Цьогорічне святкування Дня міста, яке традиційно випадає на релігійне свято Верховних Апостолів Петра і Павла, запам’ятається чортківцям надовго.
Звісно, що Чортків належить до найдавніших українських поселень: 495 років минуло з того часу, коли містові над Серетом було надано Магдебургське право. Уже в 1522 році король Сигізмунд І Старий своїм привілеєм надав спадковому власникові села Юрієві Чарковському грамоту на володіння цією територією, а поселенню над Серетом статус міста і Магдебурзьке право „щоби Єжі Чартковський своє спадкове село Чартковіце, яке лежить у галицькій землі, а в повіті Теребовлянському перетворив на місто, яке має уживати німецьке право”. Такий привілей надавав містові дозвіл на заснування цехів і Магдебурзьке право. Надалі цей привілей, а також дерев’яний замок, споруджений під Вигнанською горою (кінець ХІV поч. ХVст.) сприяли швидкому заселенню і зростанню міста, розташованого на жвавому торговельному шляху до Теребовлі і Тернополя, Бучача і Станіслава, Заліщик і Чернівців…
Не забуваймо, що нашому населеному пунктові, як свідчать археологічні розкопки, більше тисячу років. Але про це детально, як і про назву міста, поговоримо іншим разом, бо до цих пір місцеві краєзнавці-«науковці» найбільше причинилися до того, що по різних культорологічних і краєзнавчих посібниках-розвідках, Інтернет-виданнях про Чортків яких тільки дурниць не доводиться читати…
Та повернемося до святкування. Програма святкувань відзначалася надзвичайною насиченістю. Розпочалися фестини ще 7 липня мистецькою акцією «Ніч у замку»: чортківці та гості міста мали змогу послухати виступ музичних гуртів, відбути фотосесію у підземеллях замку, екскурсію вечірнім Чортковом, подивитись демонстрацію містичного фільму тощо.
А 8 липня відбулося змагання з пейнтболу (парк культури і відпочинку ім. І.Франка), турнір з футболу на стадіоні «Харчовик» за участю команд ветеранів тернопільської «Ниви», чортківського «Кристалу» та збірної мерів України, сплав Серетом або похід у печеру Млинки.
Зранку 9 липня відбулись міські спортивні ігри на стадіоні «Харчовик», у післяобідню пору чортківці в РКБК ім. К.Рубчакової з насолодою та увагою мали змогу подивитися виставу «Останній гречкосій» Національного академічного українськогой драматичного театру ім. М.Заньковецької.
Особливим був день 12 липня: на площі Героїв Євромайдану відбулась виставка раритетних автомобілів Станіславівського ретроавтоклубу та автомобілів марки «Тойота», турнір з вуличного баскетболу, флеш-моб – «Місто моєї мрії», виступ та дефіле Тернопільського військового духового оркестру. Звісно, що наріжним каменем усіх дійств були Богослужіння у чортківських храмах – вони тривали з 12-ї до 14 год. 30 хв.
У Катедральному Соборі Верховних Апостолів Петра і Павла Бучацької Єпархії УГКЦ відбулася Архиєрейська Божественна Літургії та урочисте святкування Храмового Празника. Участь у Богослужінні взяли міські та районні керівники.
Архиєрейську Божественну Літургію очолив Архиєпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій (Семенюк) разом із Єпархом Бучацьким Владикою Димитрієм Григораком, ЧСВВ та духовенством єпархії.
Прибули на храмове свято керівники і депутати місцевих органів влади, добродії й меценати, котрим духовенство подякувало за допомогу у розвитку духовно-культурної спадщини краю.
Після Літургії відбулося Велике Водосвяття, благословення мощами святих Апостолів Петра і Павла та вгощання солодощами гостей храмового празнику.
У парку культури та відпочинку ім. І.Франка о 16-й годині відбулась концертна програма за участю народних та аматорських колективів міста. З 17-ї по 18-ту год. відбулось урочисте відкриття свята міським головою та нагородження почесних жителів міста. Після урочистого відкриття були виступи ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля» Хмельницької обласної філармонії, святковий концерт за участю гурту «Струни серця», Ірини Новомлинської, співачки «Lama» та гурту «Без обмежень».
Приємно відмітити, що місто оновлюється, одразу у вічі впадають зелені газони, нові тротуари, охайно прибрана територія.
На День міста, ініціатором якого був Чортківський міський голова Володимир Шматько, зїхалося багато поважних гостей – з Тернополя, Івано-Франківська, Києва… Їх того дня радо вітали добродушні та місцеві жителі – усі відпочили і повеселилися на славу. Гадаємо, що приємні враження від цього святкування залишаться у їхніх серцях надовго.
«Золота пектораль»,
фото Чортківської міської ради.
.