Українство високого духу
Юхима Макотерського з Чорткова – людину великого обдарування і працездатності, сповненої творчої наснаги і любові до отчого краю, особливо представляти чи атестувати не треба, його прізвище давно відоме чортківському загалу. Пан Юхим вже багато років бере активну участь у політичному і культурному житті міста, вісім разів обирається депутатом міської ради.
Юхим Фотійович Макотерський, якому вчора, 23 березня, виповнилося 80 років, і далі повний енергії та сил, бо працьовиті руки, мудра голова і щедре серце не знають втоми. Подобається комусь чи ні його життєва позиція, трактування тих чи інших історичних подій, але він вже залишив у Чорткові свій автограф на поважний вік. За багато років своєї депутатської діяльності, аж не віриться чи викликає захоплення, Юхим Фотійович (з поважних причин) пропустив лишень дві сесії, засідання двох депутатських комісій.Спілкування з людьми – одне з пріоритетних завдань, яке завжди ставив перед собою Юхим Макотерський. Бо тільки демонструючи свою відкритість, йдучи назустріч людям, можна добитися покращення життя у рідному місті. Спільними прагненнями і щирими зусиллями можна вирішити будь-яку проблему.
За час роботи міської він провів сотні зустрічей з виборцями, у процесі яких обговорювалися проблеми, як виборчого округу, так і міста в цілому, починаючи від даху будинку, що протікає, закінчуючи стратегічним планом розвитку міста. Останніми роками ним було підготовлено і спрямовано понад 30 звернень і депутатських запитів, більшість з яких були вирішені позитивно. Серед них – встановлення меморіальної таблиці на приміщенні міської ради Є.Петрушевичу – президенту Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), депутатську етику, напис на пам’ятнику Т.Шевченка у центрі міста, присвоєння одній із вулиць Чорткова імені генерала Удовиченка, присвоєння звання Героя України головнокомандуючому УПА, генерал-хорунжому Ромоману Шухевичу, встановлення меморіальної таблиці на приміщенні РБК ім.К.Рубчакової світлої пам’яті В’ячеслава Чорновола, про алеї відпочинку на площі побіля будинку районної ради та РДА тощо.
Ю.Макотерський – відмінник освіти України, член Всеукраїнської спілки краєзнавців, член Товариства «Просвіта».Після проголошення незалежності України займається вивченням історії УГА, УСС, періоду національно-визвольних змагань українського народу. Автор книжок «Роман Шухевич», «Юрко Тютюнник», «Тигровий скок», «Чи спокій віднайдуть невинно убієнні…». Друкується у місцевій, обласній та республіканській пресі.
Юхим Фотійович народився на Лановеччині. У 1958 році закінчив Львівський сільськогосподарський інститут, одразу після інститутських студій по направленню приїхав у Чортків. Три роки працював інженером-механіком на ремзаводі, після того свою трудову діяльність, аж до виходу на пенсію, пов’язав з автомобільним транспортом – був директором обласної автошколи у нашому райцентрі.
Юхим Макотерський активний борець за незалежну Україну, вірить, що її чекає щасливе і заможне життя, за здобуття якого поклали свої голови мільйони українців. Депутат міської ради від (“Фронт змін”) – товариська та віддана суспільству і справі людина. Люблячий і турботливий чоловік – разом з Неонілою Паньківною, колишнім викладачем мататематикики Чортківського педучилища, вже більше половини віку твердо, рука в руку, ідуть по житті, минаючи крутизну непорозумінь, прикрощів і гіркот.
А ще Юхим Макотерський – людина щедрої душі, він завжди готовий допомогти усім, хто потребує його допомоги і ніколи не йде на компроміси зі своєю честю та совістю. Не маючи вищої гуманітарної освіти, самостійно вивчав історію та інші науки, багато читав літератури. Книги розширювали його світогляд, манили його в незвіданий і загадковий світ.
Мала Батьківщина була тим джерелом, яка наповнювала душу, породжувала думки, дарувала йому потяг до творчості і подальшого розвитку. Він збудував свій світ — світ любові до історії свого рідного краю.
Багате історичне минуле малої Батьківщини, історична спадщина предків, історія Чорткова — все це послугувало початковим поштовхом до зацікавлення краєзнавством, і це захоплення у переросло, як кажуть, у другу професію, стало справою всього його подальшого життя.
Енциклопедичні та довідкові джерела, історіографічні і літературно-довідкові праці, періодична преса по-краплині давали йому все нові та нові відомості, матеріали, закладали основу для написання ним статей, розвідок, досліджень. За багатороків краєзнавчої роботи було чимало досліджено і написано ним на різну тематику. Коло інтересів його було різнопланове. Його статті, розвідки, дослідження, приємно вразили та захопили багатьох. Мистецтво пізнання минулого, історії в тому і полягає, щоб розуміти той процес, у якому відбувається та чи інша подія. Особливо це стосується історії періоду національно-визвольних змагань українського народу початку минулого століття — висвітлення правдивої історіїПершої світової війни. Українські січові стрільці, воїни УГА, які героїчно загинули смертю хоробрих, увіковічені в його статтях та публікаціях.
Будучи людиною дуже скромною, він не вимагає за свою подвижницьку працю ніяких винагород та привілеїв, боналежить до когорти тих патріотів, що не рвуть вишиванки на трибунах, а натхненно, віддано і щиро працюють для людей і вносять у життя промінь великого і прекрасного.
Для нашого міста і краю Юхим Макотерський визначна особистість, яка за багато років своєї краєзнавчої діяльності зробила надзвичайно багато для дослідження історії Чорткова. Уродженець Волині, він впродовж цілого свого життя залишався щирим патріотом міста над Серетом, до якого прикипів усім своїм серцем і душею. Та найголовніше, герой нашої оповідки завжди пишався тим, що роду-кореня є українцем.
З ювілеєм, шановний Юхиме Фотійовичу! Бажаємо Вам здоров’я, добробуту та довголіття!
“Золота Пектораль”