Відчуття безмежної радості і щастя можливі навіть у час повномасштабного вторгнення росії. Саме такі емоції переживали сьогодні українські читачі-діти та дитячі бібліотекарі, адже Національній бібліотеці України для дітей 17 березня 2023 року в дарунок передали унікальну колекцію книг знаменитої ілюстраторки дитячих книжок, відомої британської письменниці Ширлі Х’юз.

Передісторія урочистої передачі – надзвичайно цікава. 24 лютого 2022 року діти 94-річної Ширлі Х’юз повідомили матері про повномасштабне вторгнення окупантів в Україну. Мисткиня засмутилася, адже була великим симпатиком України. У відповідь на новину жінка сказала: «Я вірю, що українці переможуть!». Наступного дня Ширлі Х’юз не стало, її душа відлетіла у кращі світи.

Троє її дітей – сини Ед і Том та донька Клара – прийняли родинне рішення – передати унікальну книжкову колекцію матері в Україну. Старший син Ед є відомим журналістом (газета «The Guardian»,  одна з найкращих у Великій Британії). Він безмежно любить Україну, носить одяг та прикраси з українською символікою, вчить українську мову, тривалий час перебуває в Україні, відвідує деокуповані та прифронтові міста, висвітлює події в Україні на сторінках європейського видання. Якось познайомившись із французькою волонтеркою, журналісткою Рейчел Ісолда, Ед попросив її відшукати в Україні достойну бібліотеку, яка б прийняла безцінний спадок мами. Рейчел саме тоді працювала у Міжнародній організації «Бібліотеки без кордонів», надавала допомогу українським сім’ям з дітьми, які рятувалися від війни, у Польщі. Рейчел стала моніторити українську бібліотечну сферу і потрапила на сайт та сторінки у соціальних мережах НБУ для дітей. Досліджувала ресурси довго і ретельно, а потім надіслала нам лист із проханням відвідати бібліотеку, щоб побачити її на власні очі. Ми радо вітали у наших стінах почесну гостю у лютому, а вона так тішилася, що наша книгозбірня виправдала найсміливіші її очікування. Вже наступного дня після свого візиту Рейчел завітала до нас із Едом. Ці щирі проукраїнські європейці подарували нам незабутню зустріч і спілкування. Ед багато розповідав про талановиту маму. Ми дізналися, що Ширлі за життя проілюструвала понад 200 дитячих книжок, власноруч написала 50. Її книжки розійшлися світом загальним тиражем понад 11 млн примірників. За літературну діяльність та ілюстрування книг Ширлі неодноразово нагороджувалася найпрестижнішими літературними преміями та відзнаками. Її твори мають неабияку популярність серед дітей і дорослих у Великобританії і світі. Вони видавалися у найбільших і найпрестижніших британських видавництвах. Все життя геніальна літераторка боролася за збереження бібліотек, надавала свою підтримку європейським книгозбірням. Вражений побаченим у нашій книгозбірні, Ед сказав, що якби його мати не була б нині в раю на небесах, то вона точно віднайшла б куточок раю на землі саме у нашій бібліотеці і була б неймовірно щаслива від того,

Напередодні заходу до бібліотеки приїхали книги. 555 книжок. Сказати, що це справжній скарб, – не сказати нічого. Що тексти, що ілюстрації, що папір і дизайн видань…. В урочистій події передачі колекції 17 березня, крім Рейчел і Еда, взяли участь Сергій Коровайний, український фотограф, який фотографував захід та локації бібліотеки для «The Guardian», Даниїл Мойсеєв, перекладач, Дамір Саголі, фотограф та директор фундації Warm, Даніс Тановіч, боснійський режисер, Ремі Ордан, репортер французької газети Le Monde, Луе Лагранд, координаторка проекту «Бібліотеки без кордонів Україна», Філліп Лобжуа, журналіст, газета «Уест-Франс», Франсуа Тома, фотограф французької газети Le Monde, Андріян Вотті, фотограф французького часопису  «Уест-Франс». У ZOOMі всіх присутніх – гостей, дітей, бібліотекарів, журналістів – вітав перший заступник міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. Виступали наші гості, генеральний директор Алла Гордієнко, дивилися відеосюжети, спілкувалися, Ед у Національному проекті «Україна читає дітям» читав нашим читачам мамину найвідомішу книгу «Доггер» – програма заходу була насиченою і цікавою. До речі, прообразом героя книжки  хлопчика Дейва у «Доггері» є сам Ед у дитинстві, а його плюшевий цуцик (м’яка іграшка) з книжки вже понад 50 років живе з ним під його диваном у коробочці.

Рейчел Ісолда виразила своє захоплення незламністю та єдністю українців, щиро пораділа разом із дітьми книжковій колекції.

Алла Гордієнко щиро дякувала родині Ширлі Х’юз за безцінні подарунки, нагородила Еда почесною медаллю «Серце віддаю дітям», подарувала оберіг – Ляльку-мотанку та книгу про Україну.

Ед залишив автографи на книгах. 51 книга буде передана до Херсонської обласної бібліотеки для дітей, 51 – до Миколаївської, 30 – Донецькій обласній бібліотеці для дітей. Інші обласні бібліотеки теж одержать книжки Ширлі Х’юз до своїх фондів.

 Діти навперебій задавали Еду запитання, переглядали книжкову виставку «Дивосвіт книжок Ширлі Х’юз», раділи можливості зустрічі і спілкування з нашими європейськими друзями. І ми впевнені, що душа Ширлі Х’юз у ці хвилини щиро раділа за маленьких українських читачів, які вже шикувалися в чергу за її книжками, позитивними емоціями і враженнями.

 

За інф. НБУ для дітей

335