І знову нас зібрав  Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, який  організовує для своїх відвідувачів, зацікавлених осіб та шанувальників друкованого слова різноманітні зустрічі та презентації відомих і щойно виданих  книг.

24 жовтня 2024 року із Чернівець сюди завітала  письменниця, літературознавиця Іванна Стеф’юк з своєю новою книгою «Дідова правда».

 «Сьогодні в нашому музеї зібралися ті, хто не байдужий до розвитку 

літератури, мистецтва й етнографії. З радістю представляю  вам авторку книги — Іванну Стеф’юк — багатогранну особистість. Вона — краєзнавиця, кандидатка філологічних наук, членкиня Національної спілки письменників України. Працює у галузі етнографії та музейної справи. Завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури, кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва (м. Чернівці). Старша наукова працівниця Снятинського літературно-меморіального музею Марка Черемшини. Авторка книг та  упорядниця «Райскої птиці» —

найповнішого на сьогодні видання творів видатного земляка Марка Черемшини, який народився та мешкав в її рідному селі Кобаках.  Рада вітати вас у нашому музеї і тішуся,  що маємо змогу поспілкуватися з нашою землячкою», — такими словами розпочала літературний захід Вікторія Яремин — директорка музею.   

Письменниця молода, але творчий доробок заслуговує уваги. А це книги, в яких колоритна  народна мова зі вживаними гуцульськими діалектизмами  «Місце сили», «Про вас», « За руку з гостем» (новели), «Рибниця» (поетична книга), «Портрет українця», «На хітанці» (роман), співавторка видань «Людина і світ у слові Марка Черемшини» (з Русланою і Петром Кірєєвими),   «Гуцульський ліжник: дискурс через віки», «Марко Черемшина у спогадах, документах та матеріалах» (з Миколою Шкрібляком).

Імпреза проходила на інтелектуальних  вібраціях, із нотками гумору та, подекуди, суму, а розпочалася з обговорення книжки «Дідова правда», яка вийшла друком за кошти бюджету Івано-Франківської облради у Брустурівському  видавництві «Дискурсус» в 2024 році. Своє видання Іванна Стеф’юк вже встигла презентувати  в містах  від півдня до заходу України — Одесі,  Львові, Кам’янець-Подільському, Івано-Франківську, Снятині, Коломиї, Чернівцях, а сьогодні тут — на Косівщині, бо всім серцем  любить свій край:

 «За що я люблю Косів?  Мій рідний Косів — містечко, яке показало Іванові Франкові правдивий гуцулский храм, місто відомої на весь світ мальованої кераміки, неймовірної краси музею. А як прийти на базар, то це місто-оркестр з мелодіями сирного коника, делікатної убері і яворівських ліжників.

Косів відкрила для себе дорослою. Це — фестиваль «Лудинє», «Гуцульська Світлиця», де творив геніальний  Богдана Радиш,  мистецтво неймовірного таланту Мирослава Радиша, світло і сила слова Василя Шкургана…

Та хіба можна перерахувати в одному, за що я люблю Косів?

 Файно, що мене виховав Косівський район — села Кобаки та й Шепіт. Це правда окрема планета, а ми косівскі  — трохи инчі. Косове, я тебе …фист люблю».

Історія дідуся письменниці  та її спогади,  пов’язані з ним,  і дали назву книжці. «Дідова правда» — це 73 короткі прозові образки — 73 реальні історії про долю людей 1940-х — українців, євреїв, румунів, поляків, почутих від мешканців сіл Косівщини — Кобак, Рибного, Рожнова, Шепота і особисті історії з дитинства авторки. Образки  відображають Україну  в мініатюрі, бо тут — затоплена Бакота, долі військових УПА, родини, вивезені до Німеччини чи Казахстану, виживання під час Голодоморів. Сама авторка зазначає, що: «…це історія ваших теренів. Це дуже різні  та здебільшого не знайомі межи собою люди, які тепер — сусіди у книжці з  художніми образами».

У свою чергу присутнім було цікаво дізнатися, що «Дідова правда», яку презентує письменниця — це вже друга книжка, де єдиними повторюваними  персонажами є її прадід  Міхяло, прабабка Теклюся, дідик Митро, бабка Маріка, мама Маруся і тато Іван  — люди, які виростили її в любові, в повазі до рідної землі, гуцульських традицій, літератури і про яких вона пише постійно і писатиме, поки дозволить Бог.

Учасники зустрічі насолоджувалися  ліричною розповіддю авторки, читанням її образків,   живою  колоритною мовою, місцевою говіркою і мовби з нею, письменницею, потрапляли у гуцульській світ мешканців Карпат.

Творча атмосфера та піднесений настрій, що панували у музеї,  підсилювалися емоційним проникливим словом письменниці. А розповіді-образки людських історій породжували думи про коріння родини, про малу батьківщину, Україну, де кожен віднаходив щось про себе.

Вікторія Яремин — завідувачка  Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філія НМНМГП імені Й.Кобринського) подякувала гості за чудове спілкування в дружньому колі, в якому творчо почувався кожний і подарувала їй журнал «Гуцульщина і Покуття».

Іванна Стеф’юк, приємно вражена чудовою зустріччю з читачами своїх книжок, подякувала організаторці за запрошення в Косів — на рідну енергію місця, присутнім — за увагу: «Мій дорогий Косове, який кімує мене школяркою. Дякую вам, Вікторіє Яремин, за організацію. Було дуже настроєво».

Нове презентоване видання авторка подарувала директорці музею. Учасники зустрічі мали змогу придбати книжки з автографом І.Стеф’юк, зробити  спільне фото на згадку про цей незабутній захід.

Марія  ПОРОХ,

членкиня Клубу інтелігенції

ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта».

Світлини Вікторії Яремин, Марії Порох.

Leave a Reply

Your email address will not be published.