30 січня у Національній бібліотеці України для дітей відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Провідник у світ дитинства» до 95-річчя від дня народження класика української дитячої літератури Всеволода Нестайка.

Під час заходу було презентовано біобібліографічний покажчик «Всеволод Нестайко: «Я все життя писав саме для дітей – писав з любов’ю, болем і тривогою», підготовлений фахівцями Національної бібліотеки України для дітей у серії «Дитячі письменники України». Основна мета серії – висвітлення життя та творчості відомих українських дитячих письменників. Такі біобібліографічні посібники є основою для проведення літературознавчих та філологічних досліджень, наукових пошуків та частиною національної бібліографії. Це друге доповнене перероблене видання, що містить бібліографію за період 1956–2024 років (1201 документ), автобіографію письменника та розлогу літературознавчу статтю.

В обговоренні покажчика взяли участь: Михайло Сидоржевський, голова Національної спілки письменників України; Лариса Недін, голова Творчого об’єднання дитячих письменників Київського осередку Національної спілки письменників України; Наталія Богданець-Білоскаленко, завідувач відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України; видавці: Ірина Бойко, головний редактор Національного видавництва дитячої літератури «Веселка»; Віталій Зарицький, директор видавництва «Ліра-К»; Анна Булгакова, літературний редактор видавництва «РАНОК»; Віктор Зеленський, директор видавництва «Авіаз»; Олена Нечипоренко, директор видавництва «АНТОЛОГІЯ»; українські письменники: Василь Василашко; Василь Степаненко; члени журі Всеукраїнської літературної премії імені Всеволода Нестайка: Тетяна Качак, професор кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника; Наталія Марченко, книгознавець, біографіст, літературний критик; Тетяна Юречко, завідувач бібліотеки імені В. Нестайка для дітей Солом’янського р-ну м. Києва; провідні фахівці НБУ для дітей, обласних бібліотек для дітей, для дітей та юнацтва, юнацтва, молоді.

Укладачі висловлюють щиру вдячність Олені Всеволодівні Максименко (Нестайко) за надані до покажчика матеріали. З електронною версією покажчика можна ознайомитися на сайті Національної бібліотеки України для дітей за посиланням https://chl.kiev.ua/mbm/Book/View/928#page/1/mode/2up.

Також під час Круглого столу оголосили лауреата Всеукраїнської літературної премії імені Всеволода Нестайка 2024 р. Це – Олена Фінберг за книжку «Неймовірні історії кота Бучика». Всеукраїнську літературну премію імені Всеволода Нестайка заснували у 2021 році Національна секція Міжнародної Ради дитячої та юнацької книги (UA IBBY), Національна бібліотека України для дітей, ГО Українська асоціація працівників бібліотек для дітей та родина Всеволода Нестайка за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України для відзначення сучасних українських дитячих письменників. Премія присуджується за найкращий повнотекстовий прозовий  (пригодницький, реалістичний, історичний, фантастичний або детективний) твір для дітей молодшого та середнього шкільного віку, що наслідує доброзичливу, оптимістичну, життєствердну атмосферу творчості Всеволода Нестайка та спрямований на формування та розвиток гармонійної особистості; спрямований на виховання у молодої генерації українців доброти, щирості, взаємодопомоги, любові до рідної землі, патріотизму, національної самосвідомості. На здобуття Премії представляються нові оригінальні твори, видані за останні три роки.

Всеволод Нестайко – автор пригодницьких книжок для дітей та підлітків, чиї твори увійшли до золотого фонду дитячої літератури, один із найпопулярніших дитячих авторів кінця ХХ – початку ХХІ століття. Він залишається не лише найчастіше друкованим і тиражованим, а й найбільше читаним і реально затребуваним. За 55 років літературної діяльності книги письменника видавалися понад 140 разів 20-тьма мовами світу, у незалежній Україні – 53 видання. Загальний наклад становить понад 2 млн примірників. У фонді Національної бібліотеки України для дітей є 68 назв книг Всеволода Нестайка, які  складають 613 примірників. З них 42 назви – українською мовою (549 примірників), 11 – іноземними (німецькою, словенською, англійською, іспанською, узбецькою, болгарською, угорською, арабською, литовською, грузинською, бенгальською мовами). «Тореадори з Васюківки» – 25 книг, перевиданих у різні роки, у кількості 78 примірників  українською, англійською та іспанською мовами.

