Село Заболотівка – одне з найвіддаленіших у нашому районі. Розташоване за 25 км від райцентру. Проте багате своєю історією, талановитими вихідцями, архітектурними пам’ятками. Жителі цього населеного пункту безперечно вартують того, щоб увіковічнити свою малу батьківщину на сторінках книги – головного джерела знань. За цю вдячну справу взявся Михайло Фойдюк при допомозі Ольги Ризак і Дарії Билинської. Вони вміло і професійно підійшли до виконання справи, адже перед нами високо вартісна краєзнавча праця «Село Заболотівка. Історичний нарис».
Щоб написати таку книгу, потрібно було зібрати чимало матеріалу – як в архівних та краєзнавчих джерелах, так і спогадів та легенд з вуст старожилів. Дана книга – великий крок у розвиток краєзнавства та історії Чортківщини. Це прояв любові і пошани до патріотів України, які полягли за свою батьківщину, чимало з яких – заболотівчани. Та тільки подумайте скільки таких героїв у всій Західній Україні! Отже, на такий історичний нарис заслуговує кожне село чи місто. Заболотівський сільський голова, український патріот, перший голова Чортківської районної організації Конгресу Українських Націоналістів Михайло Фойдюк своїм прикладом показав, що треба цінувати і берегти історію, доносити до людей правду, ні в чому не прикрашаючи події. Він прагнув розповісти як жителям свого села, так і сусідам про героїв: справжніх, сильних духом, нескорених, тих, що віддали життя за волю України. Також автор хотів показати, яким красивим і цікавим є його село.
Книга, що вийшла за сприяння добродія Юрія Чижмаря, написана досить цікаво, просто і зрозуміло. Розпочинається вона розповіддю про географічне розташування села, історією походження назви та дерев’яної Церкви Пресвятої Трійці – духовного центру заболотівчан, одного з найдавніших храмів в області.
Велику частину розвідки займають фото: зокрема зображення церковних ікон та фото з відкриття пам’ятника Головному командиру УПА Роману Шухевичу. Тут, як відомо з історії, перебував його командний пункт у травні-серпні 1945 р.
Як уже було сказано, Заболотівка – село багате на архітектурні пам’ятки, зокрема тут поставлено скульптуру Ісуса Христа, капличку зі спорудою Матері Божої з Ісусом Христом всередині, згаданий пам’ятник Шухевичу, 10 пам’ятних хрестів. Вміщені розповіді про діяльність школи, ФАПу, крамниці, що діють у Заболотівці в теперішній час. Однією з найцікавіших частин книги для мене стала розповідь про славнозвісне товариство «Просвіта», читальня якого функціонувала свого часу однією із перших у Заболотівці. При «Просвіті» працювали різні гуртки, серед яких: «Сільський господар», «Сокіл», «Союз українок». Всі вони здійснили великий вклад у розвиток села та стояли на варті честі і свободи.
Чимала частина нарису присвячена розповіді про переслідування заболотівчан німцями та поляками, червоною владою в 1919-1945 рр. Патріотичні сили, що намагалися протистояти ворогам, зокрема члени ОУН-УПА та інших організацій, піддавалися страшним тортурам та мукам. Особливо трагічною є історія о. Антона Ричаківського – духовного наставника жителів села, який був замордований більшовиками за донесення Божого слова до людей. Безліч героїв, патріотів Батьківщини були вивезені в Сибір або по-звірячому вбиті.
У історичному нарисі автор прагнув показати відвагу наших патріотів, готовність їх до самопожертви і жорстокість та бездушність ворогів.
Дана книга – не просто збірка історичних дат та імен. Це подяка, низький уклін патріотам України, які не боялися смерті, а сміливо дивилися їй в лице. Це розповідь про людей, які прагли волі для своєї Батьківщини і через те були безстрашні.
У селі Заболотівка народилося і вже, на жаль, померло багато справжніх героїв, яких Михайло Фойдюк через свою книгу закликає пам’ятати. Раджу вам прочитати цю книгу, потрачений на це час не пройде для вас марно. Ознайомившись із цим історичним нарисом, ви зможете почерпнути багато чого корисного і нового, як це зробила і я.
Аліна СОКАЛЬСЬКА,
студентка відділення «Журналістика»
ТНПУ імені. В.Гнатюка