Змінити текст державного гімну можна лише конституційною більшістю парламенту

Ймовірна зміна однієї букви у гімні навряд чи вплине на патріотичні почуття українців
Фото: ТВі

У Верховній Раді зареєстровано законопроект про зміну тексту нинішнього Державного гімну України. Автором законопроекту є Олег Канівець, депутат від фракції “Батьківщина”, обраний у Стрию (Львівська область) як узгоджений кандидат від опозиції.

Законопроект передбачає зміну лише однієї букви. Йдеться про перший рядок гімну “Ще не вмерла України ні слава, ні воля…”, де Олег Канівець пропонує змінити “України” на “Україна”.

“Насправді це не зміна – це повернення первісного тексту нашого гімну, – заявив Олег Канівець у коментарі ТВі. – Я вважаю, що ми не повинні відмовлятися від тексту, якому вже 150 років. Там не йдеться про смерть України, там йдеться про те, що ще не вмерла Україна як нація. А у 2003 році з подачі Кучми тихцем фактично викинули націю, залишивши тільки славу і волю”.

За словами Канівця, цей законопроект є його власною ініціативою, не узгодженою наразі ні з керівництвом фракції “Батьківщина”, ні з іншими опозиційними фракціями.

“Я обіцяв своїм виборцям повернути первісний текст гімну і тепер виконую свою обіцянку”, – сказав депутат.

Державний гімн України, який Верховна Рада затвердила ще у січні 1992-го, понад 11 років існував без законодавчо затвердженого тексту. У Конституції, ухваленій 1996 року, було прописано лише музику гімну, натомість текст народні депутати мали ухвалити іншим актом.

“Державний гімн України – національний гімн на музику М. Вербицького зі словами, затвердженими законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України”, – йдеться у 20 статті Основного закону.

Однією з причин було якраз те, що багатьом політикам не подобався вираз “Ще не вмерла Україна…” Нарешті у 2003 році було законодавчо закріплено тест, який починався словами “Ще не вмерла України…” 6 березня 2003 року за законопроект “Про Державний гімн України” проголосували 334 народні депутати: кнопки “за” натиснули представники всіх фракцій, за винятком комуністів: соратники Петра Симоненка не підтримали текст гімну, причому 56 комуністів натиснули кнопки “проти”.

Текст Державного гімну народні депутати намагалися змінити і раніше. Наприклад, у березні цього року позафракційний нардеп Дмитро Вітвицький зареєстрував законопроект, яким пропонував так починати гімн: “Слава Богу, в Україні є і правда, і воля. Вже нам, браття-українці, усміхнулась доля…” Однак до розгляду цього законопроекту  справа так і не дійшла.