У столичному Музеї Голодомору 18 травня 2021-ого року представили мистецьку виставку «Never Forget. Не забувати ніколи», її автором є італійський митець Сабатіно Шіа

Італійський письменник і художник Сабатіно Шіа (Sabatino Scia) працює з казками і байками. Через міфологічні сюжети презентує складні теми для дорослих та дітей. У останні роки зацікавився українською історією, зокрема історією геноциду українського народу в 1932-1933-ому роках, який призвів до загибелі мільйонів наших співвітчизників.

«Я дуже люблю історію. Я завжди намагався зрозуміти, хто ми, звідки наші предки, що ми зробили доброго чи поганого. Перші геноциди відбулися тисячі років тому. Я дізнався про Голодомор у кінці 1980-х років, коли мені подарували книгу “Жнива скорботи” Роберта Конквеста. У своїй творчості я завжди відчував цінність історичної пам’яті та етики. Вважаю, що слід розповідати складну правду за допомогою мистецтва, оскільки воно має величезну комунікативну силу», – розповів італійський художник на презентації виставки у Музеї Голодомору.

Основними темами виставки є колективізація, розкуркулення, масова смертність та поховання під час Голодомору, постать диктатора і злочинця Йосипа Сталіна й загалом умови існування людини в тоталітарному суспільстві, яким був Совєцький Союз.

На виставці можна побачити червоних корів у кайданах на ногах як заручниць божевільної політики комуністичної влади. А також Зеленого Ісуса як символ зруйнованих сіл та голодні селяни біля підніжжя його розп’яття. А ще коричневих, чорних та зелених тварин, що стали привидами на землі, а були вони – символами багатства і родючості. Змії ж символізують злих духів і демонів без краплі жалю. Ось такі образи використовує художник у своїх роботах.

18 вересня 2018 року перші п’ять робіт Сабатіно Шіа увійшли до колекції Музею Голодомору в Києві. Завдяки підтримці Максима Коваленка, Генерального консула України в Неаполі, цьогоріч ще 16 картин стали надбанням Музею. Загалом художник планує написати цикл із 50 полотен та роман.

«Для нас вкрай важливо, що італійська спільнота долучилася до поширення правди про Голодомор, про ці трагічні сторінки історії України», – зазначив Генеральний консул України в Неаполі Максим Коваленко.

Одна із картин «Комуністична різдвяна ялинка» присвячена руйнації українських святкових традицій. Колядки стали «червоними», Великдень та Різдво — комсомольськими, «октябрини» і «звіздини» замінили хрестини тощо. Ялинку спершу заборонили, а згодом повернули до ідеології. Однак замість традиційних горіхів, яблук, печива тощо її прикрашали атрибутами совєцької пропаганди – зірками, портретами Леніна, піонерами, прапорами.

Інша картина називається «Диктатор Йосип Сталін – організатор геноциду». Коли Сталін помер, у натовпі, який зібрався побачити катафалк з його труною, загинули 800 людей, тому кажуть, що він сіяв смерть, навіть будучи мертвим. У світі небагато людей розуміли, ким був Сталін, і ще менше знали про геноцид, створений ним. В Італії постать диктатора також була малозрозумілою. Як не дивно, але навіть у Неаполі, рідному місті Сабатіно Шіа, люди плакали на вулицях після смерті совєцького тирана. Однак у 1930-х роках італійські дипломати наважилися розповісти світові правду про злочини Сталіна. Італійський консул у Харкові Серджо Ґраденіґо одним із перших розповів Заходу про те, як комуністичний режим убив голодом мільйони українців.

Як зазначила генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк, Сабатіно Шіа за роки співпраці та підтримки став справжнім другом нашого Музею.  І подякувала митцям, громадським діячам і письменникам, що переосмислюють, нагадують, говорять в Україні та за кордоном про Голодомор та масові штучні голоди.

Картини експонуються разом із предметами побуту українців 1930-х років у Залі пам’яті Музею. Так відвідувачі зможуть дізнатися історію на двох рівнях: чуттєвому (за допомогою яскравих і влучних картин Сабатіно) та раціональному (за допомогою експонатів, аудіогідів італійською та історичних довідок-підписів)

Куратором і модератором виставки виступила Ірина Курганська.

Ярослав Карпець

Фото прес-центру Музею Голодомору

ph