30 листопада, у 136-у річницю від народження Станіслава Вінценза, його родинне село, Слобода, приймала гостей – шанувальників творчості «Гомера Гуцульщини».

Щорічне проведення листопадових «Вінцензівських читань» у Слободі, біля меморіального знаку, встановленого на місці колишнього батьківського будинку Вінцензів, вже стало доброю традицією. Завдячувати успіхові у цій справі варто багатьом людям пасіонарної вдачі, що мешкають тут і цінують культурну спадщину власного села та краю. І першу скрипку у ній відіграє колектив місцевої бібліотеки, яку очолює п. Любов Мотринець. До слова, бібліотека у Слободі наразі є єдиною серед усіх бібліотек України та світу, що носить почесне ім’я Станіслава Вінценза.

Звернімо увагу – ця діяльність наразі не фінансується в рамках будь-якого державного або міжнародного проєкту. Вона є чистим виявом громадянської ініціативи та волонтерства у сфері культури. 

Глибоке ознайомлення з літературним, філософським, публіцистичним та епістолярним спадком Станіслава Вінценза сьогодні вбачається актуальним, як ніколи. Адже його недаремно називають ще й «Людиною діалогу», провісником об’єднаної Європи. І Україна, і Європейське співтовариство з огляду на новітні загрози міжнародному правовому порядку дуже потребують його гуманістичних цінностей, атмосфери діалогу, порозуміння, солідарності людей та народів.

Тож сердечно дякуємо громаді Слободи за проведення цього дійства, за пропагування згаданих цінностей, на своєму, локальному рівні. Дякуємо за ваше слово, проникливе читання вінцензівських текстів, за ваш спів та музику! За щедрий карпатський почастунок!

Цього року до товариства у Слободі вперше приєдналася група студентів-філологів Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, зацікавлена та мотивана до активної участі в читаннях їхньою наставницею, доцентом кафедри світової літератури і порівняльного літературознавства п. Тамарою Ткачук. Це вселяє надії на можливе розширення формату листопадових «Вінцензівських читань» читань у наступні роки.

Гадаємо, що вже на часі будувати плани проведення листопадових читань 2025 року: з міжнародною участю та освітньо-науковою складовою у їхній програмі.

Віримо, що з поверненням миру для України все нам вдасться!

І наостанок – Serdecznie gratulujemy z urodzinami, drogi Panie Stanislawie! Nie jestes zapomniany w swojej malej ojczyznie!

Олександр Степаненко, ЕГО “Зелений Світ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.