Пам’ятник «Будителям» — єдиний в Україні пам’ятник-триптих Тарасові Шевченку, Івану Франкові, Лесі Українці, відкритий у Стрию 24 серпня 1995 року. Пам’ятник складається з бронзових скульптур трьох поетів на повен зріст, у нішах кожної з арок, під загальною високою ажурною тригранною аркою з білого мармуру над цими трьома арками і декоративним вічовим дзвоном під нею, що символізує заклик до об’єднання нації. Пам’ятник міститься на майдані Незалежності Стрия.

Місцеві підсвідомо щиро цей пам’ятник іменують “трьом святим”. І нічого тут нема крамольного. Адже наші Світочі направду, хоча й неканізовані, подвигом свого життя заслужили такого народного визнання!
За народними переказами, Шевченко досі живий і їздить світом на білому коні, а у його могилі лежать свячені ножі, якими можна вибороти собі волю. Критик і літературознавець Михайло Назаренко розповідає, що легенди про Шевченка на Правобережжі ходили ще за його життя, а перший запис такої оповіді зробили вже у липні 1861 року – за 4 місяці після смерті Шевченка.
«І коли це тлінне одягнеться в нетлінне, а це смертне одягнеться в безсмертя, тоді збудеться написане слово:
«Смерть поглинута перемогою. Де твоя, смерте, перемога? Де твоє, смерте, жало?»
…І саме в день народження Лесі Українки ці слова із Святого Письма приходять на пам’ять, бо вони передають суть і значення цієї, за словами Івана Франка, «слабосилої хворої дівчини» для України і для кожного з нас.
“Різдвяні свята — се, без сумніву, найпоетичніше свято у слов’ян, ба й у всіх народів християнських. Чисто людський, а в значній мірі й соціальний інтерес в’яжеться тут найтісніше з інтересом догматично-обрядо­вим. Народження Того, що мав статися вчителем і просвіти­телем світу, потіхою “всіх труждающихся и обремененных”, народження Його серед найбідніших обставин, в стайні між худобиною, все те від перших віків християнства чинило сей празник правдивим празником бідних, убогих духом та повних того «благоволенія», тої щирості до людей, котра й є найбільшою славою Божою на землі, найвищим і єди­ним ідеалізмом в житті людському. Так незвичайно і неперевершено думає про найсвітліше свято наш Каменяр.
Першу десятку визначних діячів культури, історії та політики очолюють Тарас Шевченко, Іван Франко та Леся Українка: Тарас Шевченко (97,7%), Іван Франко (96,1%) та Леся Українка (96%) (Микола Томенко).
Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесю Українку найбільше зараз шукали та шукають у Вікіпедії.

Зиновій Бичко, НСЖУ