05_24 089

2015_05_24 083

2015_05_24 101

2015_05_24 102

 

2015_05_24 162

 

2015_05_24 180

 

Фото Тетяни Будар.