16 червня 2025 року у світлиці Союзу українок Косівщини відкрилась виставка подружжя Надії та Володимира  Ворончаків.  

Сюди завітали щирі поціновувачі мистецтва,  серед яких рідні, друзі, знайомі, члени Клубу інтелігенції,  РО «Просвіта», косівського та кутського осередків «Союзу українок», які прийшли, щоб привітати, висловити своє захоплення творчістю, насолодитися роботами.

Уляна Сорохан — голова осередку «Союзу українок», відкриваючи захід, представила  присутнім Надію Ворончак — союзянку, заступницю голови Кутського осередку «Союзу українок».

Любов Гавриш, педагогиня Кутського ліцею Кутської селищної ради коротко  розповіла про життєвий і творчий шлях родини Ворончаків. 

Надія Ворончак — педагогиня, майстриня дереворізьблення, текстильної іграшки, художнього вирізування тканини, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Художню освіту здобула у Вижницькому училищі прикладного мистецтва, вищу — в Одеському педінституті на художньо-графічному факультеті. Працювала вчителем фахових дисциплін у Вижницькій художній школі та образотворчого мистецтва і креслення в Кутській середній школі. Організовує для дітей та молоді майстер-класи художнього випалювання по дереву, зі створення текстильної іграшки, декорування її народним розписом, вибійкою.

Володимир Ворончак — відомий на Буковині майстер художнього дереворізьблення, бондарства та випалювання, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України.

Надія і Володимир —  активні учасники міжнародних, всеукраїнських, обласних, районних виставок, ярмарків, фестивалів.

Їх об’єднало Вижницьке училище прикладного мистецтва, Одеський педагогічний інститут ім. К.Ушинського, де навчили їх з повагою ставитись до мистецьких надбань, продовжувати багаті і невмирущі народні традиції,  та Буковинський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Своєю творчістю подружжя Ворончаків вписують власну сторінку в сучасне народне  мистецтво, тримаючись традиційного мистецького національного стержня.

Присутні змогли побачити частину представлених  авторських робіт мистців з декоративно-прикладного мистецтва, які вражають своєю красою, високопрофесійним виконанням і довершеністю: різьблені тарелі, серветки, ляльки-обереги, іграшки, картини Надії і  бондарські роботи Володимира, а також краєзнавчо-мистецьке видання «Дивосвіт Володимира та Надії Ворончаків», яке вийшло в 2022 році у видавництві «Черемош» (Вижниця).

 «Це альбом знайомств з творчістю провідних майстрів, Заслуженого майстра народної творчості України  Володимира Ворончака (бондарство і художнє випалювання, різьблення) та його дружини Надії (етноіграшка), яка також у своїх виробах використовує сухе різьблення і випалювання, аплікацію різними матеріалами. Їхні роботи стали окрасою багатьох музеїв, невід’ємною частиною традиційного народного мистецтва буковинського краю. Творчість подружжя Ворончаків базується на пошуку новаторських рішень, є цікавою і незвичною сторінкою українського традиційного мистецтва, що підтримує етномистецький код українців», — читаємо, відкривши видання. У частині «Співуча деревина» Олександр Федорук, доктор мистецтвознавства, професор Академії мистецтв (м.Київ) в своїй статті «Мистецтво Ворончака в контексті української культури» глибоко і професійно аналізує творчість Володимира Ворончака. Галина Маслюченко (Матвіїшин) мистецтвознавиця, членкиня Національної спілки художників України у статті «У щедрому світі народного мистецтва» веде розмову про творчі здобутки Надії Ворончак.

Надія Ворончак, продовжуючи захід, розповіла про свій  мистецький доробок, творчі початки, ділилася планами на майбутнє. За фахом — майстриня художнього дереворізьблення. Але захотілось експериментувати як з матеріалами, так із технологіями виконання. Асортимент робіт широкий — хустки, шалі, блузи, серветки, сукні, дерев’яні писанки, тарелі, шкатулки, ляльки-обереги, текстильні дитячі іграшки, а на тепер ще й картини, в яких відчувається глибинний зміст людського життя.  У своїй роботі комбінує різні види і техніки народного декоративно-ужиткового мистецтва — різьблення, випалювання, тонування, витинання, аплікацію, розписи пальцями.

 Надія Василівна дарує барви, емоції та натхнення, допомагаючи нам  краще розуміти красу навколо та глибини людські душі через її роботи, в яких вона передає неповторність світу, яка оточує нас у щоденному житті, оспівує велич і красу рідного краю,  розкриває власний внутрішній світ, відтворює людський  настрій, відчуття.  Свої вироби любить дарувати, а  не продавати.

«Краса Покуття і Гуцульщини, жива природа, культура гуцульського і буковинського краю,  моя ментальність і духовність, творчий тандем з чоловіком — ось джерело, в якому я черпаю силу і наснагу до творчості», —  додає  майстриня.

Дійство пройшло в  дружній та теплій атмосфері. Михайло Сусак, Любов Гавриш, Уляна Сорохан високо оцінили роботи майстрів, подякували майстрам   за велику справу у збереженні мистецьких традицій, зичили наснаги та  ентузіазму, нових творчих здобутків.

Всі присутні отримали неймовірні емоції від цієї виставки, висловлювали  щирі слова вражень від побаченого, підносили  квіти та подарунки.  

Бажаємо здоров’я, невичерпного творчого натхнення, ентузіазму та творчих злетів! Нехай кожна ваша робота приносить радість і задоволення, а муза завжди буде поруч!

Офіційна частина закінчилася, проте спілкування продовжилося за чашкою кави в кімнаті-музеї «Історія жіночого руху Косівщини», яка створена  за ініціативи почесної голови Косівської районної громадської організації «Союз українок» Анни Богдан.

Марія ПОРОХ,

членкиня Клубу

інтелігенції та РО «Просвіта».