7 листопада у Чернівцях урочисто вшанували День української писемності та мови. Розпочалося святкування покладанням квітів до пам’ятного знака українській писемності. Квіти поклала влада міста,делегація від Чернівецького національного університету, обласна організація «Просвіта» та інші громадські та культурні діячі краю.
Відтак просвітяни провели тематичне засідання літературно-мистецької світлиці «Оберіг». Нагадаємо, у цій світлиці регулярно обговорюються найважливіші питання культурного життя краю та України загалом. Листопадове засідання літературно-мистецької світлиці «Оберіг» при Чернівецькому обласному об’єднанні Всеукраїнського товариства «Просвіта» відзначило День української писемності та мови і презентувала нові видання.
Про роль мови в утвердженні суспільної та культурної єдності, збереженні ментальної генетичної пам’яті та самобутність українців як нації у своїх виступах детально висловили поважні гості «Оберегу» – професор ЧНУ, письменник і перекладач Богдан Мельничук, професор філології, публіцист Надія Бабич, історик і краєзнавець Ігор Буркут, громадський і культурний діяч Віктор Косяченко та багато інших авторитетних науковців, просвітян.
Відповідальний секретар Чернівецької «Просвіти» Марія Пелех презентувала книгу «Просвітяни Буковини – Будівничі України» і розповіла, що ця книга – своєрідний поіменний підсумок роботи чернівецької «Просвіти», у ній розповідається про тих просвітян, що уже отримали високу відзнаку «Будівничий України». Презентувала Марія Максимівна також найновіший номер «Української ластівки» – просвітянського видання, що висвітлює новини буковинської освіти, культури, суспільного життя тощо.
Слово мали також представники просвітянської організації у Глибоцькому, Заставнівському, Вижницькому та Кіцманському районах області. Просвітяни ділилися думками стосовно того, як же зберегти мову і допомогти їй вилущитися від чужомовних оболонок. Чимало виступів об’єдналися навколо думки, що значна роль у збереженні мови різними поколіннями – родинне виховання.
Заступник голови Чернівецького обласного об’єднання ВУТ «Просвіта», оперний співак і педагог Іван Дерда так підсумував засідання мистецької світлиці: «Духовне Слово – то правда святиня. Культурна святиня цілої нації. Всі титани думки черпали його, і тому твори їх направду цілющі». Насамкінець Іван Михайлович виконав пісню, що уже давно є особливо близькою просвітянам – «Прилетіла ластівка» і побажав усім присутнім, щоби вони завжди підтримували політ українського крилатого слова і в любові до нього виховували і наступні покоління.
Іванна СТЕФ’ЮК