Близькі родичі та члени сім’ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, тепер можуть отримати безоплатну вторинну правничу допомогу. 

Це означає, що держава гарантує їм безоплатне отримання послуг юристів чи адвокатів для представництва інтересів, зокрема у судах, та складання процесуальних документів. Щоб їх отримати, потрібно звернутися до системи надання безоплатної правничої допомоги. Послуги вторинної правничої допомоги надаватимуться у зв’язку з захистом прав/інтересів члена родини/близького родича та/або прав/інтересів особи, зниклої безвісти.

Відповідні зміни до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» набрали чинності 4 липня 2025 року.

Хто належить до близьких родичів та членів сім’ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Перелік визначено у статті 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». До них належать:

  • чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра;
  • дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням;
  • особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі*.

*Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя. Набуття таких прав та обов’язків вирішується в судовому порядку (пункт 5 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України).

Leave a Reply

Your email address will not be published.