Таке колоритне наймення цього жіночого вокального гурту не могло не запам`ятатися навіть чисто візуально. А відтак, ще до особистісного знайомства, пощастило прослухати-продивитися на YоuTube (Інтернет-мережі, призначеної для перегляду та розміщення створеного користувачами відео з усього світу) відеокліп Шульганівського «Перевесла» з піснею Юрія Рибчинського «Три поради».

І ось найзавзятіше, найкреативніше та, мабуть, найхаризматичніше осердя співочого жіночого гурту – у нас на «Посиденьках». Знайомимось: Ганна Прондюк, керівник колективу, директор Шульганівського будинку культури вже упродовж двох десятиліть; Тетяна Бабій, вчитель музики Шульганівської ЗОШ – це музичне начало; Людмила Осадца, котра вдало поєднує своє хобі чи й, власне, стан душі з підприємницькою діяльністю, та лаборант Чортківського державного медичного коледжу Ольга Казімович – то промоутери, оті іскри, від котрих проміниться й неодмінно реалізовується широченний спектр творчих бажань усіх без винятку аматорок сцени. Під стать їм і Галина Пельвецька, так би мовити, права рука – і у створенні власної сторінки в Інтернеті, й фотозйомки. Десь за рамками бесіди (та не поза кадром) зосталося ще восьмеро учасниць «Перевесла». Це Тетяна Хруставка, вчитель Ягільницької ЗОШ, Людмила Буряк, одинадцятикласниця тієї ж школи, Ольга Хруставка, працівниця дитячого дошкільного закладу № 3 у Чорткові, Мар`яна Король, студентка коледжу Тернопільського національного технічного університету ім. І.Пулюя, Галина Присяжна, Надія Рудан – тимчасово не працюють, Лілія Ільків та Марія Кадацька – обидві в декретній відпустці. Єднає усіх дівчат не лише вишукана інтелігентність та принадна граційність, не тільки виняткова залюбленість в національне мистецтво, а передовсім ота несамовита відданість улюбленому заняттю, котру влучно іменують способом життя.

Вік учасниць «Перевесла» – від 17 до 40 років (хоча за основними критеріями, властивими молодості, – енергійності й бадьорості – вони всі ровесниці). Молоде і їх «дитя» – гурту немає й року, тож усі визнання й звання попереду. Утворилися торік, дебютувавши в рідному селі на День Матері. «Перевесло» через те, що це – сув`язь фольклору, етносу (з чого починали і що виконується акапельно) та сучасних українських пісень (тут за супровід слугує фонограма). Репертуар натепер громадиться майже трьома десятками творів різноманітного звучання. І кожна проспівана пісня – то завершена музична (інколи впереміж з хореографією) композиція, котра нікого не зоставить байдужим. Цьому слугує чимало атрибутів: і костюми (тут честь і хвала Надії Рудан, котра «за сумісництвом» ще й костюмер, а вигадує їх і вишукує тканину й фурнітуру Люда Осадца), й фонограми (технічну частину креативно забезпечують солістки гурту Ольга Казімович з Мар`яною Король, іноді за спрянням «меломанівця» з Чорткова Юрія Майданика). Те, що «Перевесло» має вже два відеокліпи, заслуга всюдисущої Олі Казімович. Сольний вокал – то прерогатива ще й Людмили Буряк та Тетяни Бабій.

Коронний номер гурту, за словами його музичних профі, – українська народна пісня «Порізала пальчик». Відтак (що цілком закономірно) – «Пшеничне перевесло». Є жартівливі народні, що супроводжуються дійством, «На камені ноги мию», «А мій милий вареничків хоче», «За нашов стодолов» і т. д. Дівчата залюбки перелічують рядки своєї поки що юної біографії: День Матері, традиційне свято зустрічі вихідців села, вшанування футболістів – це в Шульганівці; виступи на День Незалежності України в Чорткові, на обласному фестивалі мистецтв «Червона калина» у Шманьківцях, районному фестивалі «Різдвяне розмаїття»; останнє в часі – лемківське «Пушаня» в Ягільниці. Кажуть, мали виступати ще й у Тернополі на Святі Зими, та зашкодили міцні морози. «Записали» до свого активу й регента Петра Свистуна, завідувачку Шульганівською книгозбірнею-філіалом Олександру Кучер. Осібна їх дяка – «хрещеному батькові» чи й не усіх патріотичних, мистецьких дійств у с. Долина та Шульганівка, заступникові голови райради Любомиру Хруставці, а також спонсорам, що посприяли з придбанням сценічних костюмів, – керівництву ПП «Шульганівське», ПАП «Довіра», виконкому Шульганівської сільради, Л.Хруставці, С.Совінському, Р.Джалі, М.Кушнірик, Я.Гриців, М.Маліцькому, С.Кухар. Це завдяки їм тепер «усі жіночки – як квіточки».

Своїми устами вони виспівують три одвічні сокровенні поради. А які ж поради заронять в гурт читачів та надто читачок «Посиденьок»? Озвучити їх взялася найхаризматичніша (за означенням її посестер) Людмила Осадца: любити пісню; невпинно запалювати енергією, позитивними емоціями серця глядачів та шанувальників; ніколи не зупинятися на досягнутому, стрімкувати вище й вище, означуючи свій шлях новими хітами. В цьому, беззаперечно, – і життєве, й творче кредо «Перевесла».

Анна БЛАЖЕНКО

Фото Ореста ЛИЖЕЧКИ