За радянських чаcів тиражі книжок письменника в середньому коливалися від 35 до 80 тисяч. Були «невеличкі» – по 9-10 тисяч. Але і за  добу  незалежності, не дивлячись на те, що тиражі дитячої книги дуже зменшилися, твори Нестайка виходять накладами в середньому по 5000 – 7000.  Деякі твори класика були екранізовані і здобули чимало міжнародних кінонагород. Зокрема фільм «Тореадори з Васюківки» демонструвався у 72-х країнах світу.

Тож скільки поколінь зачитувалось його  творами? На це запитання дають відповіді, передусім, результати соціологічних досліджень і моніторингів з проблем дитячого читання української художньої книги, які проводить Національна бібліотека України для дітей. За даними комплексного соціологічного дослідження «Читач і українська художня книга» (80-х рр. ХХ ст.) книга «Тореадори з Васюківки» увійшла до списку найбільш популярних книг у дитячих бібліотеках країни. За підсумками дослідження «Особливості читання дітьми молодшого шкільного віку української художньої книги» (поч. 90-х рр. ХХ ст.) В. Нестайко як автор посідав 2-ге місце серед найбільш популярних українських авторів. Соціологічне дослідження «Українська художня література в читанні дітей-учнів 5-9 класів» (1999-2000 рр.) також засвідчило прогресивні тенденції читання дітьми книг В. Нестайка, який є беззмінним лідером читацького інтересу і серед покоління дітей ХХІ ст. згідно зі щорічним моніторингом «Книга року», що проводиться бібліотекою з 2000-го року. І хоча беззаперечне лідерство в читанні дітей демонструє книга Дж. К. Ролінг «Гаррі Поттер», але оновлений і перевиданий у 2004 році видавництвом «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» твір В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» впевнено утримує 2-ге місце. Крім того, на номінацію «Книга року» діти висувають нові перевидання серії книг автора «Дивовижні пригоди в Лісовій школі». Всеукраїнське соціологічне дослідження «Забезпечення прав дитини на отримання бібліотечних послуг в умовах війни», проведене у 2024 р., також показало, що твори Всеволода Зіновійовича залишаються популярними і незмінно викликають усмішку на засмученому обличчі дитини у сьогоднішні дні терористичної агресії російської федерації на території України.

Провівши дослідження підручників з читання в закладах загальної середньої освіти для 1-4 кл., з’ясували, що 14 творів Всеволода Нестайка використовуються в різних освітніх програмах, затверджених Міністерством освіти і науки України. Зокрема: для дітей 4-6 років «Олексій, Веселик і Жар-Птиця», для учнів 2-3 кл.: «Найновіші пригоди Колька Колючки та Косі Вуханя», вибіркові розділи «В Країні Сонячних Зайчиків», «Пригоди в Кукурудзі», «Дивовижні пригоди в лісовій школі»; для учнів 4 кл.: «Ковалі щастя, або Новорічний детектив», «Тореадори з Васюківки», «Чудеса в Гарбузянах», «Загадка старого клоуна», «Чарівний талісман», «Неймовірні детективи». Ці твори про вічні цінності й чесноти в усі часи — дружбу, любов, чесність, справедливість, відкритість, добро.

Бібліотеки для дітей України здійснюють активну промоцію творів письменника серед читачів. Вони проводять численні заходи з популяризації книжок як для дітей, так і їхніх батьків. Тільки у січні цього року бібліотеки України для дітей запланували та провели понад 350 різноманітних заходів, присвячених творчості Нестайка.

Сьогодні в Україні 3 дитячі бібліотеки носять ім’я Всеволода Нестайка.  У 2004 році, ще за життя письменника, бібліотеці-філії № 2 для дітей у м. Дружківка Донецької обл. присвоєно ім’я Всеволода Нестайка. Ще одну бібліотеку на Донеччині у м. Маріуполі у 2014 році, в рік смерті письменника, перейменовано на бібліотеку імені В. Нестайка. А у 2020 р. у Солом’янському районі м. Києва також перейменовано бібліотеку для дітей на честь класика сучасної української дитячої літератури.

Тетяна КУЗІЛОВА, завідувач Всеукраїнського тренінгового центру

Національної бібліотеки України для дітей

Leave a Reply

Your email address will not be published.