Депутати Тернопільської обласної ради просять Верховну Раду відмінити постанову про утворення державного підприємства спиртової галузі «Укрспирт» та відновити попередню вертикаль управління спиртовою галуззю. Відповідне звернення депутати ухвалили на сесії облради.
Крім того, у своєму документі Тернопільська облрада просить Верховну Раду внести зміни до законодавчої бази України, передбачивши сплату суб’єктами господарювання податків і зборів за фактичним місцем ведення господарської діяльності, а Міністерство аграрної політики України – прискорити вирішення питань, пов’язаних з переоснащенням Зарубинського і Ковалівського спиртових заводів області на виробництво біопалива.
Прийняття відповідних звернень депутатів пов’язане з напруженою ситуацією у спиртовій галузі. Реорганізація 7 підприємств спиртової галузі області шляхом передачі основних фондів державних підприємств – окремих юридичних осіб на баланс ДП «Укрспирт, яке зареєстровано у м. Бровари Київської області, призвела до виникнення ряду проблем у соціально-економічному розвитку регіону. Основні фонди спиртових заводів були передані на баланс державного підприємства «Укрспирт» без зняття із реєстрації. Із десяти спиртових заводів області на даний час діючими залишилися 6 виробничих структур. Три державні підприємства (Бучацький мальтозний завод, Зарубинський та Ковалівський спиртові заводи) перебувають у процедурі банкрутства і протягом тривалого часу не працюють, що призвело до соціальної напруги в їх трудових колективах. На звернення стосовно погашення заборгованості із заробітної плати працівникам державного підприємства Ковалівський спиртовий завод ДП «Укрспирт» запропонувало ТОДА взяти дольову участь у її погашенні.
Реорганізація спиртової галузі області негативно вплинула на фінансовий ресурс регіону. Якщо у 2009 році надходження від галузі до зведеного бюджету області становили 49,5 млн. грн., то у 2012 році – лише 9,5 млн. грн.
Схема роботи ДП «Укрспирт» не дозволяє на місцях самостійно оперативно вирішувати господарські та фінансові питання, укладати будь-які господарські договори та здійснювати їх фінансове забезпечення без погодження ДП «Укрспирт». Закупівля сировини здійснюється переважно посередниками, що нерідко призводить до збільшення собівартості продукції, а відтак конкурувати з іншими учасниками ринку просто не можливо.
Аналіз виробничої та господарської діяльності підприємств спиртової галузі області вказує на те, що попередня управлінська структура (концерн – представництво в області – спиртозавод) зарекомендувала себе краще порівняно з ДП «Укрспирт». Тому депутати просять Верховну Раду відновити попередню форму правління і врятувати залишки того, що не встигла зруйнувати попередня влада.
Зоряна Гарасимів («Номер один»)