4 квітня у Муніципальній бібліотеці ім. Анатолія Добрянського письменник та літературний критик Володимир Даниленко презентував одразу три книги, дві з яких упорядкував: «Похід через засніжений перевал», «13 сучасних українських п’єс» та книгу Валентина Тарнавського «Порцелянові острови».

Культурологічні покоління та естетичні вектори українського суспільства, спостереження над психологією написання тексту та розмова про неординарностей українського літературного процесу – презентація-тріада стала, по суті, розмовою з письменником і упорядником Володимиром Даниленком про те, на яких наріжних каменях має триматися суспільство, що іменуватиметься культурним.

На особливу увагу заслуговує збірка «13 українських п’єс». До неї прекрасну і ґрунтовну вступну статтю написала викладач ЧНУ ім. Ю.Федьковича,  кандидат філологічних наук Ніна Козачук. Частина гостей, які займаються розвитком театрального мистецтва в нашому місті,  цілеспрямовано прийшли послухати і придбати саме це видання. Адже впродовж останніх десятиліть звучать нарікання на відсутність у сучасній українській літературі якісної драматургії. І хоч вони і виходили друком, але так розрізнено, що рідко хто міг їх відслідкувати. І от Володимир Даниленко зібрав під одною обкладинкою як завжди всі найвартісніші п’єси, які вийшли в Україні за роки Незалежності. Приємно, що до цього списку ввійшла п’єса і нашого земляка Володимира Сердюка. Можна сподіватися, що деякі з цих п’єс ми зможемо побачити на підмостках наших професійних і аматорських театрів. В збірнику для зручної співпраці подані електронні адреси всіх драматургів, які ввійшли в цю збірку. Збірка призначена для директорів театрів, режисерів, акторів, театральних критиків, літературознавців, читачів, які цікавляться сучасною українською драмою і театром.

До збірки «Похід через засніжений перевал» увійшли оповідання тридцяти українських авторів ХХІ століття, написані на соціальну тематику. Серед авторів – відомі майстри короткої прози та невідомі автори з різних куточків України. Серед них і буковинські автори Ярослав Лижник та Галина Тарасюк.

Особливо детально говорилося про книгу непересічного письменника з європейським типом мислення, якого народила заставнівська земля – Валентина Тарнавського (1951-2008).  Книга «Порцеляновий острів» – антологія кращих повістей письменника. Володимир Даниленко – упорядник та автор післямови книги – розповів про одного з кращих українських прозаїків, якого так належно  і  не оцінили ні за життя, ні після смерті. Оскільки Валентин Тарнавський – син Буковини, то перша презентація – тут, наступними познайомляться з «Порцеляновими островами» жителі столиці.

«Це дуже добре, якісне чтиво, – розпочинає розмову про Тарнавського директор Муніципальної бібліотеки Леся Щербанюк. Цей письменник дуже добре відчував літературу, бо, як і Ольга Кобилянська, був вихований на добрій європейській літературі».

Людина космополітичного світогляду, яка писала про вбивство таланту і пропащу силу українського розуму, раціональний і точний у висловлюваннях, проза якого заходить в глибини людської свідомості, і водночас – гранично відвертий письменник – таким постає Валентин Тарнавський перед тим, хто захоче уважніше і вдумливіше відкрити для себе його літературне слово.  Він уже в  радянський час творив постколоніальну літературу, а тому залишився поза контекстом – можливо, через свою іншість. «Його світогляд можна назвати радянським космополітизмом, – розповідає Володимир Даниленко, – вихований на західній культурі, проте жив у радянському суспільстві. Що цікаво: він ніколи не був антирадянським, визнавав це як реальність, проте іронізував». Залишитися собою в не своїй системі – особлива позиція, яку зараз намагаються зрозуміти. Володимир Даниленко захопився творчістю Тарнавського ще в студентстві і розповідає за що саме: «Його проза – це дуже серйозний погляд в себе. Він був філософом, який вважав, що людину зіпсувала цивілізація – це така його своєрідна екологічна філософія».

Ренесанс Тарнавського має настати, його література зараз на часі – до такого висновку дійшли присутні в ході розмови з упорядником книги про те, яким був Тарнавський, яка сутність його літературної позиції тощо.

Іванна СТЕФ’ЮК
та  колектив Муніципальної бібліотеки

ім. Анатолія Добрянського

фото газети «Молодий буковинець» та Ярослави МЕЛЬНИЧУК

10156856_605345479554675_2026932857_n

10173063_605346056221284_1849771038_o

10174141_605346276221262_1612315653_o

10174383_605346429554580_1426397013_o