18 листопада цього року в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун підписала наказ № 1254 «Про організацію направлення медичних працівників, що добровільно виявили бажання надати медичну допомогу в районах проведення АТО».

Цей документ не тільки визначає порядок залучення цивільних медиків до надання медичної допомоги в районах проведення АТО у складі Першого добровольчого мобільного шпиталю (ПДМШ) ім. Миколи Пирогова, а й усуває останній бюрократичний бар’єр для їхньої роботи безпосередньо у військових частинах, які захищають Україну від російської агресії.
«Видання цього наказу ще раз підтверджує принципово нову якість команди, яка наразі очолює МОЗ. За цей наказ ми воювали від моменту підписання меморандуму 5 лютого цього року, оскільки документ прямо передбачав його прийняття. Але тільки Уляна Супрун проявила політичну волю і узаконила механізм допомоги нашим воїнам з боку цивільних медиків-добровольців», – прокоментував подію співзасновник і керівник ПДМШ Геннадій Друзенко.

Зокрема, наказ зобов’язує Управління екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ спільно зі Штабом АТО (за його згодою) визначати потребу в медичних та немедичних працівниках. Водночас на керівників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних і Київської міської державної адміністрації, а також державних установ, підприємств і закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ, покладено обов’язок забезпечувати відрядження медичних та немедичних працівників підпорядкованих їм закладів у розпорядження Штабу АТО в рамках проекту ПДМШ ім. Миколи Пирогова за умови наявності письмової згоди цих працівників.

У «цивільній» частині документу керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій наказано щомісячно інформувати Управління екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і ПДМШ про потребу в залученні медиків ПДМШ для роботи в медзакладах у зоні АТО, та забезпечити їхнє розміщення та допуск до роботи в цих закладах.

Згідно з наказом, згадане Управління також має сприяти інформуванню структурних підрозділів держадміністрацій з питань охорони здоров’я та державних установ, підприємств і закладів, що належать до сфери управління МОЗ, про потребу в залученні медичних і немедичних працівників (які виявили таке бажання) в рамках проекту ПДМШ ім. Миколи Пирогова для роботи в закладах охорони здоров’я у районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.

За словами Друзенка, нарешті всі юридичні пазли, потрібні для повної легалізації діяльності ПДМШ на Сході України, склалися. «Тепер у нас нарешті є як узаконений останнім МОЗівським наказом механізм відправки медиків-добровольців не просто в зону АТО, а саме в розпорядження штабу, який керує антитерористичною операцією, так і механізм офіційного залучення наших медиків до проведення АТО наказами керівника антитерористичною операцією», – каже він.

Друзенко висловив упевненість, що це відкриє ПДМШ друге дихання. «Також хочу наголосити, що це – переконливий приклад того, як слід здійснювати справжні реформи: спочатку ми експериментальним шляхом знаходимо механізм, який доводить свою ефективність, а потім узаконюємо його. Тобто торуємо стежку по цілині, а коли бачимо, що нею пішли люди, багато людей, будуємо там дорогу», – додав очільник ПДМШ.

Волонтери своєю працею змусили владу реагувати. У чиновників просто не було шансу не помітити результативну діяльність медиків-волонтерів, вважає лідер Руху «Справедливість» Валентин Наливайченко, який підтримує місію ПДМШ ім. Пирогова. Після підписання Меморандуму про стратегічну співпрацю, ротації медиків-волонтерів на схід країни проходять за підтримки Руху «Справедливість».

«Запрошувати на передову тих, хто рятує життя нашим оборонцям і мешканцям Донецької та Луганської областей в районних лікарнях та польових військових шпиталях, а потім ігнорувати їх юридично, — цинічно. Вітаю рішення в.о. міністра охорони Уляни Супрун», — наголосив Наливайченко.

Нагадаємо, що на початку листопада перший заступник керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівник АТО) генерал-лейтенант Руслан Хомчак підписав наказ, який з боку командування АТО фактично дав зелене світло роботі медиків ПДМШ у військових частинах у зоні проведення операції.

10885579_10152653678478412_5988920147835112185_n