Меморіал воїнам УГА до 90-річчя «Чортківської офензиви» на території міського цвинтаря в м. Чорткові Тернопільської області
Робочий проект Меморіалу воїнам Української Галицької Армії (до 90-річчя Чортківської офензиви) розроблений ТзОВ “Укрдизайнгруп” за замовленням Чортківської міської ради на основі Концепції (Ескізного проекту) архітектурно – художнього вирішення комплексу ( архітектор М. Федик, скульптор М, Посікіра).
В проекті враховані складені містобудівні умови розташування ділянки, її загальний стан на червень 2009р, а передовсім взято до уваги позиції окремих дослідників – краєзнавців м. Чорткова (п. Юхима Макотерського, п. Андрія Базалінського) щодо розміщення місць поховань Українських січових стрільців, воїнів Української Галицької Армії, воїнів Української Народної Республіки, полеглих на території Чорткова і його околиць.
Ділянка, намічена під будівництво Меморіалу, знаходиться в північно – західній частині м. Чорткова, на підвищеному плато над р.Серет, в північній частині міського цвинтаря. Головний підхід до Меморіалу здійснюється з бічного провулка, що примикає до вулиці С. Бандери
Ділянка Меморіалу обмежена:
– з північної сторони – місцевим проїздом до гаражного кооперативу;
– з західної сторони – полями цивільних поховань міського цвинтаря;
– з південної сторони – полями цивільних поховань та Меморіалом поховань польських жовнірів;
– з східної сторони –головним підходом до Меморіалу.
Вся територія потребує повної реконструкції і впорядкування, а особливо просторового архітектурно – образного поєднання і організації в єдиний містобудівний ансамбль всіх наявних існуючих складових елементів Меморіалу. Важливим є також безпосереднє примикання до ділянки проектованого Меморіалу Поля польських військових поховань з входом, орієнтованим на могилу Жертв репресій і Поховання воїнів УГА.
Найважливішим завданням проекту є створення завершеного архітектурного ансамблю Меморіалу в надзвичайно складних затиснених містобудівних умовах, при обов’язковому включенні в комплекс існуючих Пам’ятників і Полів Поховань. Розміщені поряд, але без просторової, а також архітектурно-образної ув’язки, існуючі тематичні підзони Меморіалу у невпорядкованому належним чином середовищі — потребують структурної просторової організації.
Для цього поєднання запроектована потужна композиційна вісь, яку замикає зі сходу існуюча Могила Жертв репресій, із заходу — архітектурно-скульптурна композиція Архистратига Михаїла на фоні Хреста. На цій осі в рівні Полів Поховань розташована Могила Невідомого Стрільця. Разом з тим проектом закладена і поперечна вісь – Алея Страдництва, що проходить між Могилою Жертв репресій і Могилою Невідомого Стрільця й поєднує боковий північний вхід на Меморіал з входом на Меморіал польських воїнів. Розташована посередині ділянки Могила Жертв репресій поєднує східну його частину — Пам’ятник Героям ОУН УПА з площею для зібрань і західну — Пам’ятник воїнам УГА з символічними Полями Поховань. Розміщені на трьох терасах тематичні частини Меморіалу, обрамлені монументальною кам’яною огорожею, — створюють єдиний і цільний містобудівний комплекс.
Архітектурно – планувальними та об’ємно – просторовими й художніми (скульптурними) засобами – робочим проектом зведено у завершений ансамбль існуючі та проектовані пам’ятники на території Меморіалу, достойний великому подвигу Героїв – борців за незалежність української держави.
Техніко – економічні показники
Загальна площа ділянки в межах проектування – 3586,0 м2
Площа ділянки Меморіалу воїнам УГА – 1674,0
Площа твердого покриття, всього – 2623,7
Площа озеленення – 480.5 м2
Місткість автостоянок – 6 м/м
Встановлена потужність електромережі – 6 кВт