Яромир Чорпіта чомусь у своїй публікації «З історії чортківських часописів», надрукованій минулого тижня у газеті «Чортківський вісник» забув згадати, що саме в Чорткові народився журнал «Золота Пектораль» та інші золотопекторалівські видання, але це нас зовсім не засмучує, бо особливої атестації «Золота Пектораль» не потребує. Ми навпаки вважаємо, згадана стаття, що вийшла з-під пера краєзнавця оригінальна, пізнавальна і цікава.
На початку минулого століття в нашому місті народилося перше друковане слово в газеті – 10 жовтня 1902 року на кошти місцевих польських ремісників польською мовою видана газета «Звязда», яку друкували у Бучачі. 5 червня 1909 року єврейські куці видали свою газету «Швабле», що друкувалася у Чернівцях.
Перша українська газета мала назву «Наша земля». Її видання датоване 01 січня 1919 року в час ЗУНР. Той рік був урожайним за випуском газет: у липні з’явилася друга єврейська газета «Ді крафт», яка проіснувала до березня наступного року. Її редактором був С. Гелман. Опісля вийшла знову ж таки єврейська газета «Дос флоксблат» та українська «Чортківський вісник», яку видав комітет селянської спілки. Вийшло її тільки декілька номерів і, на жаль, періодичних видань у місті не було аж 15 років. Лише у 1936 році вийшов щомісячний ілюстрований журнал «Зніч Подоля», який видавався місцевим відділом туристично-краєзнавчого товариства до 1938 року. Редагували його В. Ціхоцький та Ю. Опацький, а редакція знаходилася у приміщенні польської державної гімназії імені Ю. Словацького (тепер ЗОШ №2). В березні 1936 року з’явилося ще одне видання польською мовою – двотижневик «Голос Подоля».
Вже за радянської влади у жовтні 1939 року вийшла українська газета «Нове життя», яка проіснувала до приходу німців у 1941 році. У роки німецько-фашистської окупації в місті видавалася українська газета «Тризуб». Її видавав окружний комітет з липня 1941 року по березень 1944 року. Редактором був адвокат Б.Будник. Наприкінці 1943 року видавалася ще одна газета «Чортківська думка»; вийшло її понад 30 номерів.
З червня 1944 року по жовтень 1946 року видавалася в Чорткові газета «Вільне життя» (тоді в Чорткові знаходилися обласні організації).
У післявоєнний час була відновлена районна газета «Нове життя», її перший повоєнний номер вийшов 10 січня 1945 року. Це був орган райкому партії і районної ради депутатів трудящих. У 1962 році газета змінила назву на «Зоря комунізму», а 4 вересня 1990 року на «Голос народу», який є друкованим органом колективу редакції, райдержадміністрації та районної ради.
У вересні 1995 року сказала своє слово перша демократична газета «Досвітні вогні», яка періодично виходила до березня 1998 року. Заснував її підприємець Зіновій Мамчур.
З жовтня 1998 року в місті почав виходити міський часопис «Ратуша», одним із співзасновників часопису є міська рада. Також міська рада заснувала наприкінці 2007 року міський часопис «Чортківський ВІСНИК». Наймолодшою у місті можна назвати газету «Слово краю», але станом на сьогодні вона перестала існувати.
Яромир ЧОРПІТА, директор міського краєзнавчого музею,
заслужений працівник культури України, доктор історії та філософії