У рамках урочистостей до Дня журналіста в Івано-Франківську, організованих обласною спілкою журналістів НСЖУ, відбулося вручення нагород іменної щорічної обласної премії в номінації “журналістське розслідування”.
Укотре кажу, що в українських журналістів, надто ж на фронті й у тилу нашої визвольної війни проти росії, – особлива зброя: правда! З-поміж її важкої артилерії найвлучнішим є журналістське розслідування.
Це – дев’ятий числом конкурс творчих робіт. Започаткований у ювілейний рік пам’яті Івана Франка 2016 року за його закликом:”Не мовчи, коли, гордо пишаючись, велегласно брехня гомонить…” під егідою Івано-Франківської обласної спілки журналістів НСЖУ, цьогорічний конкурс поповнив плеяду лавреатів моєї премії і володарів її спеціального призу.
Лавреатом 2024 року обласної премії Оксани Ровенчак є кореспондент телерадіокомпанії “Суспільне Івано-Франківськ” (філія АТ “НСТУ” – Івано-Франківська регіональна дирекція) Степан Пенкалюк. Керівники медіа: менеджер Світлана Фальчук, головний редактор Василь Скрипка. Степан Пенкалюк отримав премію за цикл журналістських розслідувань про реформу АТ “Укрпошта” в гірських районах Івано-Франківської області та з життя горян у захисті їх конституційних прав під час війни росії проти України. Поза номінаційним конкурсом особлива подяка молодому журналістові за сюжет “Бабцю, Україна буде все одно” про світлої пам’яті Героя України Дмитра Коцюбайла (“Да Вінчі”) із села Бовшева на Івано-Франківщині.
Спеціального призу іменної премії цьогоріч удостоїлася студентка кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Яна Гудяк – за майбутнє української журналістики в її надскладному жанрі. Агенція новин “Kurs”. Керівник медіа: головний редактор член НСЖУ Сергій Борис. Цієї нагороди також удостоївся, на жаль, посмертно, Іван Дрогомирецький – за захист української національної культури в контексті ворожої російської “пушкіноманії”. Обласний тижневик “Галицька Просвіта”. Керівники медіа: шеф-редактор Степан Волковецький, головний редактор Ірина Шумада. Нагороду отримали доньки Галина та Наталія і дружина Івана Дрогомирецького – Марія Іванівна.
Спеціальним призом нагороджено агенцію новин “Galka’ – за дотримання і захист професійних стандартів. Керівники медіа: шеф-редактор член НСЖУ Вадим Войтик, головний редактор Роман Турій.
Цьогорічний спеціальний приз отримала агенція новин “Kurs” – за об’єктивне висвітлення значущих суспільних проблем. Керівник медіа: головний редактор член НСЖУ Сергій Борис. Відповідно до Положення про іменну премію лавреат Степан Пенкалюк отримав Диплом, грошову винагороду п’ять тисяч гривень і мою книжку вибраних журналістських розслідувань “Кардіограма”, відзначену міжнародною літературно-мистецькою премією імені Пантелеймона Куліша.
Цього року володарі спеціального призу традиційно нагороджені Дипломом, книжкою “Кардіограма” і вперше – пам’ятною монетою Національного банку України “Ой у лузі червона калина” як символом єдності січового стрілецтва, українського козацтва та теперішніх захисників України у війні з російськими загарбниками.
Лавреатами з 2016 року є: Наталка Голомідова; авторський колектив – Ольга Баранецька, Інна Сендецька-Монюк і Роман Кочержук; Людмила Стражник; Оксана Гуменяк; Ірина Федоляк; Микола Петричук; Василь Мороз; Віталій Чорненький, Вадим Войтик, Оксана Дрогомирецька.
Володарями спеціального призу з 2016 року стали: Ірина Федоляк; авторський колектив – Ольга Баранецька, Інна Сендецька-Монюк і Роман Кочержук; Юлія Канюс; Тетяна Кіндюх; Оксана Денега-Глушкевич; Оксана Дрогомирецька; авторський колектив – Микола Грабовецький, Тетяна Дюг і Наталія Олексієнко.
Стараюся спонукати майбутніх журналістів до пошуку й утвердження правди та справедливості, підвищення престижу журналістського розслідування, здатного перемагати професійним словом.
Приєдналася до вітань переможців ХІV всеукраїнського конкурсу творчих та студентських робіт на тему:”Нація переможців: розповідаю світові про перемоги українців” – “Я – журналіст”, організованого Національною спілкою журналістів України та її Центром журналістської солідарності під головуванням заслуженого журналіста України Сергія Томіленка і подарувала “Кардіограму”: студентці кафедри журналістики, реклами й зв’язків з громадськістю університету Короля Данила Юлії Жук з нагадуванням, що “Журналістське розслідування – це публіцистика думання. Правильний вибір – за Вами!”. Студентові кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Святославу Мокогону в автографі на книжці зазначила:”Найскладніший жанр – журналістське розслідування. Обирають його найсильніші!”. Напутні слова написала й для ліцеїстки з Івано-Франківська Галині Шевчук: “Журналістське розслідування – завжди на вогневій позиції. Найкращий вибір: слово – це зброя!”.
Вдячна за сприяння в організації вшанування лавреата іменної щорічної обласної премії та володарів її спеціального призу голові обласної спілки журналістів НСЖУ Лілії Боднарчук, координаторці Івано-Франківського Центру журналістської солідарності заслуженій журналістці України Вікторії Плахті.
Оксана РОВЕНЧАК. Лавреатка премії НСЖУ “Золоте перо”.
Довідково.
Авторка іменної щорічної обласної премії в номінації “журналістське розслідування” – професійна журналістка. Здобула фах на факультеті журналістики в Львівському національному університеті імені Івана Франка. Публіцистка, есеїстка, редакторка. Працювала в обласній газеті “Галичина” (Івано-Франківськ) – першому демократичному медіа України. Нагороджена Золотою медаллю української журналістики, лавреатка премії НСЖУ “Золоте перо”. Авторка вибраних журналістських розслідувань “Кардіограма” (видавництво “Місто НВ”, 2018), яким присвятила майже тридцять років професійного життя, і книжки есеїстики “Дзвін і храми серця”, за які отримала міжнародні літературно-мистецькі відзнаки імені Пантелеймона Куліша та Олександра Довженка.
За авторський проєкт “Війна хрестами чорніє”, започаткований в обласній газеті “Галичина” (головний редактор Василь Мороз), статті з якого також друкують провідні медіа України, зокрема “Золота Пектораль” (головний редактор Володимир Погорецький), “Українська літературна газета” (головний редактор Михайло Сидоржевський), “Літературна Україна” (головний редактор Сергій Куліда), “Листи до приятелів” (головний редактор Йосип Лось), “Волинська газета” (заступник головного редактора Сергій Цюриць) та інші, нагороджена міжнародною літературно-мистецькою премією імені Франца Кафки 2024 року за утвердження правди про події на фронті й тилу для пришвидшення перемоги України над російськими окупантами. Авторка художньої публіцистики сповідує вічне Франкове: “Мовою душ говоріть до душі…”.