Два генії, дві долі, два народи…
Немеркнучі, звитяжні імена.
Борці за правду і співці свободи,
Своїм Вітчизнам віддані сповна.
Дитячий погляд на величну творчість,
З пером Шевченко й Петефі з мечем.
Присвячені служінню дні і ночі,
В малюнках вилилися золотим дощем.
Буває, народжуються у світі люди, котрі тримають на собі небо. Їхню появу неможливо передбачити, але коли вже вони з’явилися, прожили гідне життя і відійшли у вічність, то пам’ять про них не стирається впродовж віків і надихає на відважні і шляхетні вчинки. 
У обох поетів шлях до щастя і народної волі лежить через боротьбу і жертву: Шандор Петефі своєю поезією намагався розбудити в людях почуття власної гідності, надихнути на боротьбу за незалежність. Поет брав активну участь в угорській революції, на полі бою і загинув. Тарас Шевченко, перебуваючи на засланні, своїм надзавданням вважав донесення істини до тих, котрі можуть її почути, хто здатен підняти священну козацьку зброю та боронити власну землю, знищуючи ворога. Саме зараз Україна добре чує заклики свого Кобзаря. Обидва генії входять до списку постатей світової культурної спадщини, їхні слова і полум’яна творчість не втратили актуальності та важливості по сьогодні.  
Кілька років триває партнерство та плідна співпраця Національної бібліотеки України для дітей та Посольства Угорщини в Україні.
Навесні цього року стартував Всеукраїнський конкурс дитячих ілюстрацій до поезії Тараса Шевченка та Шандора Петефі «БАТЬКІВЩИНІ» з нагоди 210-річчя українського національного генія Тараса Шевченка та 200-річчя угорського національного поета Шандора Петефі.
Торік у спільному конкурсі з Посольством Угорщини «Стукіт серця Петефі на берегах Дніпра» діти надсилали ролики відеочитань поезії Шандора Петефі, цьогоріч конкурс присвятили вже двом геніям, і діти в його рамках малювали малюнки, робили аплікації, виготовляли вироби декоративно-прикладного мистецтва… Фіналістами конкурсу стали понад 200 дітей.

Авторитетне журі, до складу якого увійшли Алла ГОРДІЄНКО, голова журі, генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей; Єва ХЕІЗЕРНЕ ХЕГЕДЮШ, заступник голови журі, дипломат з питань культури і освіти посольства Угорщини в Україні; Сергій АНЖИЯК, директор Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); Костянтин ЧЕРНЯВСЬКИЙ, голова Національної спілки художників України; Ігор ВОЛОЩУК, заступник голови Національної Спілки художників України з виставкової діяльності, директор Дирекції виставок Національної Спілки художників України; Остап КОВАЛЬЧУК, член Національної спілки художників України, декан Факультету образотворчого мистецтва і дизайну Київського столичного університету імені Бориса Грінченка; Юлія ШИЛЕНКО, головна хранителька фондів Національного музею Т. Шевченка, визначило переможців Всеукраїнського конкурсу дитячих ілюстрацій до поезії Тараса Шевченка та Шандора Петефі «Батьківщині» та обрало понад 100 малюнків, які увійшли до електронного Альманаху творчих робіт за результатами Всеукраїнського конкурсу дитячих ілюстрацій до поезії Тараса Шевченка та Шандора Петефі «Батьківщині».

Переможцями Конкурсу стали:

у віковій категорії «Учні 5-8 класів»:

І місце — Яна Талах (м. Герца, Чернівецька обл.);

ІІ місце — Герман Неронов (м. Київ);

ІІІ місце — Денис Горват (м. Будапешт (родом з Мукачево, Закарпатська обл.).

