Запорожченко Г. М. Мазепа : поема / Галина Запорожченко; худ. Світлана Туз. – Миколаїв : Іліон, 2018. – 64 с.

Поетичне слово доносить історію глибше,
оскільки зачіпає не лише розум, але й почуття.
Ярослав Калакура
доктор історичних наук, заслужений професор Київського національного університету імені Тарас Шевченка.

Розповідь про ліро-епічну поему «Мазепа» розпочинаю зі слів передмови Ярослава Калакури: «Галина Запорожченко – відома освітянка і поетеса з Миколаєва, надіслала мені, як історику, рукопис поеми «Мазепа» з проханням висловитись щодо її історичності. Викликала певний подив сміливість авторки, адже досі ніхто з українських жінок-поеток не брався за це й чи не найбільш контроверсійний образ (окрім окремих сюжетів О.Теліги та Л.Костенко). Мазепа й тепер для одних – національний герой, для інших – зрадник. Поема справила на мене глибоке емоційне враження. Авторка, як жінка з українською ментальністю, виявила дивовижну чутливість в осмисленні особистості гетьмана як Людини, його духовного світу, романтики почуттів, схопила певні психологічні та чуттєві тонкощі. Це гідна відповідь тим, хто продовжує паплюжити ім’я гетьмана, накидає на українських патріотів ярлики «мазепинців», «петлюрівців», «бандерівців» і в нинішній гібридній війні путінської Росії проти України. Під цими враженнями я й написав переднє слово «Гетьман Мазепа в роздумах і відчуттях сучасної поетки».
Авторка представила читачеві людину-легенду, незламного народного лицаря – гетьманаУкраїниІвана Мазепу. У творі читач побачить гетьмана як українського патріота, політика, воїна, полководця, волелюбну і сильну людину, яка нині є взірцем національної гідності й гордості, символом свободи і незалежності. Головний лейтмотив твору – любов до рідної землі, відстоювання, оборона та возвеличування незалежності України. Здійснення цієї ідеї відбувається навколо важкої і гострої дилеми, яка постала перед Мазепою: залишитися підданим Петра І ісприяти поневоленню України чи стати союзником Карла ХІІ й заручитися його підтримкою в боротьбі за її унезалежнення.
Галина Запорожченко, чітко дотримуючись національного бачення образу Мазепи, розкриває його місце в українській історії. Чи не вперше доля гетьмана Мазепи постає з точки зору жіночого сприймання. Авторка із чутливістю осмислює особистість, духовний світ і романтику почуттів національного героя. Книга цілком заслуговує на достойне місце в українській поетичній мазепіані.
Галина Запорожченко, зустрічаючись з читачами Центральної міської бібліотеки ім. Кропивницького у Миколаєві, розповіла про роботу над написанням поеми – як виник інтерес до історичної теми, коли прийшло рішення, що потрібно написати саме поему, з чого вона починалася, які рядки були першими.
Багаточисельні творчі зустрічі Галини Запорожченко відбувалися впродовж декількох місяців із людьми, які шанують українське поетичне слово, цікавляться історією рідного краю: учнівською молоддю, колегами-освітянами, із широкою громадськістю Миколаївщини у миколаївських бібліотеках, закладах освіти, клубах за інтересами, інших державних установах.
А 20 березня, в рамках відзначення 380 роковин від Дня народження гетьмана Івана Мазепи, успішно пройшла презентація поеми у Національному музеї гетьманства, у Київській ЗОШ І–ІІІ ст. № 292 імені Івана Мазепи та під час урочистого відкриття Музею Івана Мазепи в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври.
Під час перебування в столиці України авторка поеми «Мазепа» отримала високі нагороди: «Медаль Гетьмана Івана Мазепи», яку вручив Ігор Мазепа, голова ради резервістів у ВМС ЗС України, голова комісії державних нагород і геральдики, голова координаційної ради у МГО «Родина Мазепи», та пам’ятну медаль «За Доброчинність», яку вручив Микола Рудаков, голова Міжнародного доброчинного фонду «Українська Хата».
Мала можливість Галина Запорожченко зачитати патріотичні глави поеми і перед учасниками ХХ міжнародної науково-практичної конференції у Барському гуманітарно-педагогічному коледжі імені Михайла Грушевського, що в м. Бар, Вінницької області – колегами-освітянами України, Польщі та студентською молоддю Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського та Барського професійного будівельного ліцею.
У четвер, 25 квітня, у Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького м. Миколаєва відбулося урочисте підбиття підсумків та нагородження переможців XIIІ обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга», який проводить облдержадміністрація в рамках реалізації обласної Програми підтримки вітчизняного книговидання, книгорозповсюдження та популяризації української книги в області. І в номінації «Краща поетична збірка» експертна комісія визначила переможцем ліро-епічну поему «Мазепа» Галини Запорожченко.
Патріотичне видання з легкої руки авторки розійшлося Україною: примірники поеми «Мазепа» через волонтерів отримали на передовій воїни АТО; через колег-освітян книжки були передані київським, краматорським, слов’янським, дніпровським, одеським, шепетівським, хмельницьким, івано-франківським, тернопільським, львівським, закарпатським, волинським школярам.
Ось як відгукнулася про подаровані книжки краматорська поетеса Галина Онацька: «Щиро пишаюся тим, що у моїй бібліотечці блискучим діамантом з’явилася чудова ліро-епічна поема «Мазепа», майстрині художнього слова, посестри по перу і прекрасної щирої людини Галини Запорожченко. Прочитала її з превеликим задоволенням. Ця книжка достойно поповнила літературну скарбницю дорогої нашому серцю України, і вже авторка отримала заслужені нагороди. За цією поемою школярі і студенти вивчатимуть історію, відчують насолоду від чудової поезії, а головне – всотають любов до рідної і святої землі – до України. Неоднозначність постаті великого українця, патріота, гетьмана Івана Мазепи в історії приваблювала своєю величиною, силою, неординарністю, любов’ю до Батьківщини. Життя його було яскравим і багатим на події. Та щоб написати такий складний поетичний твір потрібно дуже багато перечитати і вивчити історію, серцем пережити давноминулі події. Знаю, що на це пішло багато часу і сил. Дякую, дорога поетесо, за цей безцінний подарунок».
А мандрівка поеми «Мазепа» Україною продовжується. Бо – на часі, До того ж, у 2019 році Україна відзначає багато пам’ятних і знаменних дат. І серед них – дати, пов’язані із життям Івана Мазепи: у березні – 380 років від дня народження славного Гетьмана та 350 років, як Батурин став гетьманською столицею; у вересні – 310 років із часу, коли Мазепа відійшов у вічність, на початку листопада минулого року – 310 років Батуринської трагедії.
Тож нехай поетично-патріотичне слово Галини Запорожченко буде на добро. Нехай припаде до душі кожному читачеві.

Віра Марущак,
Член НСПУ

.

zapo

zap