Міністерство соціальної політики пропонує спростити процедуру отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) і призначати їх на підставі задекларованих заявниками даних. Відповідні пропозиції містяться в розробленому міністерством проекті реформи системи надання житлових субсидій населенню.

Згідно з проектом, призначення субсидій відбуватиметься на підставі лише двох документів – заяви й декларації про доходи і видатки осіб, які звертаються за субсидією. При цьому вимагати від заявників будь-які інші документи буде заборонено.
Призначення субсидії відбуватиметься на підставі лише двох документів – заяви та декларації (скасовується необхідність надання довідок про доходи, у тому числі й працюючих осіб). При цьому запроваджуються спрощені форми заяви та декларації про доходи і витрати осіб для звернення за субсидією. При цьому, заборонятиметься вимагати від заявників інші документи, ніж передбачені Положенням про призначення житлових субсидій. Вводиться принцип призначення субсидії на підставі задекларованих даних заявником. При цьому перевірка достовірності цих даних здійснюватиметься органами соціального захисту вже після призначення субсидії, шляхом здійснення запитів до відповідних органів, установ й організацій», – йдеться в проекті реформи. Передбачається, що дані про доходи громадян органи соцзахисту перепровірять шляхом обміну інформацією з Державною фіскальною службою і Пенсійним фондом. Водночас, у разі подання заявником неповних чи недостовірних відомостей про доходи і видатки зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, йому може бути відмовлено в призначенні субсидії чи припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язаний буде повернути надміру виплачену суму субсидії в подвійному розмірі.
Разом з тим, Мінсоцполітики пропонує відмінити більшість обмежень з майнового стану осіб, які звертаються за субсидіями. Зокрема, не заважатиме отриманню субсидії наявність у власності у заявника двох житлових приміщень чи автомобілів, а також наявність у складі домогосподарства працездатних осіб, які не працюють, не вчаться і не перебувають на обліку в центрі зайнятості. Крім того, не буде приводом для відмови в призначенні житлової субсидії купівля товарів чи послуг на суму більш як 10 мінімальних прожиткових мінімумів. Разом з тим, Мінсоцполітики пропонує визначити, що право на субсидію буде втрачено в разі здійснення дорогої покупки на суму понад 50 тисяч гривень. При цьому в міністерстві мають намір надати право на оформлення субсидій особам, які орендують житло і сплачують ЖКП на підставі відповідного письмового договору.
Запроваджується надання субсидії на 12 місяців, а не опалювальний період як раніше. Встановлюється автоматичний принцип надання субсидії на новий період (скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період у разі відсутності змін). Отже:

1. Кому призначається субсидія?
Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг. Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.

2. Куди і як подаються документи?
З питання призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації. Документи для призначення субсидії можуть бути надіслані до місцевого управління праці та соціального захисту населення поштою. У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
Для призначення житлової субсидії застосовуватимуться доходи за попередній календарний рік без урахування сплачених податків. Після закінчення терміну отримання субсидії органи соціального захисту населення здійснюватимуть розрахунок субсидії на наступний період автоматично. Для цього збиратиметься необхідну інформацію без звернення громадянина і протягом двох місяців з початку нового періоду прийматимуть рішення щодо призначення (непризначення) субсидії цим домогосподарствам. Всі члени домогосподарства дають згоду на обробку персональних даних про сім’ю, доходи, витрати, що необхідні для призначення житлової субсидії. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг) заявник зобов’язується у місячний термін повідомити орган соціального захисту населення.
Якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.
Отримати більш детальну інформацію з питань призначення компенсації можна в управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА, або за телефоном «гарячої лінії» 2-39-07.

Володимир Цвєтков,
начальник УСЗН Чортківської РДА