Про це йдеться у відповідному розпорядженні голови обласної державної адміністрації, яке стосується захисту об’єктів культурної спадщини під час відведення земельних ділянок. Таке рішення було прийняте на виконання доручення Президента України, з метою захисту об’єктів культурної спадщини, особливо об’єктів археології, посилення контролю за їх збереженням. Посилити державний контроль за охороною об’єктів культурної спадщини доручено районним державним адміністраціям та виконавчому комітетові Тернопільської міської ради.
Крім того місцевим органам влади дано доручення вирішити питання балансової належності об’єктів культурної спадщини, особливо археологічної спадщини, в межах і за межами населених пунктів, забезпечити охорону об’єктів культурної спадщини, їх збереження та використання. Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації належить вжити заходів з коригування генеральних планів населених пунктів області з урахуванням об’єктів археологічної спадщини. Підрозділами Держземагентства в області, спільно з Тернопільською обласною інспекцією охорони пам’яток історії та культури, до 1 січня 2014 року буде сформовано реєстр земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти культурної спадщини . Відповідну інформацію відобразять на планово-картографічних матеріалах. Управління культури облдержадміністрації доручено провести планові перевірки щодо охорони, збереження, використання об’єктів культурної та археологічної спадщини в районах області протягом 2013-2015 років. Крім того, фахівцями Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури буде проведено перевірку використання земельних ділянок, розташованих на території об’єктів археологічної спадщини та наданих для різних господарських потреб у період 2001-2012 років.
Довідково: На території області нараховується 1787 об’єктів археологічної спадщини, 2898 пам’яток історії та монументального мистецтва, 1716 пам’яток архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, функціонують Національний заповідник “Замки Тернопілля”, Бережанський та Кременецько-Почаївський державні історико-культурні заповідники, 30 населених пунктів включено до Списку історичних населених місць України. Згідно із земельним та пам’яткоохоронним законодавством землі під об’єктами культурної спадщини, заповідниками та історичні ареали населених місць належать до категорії земель історико-культурного призначення та до земель державної форми власності. Найбільш вразливими серед інших є об’єкти археологічної спадщини.