у віковій категорії 9-11 класи:

І місце — Анна-Марія Скріпа  (с. Горбова, Чернівецька обл.);

ІІ місце — Єлізавета Шевченко (смт Калинівка, Київська обл.);

ІІІ місце — Святослав Брик (м. Буринь, Сумська обл.);

СПЕЦІАЛЬНІ ВІДЗНАКИ одержали:

ВІД НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ДЛЯ ДІТЕЙ

Анастасія Авдійчук (смт Хорошів, Житомирська обл.);

Даниїл Яновський (с. Сергії, Чернівецька обл.);

Данило Копцюх  (м. Тернопіль);

Златослава Лисогір (смт Драбів, Черкаська область).

ВІД ПОСОЛЬСТВА УГОРЩИНИ В УКРАЇНІ

Зоряна Щербань (смт Калинівка, Київська обл.);

Софія Крамаренко (м. Харків);

Мар’яна Вихованець (м. Нетішин, Хмельницька обл.).

ВІД КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Габрієла Батяло (м. Герца, Чернівецька обл.);

Вікторія Уривська (м. Суми).

ВІД НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ХУДОЖНИКІВ УКРАЇНИ

Ірина Яцкевич  (с. Городець, Рівненська обл.);

Аліна Козирева (м. Кропивницький);

Діана Гонца (с. Роздол, Одеська обл.).

ВІД КИЇВСЬКОГО СТОЛИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ БОРИСА ГРІНЧЕНКА

Василиса Корнієнко (м. Харків)

ВІД НАЦІОНАЛЬНОГО МУЗЕЮ Т. ШЕВЧЕНКА

Катерина Проданчук  (м. Вільнянськ, Запорізька обл.);

Влада Фоменко (м. Павлоград, Дніпропетровська обл.). 

Урочиста церемонія пошанування та нагородження переможців і призерів конкурсу відбулася 20 листопада, у Всесвітній день дитини, у стінах Посольства Угорщини в Києві. Усіх присутніх вітали Надзвичайний та Повноважний Посол Угорщини в Україні Антал Хеізер, генеральний директор НБУ для дітей Алла Гордієнко,  депутат Державного самоврядування українців Угорщини від Товариства української культури в Угорщині Ліліана Грекса, яка своєю працею в Угорщині допомагає українцям, що вимушено залишили свої домівки через воєнні дії в Україні.  Дипломи від Посольства Угорщини в Україні одержали також усі почесні члени журі конкурсу.

Тарас Шевченко і Шандор Петефі зуміли сформувати такі ідеї, створити такі образи, котрі продовжують єднати усіх, хто відчуває себе українцем і угорцем. Вони надихають і не дають скласти руки навіть у найтяжчі хвилини боротьби. Саме цим між собою найбільше подібні поети. Саме тому і вони, і їхні творіння повік незабутні. У виставковій залі посольства розмістилася виставка оригінальних дитячих малюнків. Юні учасники конкурсу та артисти читали присутнім поезію Шандора Петефі і Тараса Шевченка. Учні Київської дитячої школи мистецтв ім. Вериківського подарували присутнім пісні на слова Тараса Шевченка «Зоре моя вечірняя», «Така її доля» та «Якби мені черевички», а солісти Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю «КАЛИНА» – «Зацвіла в долині червона калина» та «Бандуристе, орле сизий» під звуки бандури.

Найактивнішу участь у конкурсі взяли діти із Чернівецької, Одеської, Миколаївської та Закарпатської областей.

Діти були щасливі побувати у дипломатичній установі, одержати нагороди, поспілкуватися з талановитими  ровесниками з різних куточків України, пригоститися угорськими смаколиками. Під час війни такі події допомагають психологічно розвантажитися, дарують нові ідеї для творчості й розвитку.

Дякуємо за гостинність Посольству Угорщини в Україні та Збройним силам України – за змогу вчитися, творити та працювати на благо нашої країни.

Тож плекаймо спільні цінності демократії та волелюбства у боротьбі українського й угорського народів за краще життя, за право на свободу і незалежність, не забуваймо пророчих слів двох національних геніїв Тараса Шевченка та Шандора Петефі.

Leave a Reply

Your email address will not be published.